Parlament už vyčerpal všetky body programu. O 17. hodine začali poslanci hlasovať o prerokovaných návrhoch zákonov. Potom začala voľba 18 kandidátov na ústavných sudcov.

Predseda parlamentu Andrej Danko (SNS) v súvislosti s voľbou ústavných sudcov avizoval, že preferuje verejnú voľbu, za tú je aj koaličný partner Most-Híd. Prípadnú opakovanú voľbu Danko ohlásil na štvrtok 14. februára o 11. hodine.

Zvolených kandidátov ponúkne parlament prezidentovi SR Andrejovi Kiskovi. Ten z nich má vymenovať deviatich, ktorí na 12 rokov zasadnú na Ústavný súd (ÚS) SR. Spolu je na ÚS SR 13 sudcov.

Sledujeme online

20:35 Utorkové hlasovanie o kandidátoch na sudcov Ústavného súdu (ÚS) SR nemalo nič spoločné so skutočným záujmom o Slovensko. Vyhlásila to predsedníčka poslaneckého klubu SaS Natália Blahová v reakcii na to, že poslanci nezvolili vo verejnej voľbe žiadneho kandidáta. Liberáli očakávajú, že podobný scenár sa zopakuje aj pri štvrtkovom opakovanom hlasovaní.

20:06 Prezident SR Andrej Kiska očakáva, že Národná rada (NR) SR si v opakovanej voľbe splní svoju povinnosť a zvolí 18 kandidátov, z ktorých prezident vyberie deväť nových ústavných sