Minulý rok, tesne po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, sa v uliciach slovenských miest konali najmasovejšie protesty od novembra 1989. Jednou z požiadaviek organizátorov bolo nájsť objednávateľa tejto brutálnej popravy. Dnes, presne o rok neskôr, ľudia v uliciach stále volajú po spravodlivosti. Priebeh protestu Za slušné Slovensko sme sledovali ONLINE.

Online je ukončený, ďakujeme za pozornosť.

19:02 - Organizátori zhromaždenia Za slušné Slovensko upravili podľa informácií Denníka N počet účastníkov na Námestí SNP v Bratislave na viac než 25-tisíc. 

19:01 - Košice - „Táto vláda toleruje, že oligarchovia napojení na finančné skupiny poberajú dotácie na pôdu bez toho, aby ju obrábali,"  čítali v Košiciach list od farmárov. Až smrť dvoch mladých ľudí ich podľa ich slov zjednotila, aby bojovali  za svoje práva.

18:59 - Zaznela štátna hymna v podaní Juraja Benetina. Zhromaždenie v Bratislave bolo ukončené, ľudia skandujú "Ďakujeme!".

18:55 - Juraj Šeliga tiež upozornil na blížiace sa voľby: "Komunálne voľby ukázali, že sme schopní preniesť energiu z námestí do volebných miestností a dokážeme to aj v prezidentských voľbách."

Zhromaždenie v Bratislave.
Zdroj: TASR

18:44 - "Prosím vás, rozmýšľajme a až potom hádžme lístky do urny," povedal Huba. 

18:43 - „Je nás viac, ktorí sme nadobudli pocit, že si z nás už dlho niekto robí dobrý deň, strieľa si z nás a že nás má za hlupákov. A to stále za hlupákov, stále väčších a väčších, lebo tých drzostí a klamstiev, ktoré sú nám servírované, je stále viac a viac," uviedol herec Martin Huba.

18:40 - KošiceAplauz košického davu si vyslúžili Andrej Kiska so Zlaticou Kušnírovou. Tá sa všetkým poďakovala za to, že prišli. "Ani v najhoršom sne by mi nenapadlo, že ich mohol niekto zabiť. Boli to naše nevinné deti. My už viac nežijeme, len prežívame. Treba očistiť tento mafiánsky štát," uviedla matka Matriny Kušnírovej, ktorá tiež zaspomínala na svoje posledné stretnutie s dcérou.

18:25 - Na pódiu vystúpila hudobná skupina Para spolu so súčasným bratislavským primátorom Matúšom Vallom.

Matúš Vallo počas vystúpenia skupiny Para v Bratislave.
Zdroj: dna

18:22 - Matúš Kostolný a Beáta Baloghová čítajú spoločné vyhlásenie novinárov. „Dozvedeli sme sa, že Jána a ďalších novinárov sledovali. Že pripravovali ďalšie vraždy," uviedla šéfredaktorka SME Baloghová. „Nezľakli sme sa a budeme sa pýtať aj ďalej aby verejnosť vedela či je vyšetrovanie nezávisle.” 

18:20 - Dvojročný chlapček Félix sa stratil na zhromaždení. V prípade, že ho niekto nájde, nech ho odvedie k dobrovoľníkom na námestí. Oblečenú má sivú čiapku a maskáčovú bundu.

18:12 - Na protest do Bratislavy prišlo vyše 20-tisíc ľudí, informoval o tom Denník N. Okrem Bratislavy vyšli ľudia do ulíc aj v ďalších mestách. Na námestí pri Dolnej bráne v Košiciach je medzi prítomnými aj prezident Andrej Kiska.

18:08 - „Naši nepriatelia sú oligarchovia, ktorí v stromoch, lesoch vidia peniaze. Postavme sa proti ním,” povedal lesník Matúš Hríbik.

18:01 - Na pódium vystúpil zástupca farmárov. "Naša vláda kryje podvody a korupciu v poľnohospodárstve, ktoré nás likvidujú... Áno, až smrť dvoch mladých ľudí nás zjednotila bojovať za svoje práva," uviedli. Dav farmárom odpovedal pokrikom "Sme s vami!"

17:58 - "Som rád, že sú tu dnes s nami farmári a mrzí ma, že si včera od ministerky za SNS museli vypočuť pár odporných slov. My si vážime vašu ústretovosť a sme zhrození z príbehov, ktoré nám rozprávate," dodáva Stanke. 

17:53 - Na pódium vystúpili herci Martin Huba, Richard Stanke, Henrieta Mičkovicová, Alexander Bárta, Táňa Pauhofová, Boris Farkaš, Zuzana Porubjaková, Zuzana Norisová, Monika Hilmerová. „Za ten rok od vraždy vyplávali na povrch neuveriteľné veci, ktoré svedčia o tom, v akej chorej krajine sme žili. Vynárali sa tu rôzne postavy a postavičky – Gajdoš, Krajmer, Trnka, Bödör – ktorí parazitovali na systéme, ktorý sme aj my v dobrej viere tvorili,“ povedal Richard Stanke.

17:48 - „Pán Andrej Danko, ste hanba slovenského parlamentu, odstúpte. Nerobte nám hanbu vo svete a v Národnej rade," povedala Karolína Farská. Organizátori spomínajú aj Bélu Bugára: „Pán Bugár, sklamali ste Slovensko a toto vám Slovensko nikdy nezabudne.“ 

17:40Organizátori žiadajú aj odstúpenie prokurátora Dušana Kováčika aj Andreja Danka. „Pán Andrej Danko, ste hanba slovenského parlamentu. Odstúpte!“

17:35 - Na pódiu vystúpila ľudová hudba Muzička so známou piesňou Na kráľovej holi.

17:32 - Za večné odpočinutie dušiam Jána a Martiny sa pomodlil kňaz Milan Bubák: „Prosíme ťa, Bože, za ich rodinu, ktorá najviac trpela pri strate dvoch mladých životov."

Zhromaždenie v Bratislave.
Zdroj: TASR

17:25 - "V ekonomike sme sa dozvedeli, že sme dosiahli vrchol a nevedeli ako. V našej gramatike okrem holej rozvitej vety vznikla aj takzvaná tretia veta," zhodnotil Kuciak uplynulý rok. "Najmutnejše na tom všetkom je, keď sa dozvieme po roku vyšetrovania, že Janko bol nielen sledovaný bývalými príslušníkmi SIS. Približne v tej dobe, keď ho pán Kočner dal sledovať, bol lustrovaný aj v policajných databázach a keď vyšla najavo komunikácia pána Maznáka s istou nemenovanou osobou, tak sa do zoho zaplietlo ešte aj vojenské spravodajstvo."

17:21 - „Rok som prežil zatiaľ v zdraví. Prvé tri mesiace som ani nekomunikoval, ale je čas, aby som predstúpil a poďakoval vám osobne. Už vieme, že doktorandi sa nemusia namáhať nad rigoróznou prácou, stačí ju dobre poodpisovať,“ povedal otec Jána Jozef Kuciak z pódia. "Hanba!" reagoval dav.

Jozef Kuciak počas zhromaždenia Za slušné Slovensko.
Zdroj: TASR

17:20 - "Pani Sáková, nechajte políciu pokojne pracovať," uviedol organizátor protestu Juraj Šeliga. "Naďalej voláme po dôveryhodnej vláde. Chceme mať takého premiéra, ktorý si nemusí chodiť po pokyny na súmračnú."

17:18 - Program na pódiu otvorili hudobníci Stroon a Jozef Lupták so skladbou Spomienka.

17:11 -  V dave vidieť transparenty s nápismi ako „Vrah sudcom!“, „Smer-om k záhube“, „Mafia, get out of my country“, či „Danko je ruské zlo“.

17:02 - Námestie SNP v Bratislave sa začína plniť. Panuje príjemné počasie, ľudia už skandujú "Dosť bolo Smeru!".

Zhromaždenie v Lučenci.
Zdroj: pem

16:52 - Lučenec - Zhromaždenie sa začne o 17. hodine, ľudia už zapaľujú sviečky.

Richard Sulík na zhromaždení v Trenčíne.
Zdroj: mm

16:50 - Trenčín Krátko pred 17. hodinou dorazil do Trenčína aj Richard Sulík. "Prišiel som si uctiť pamiatku Jána Kuciaka. Bolo to presne pred rokom veľmi škaredá udalosť len kvôli tomu, že písal články, ktoré niekomu nevyhovovali. Zlomilo sa niečo v našej spoločnosti ale táto obeť bola veľmi veľká," povedal R. Sulík. O pár minút si už na Štúrovom námestí pripol odznak so symbolom.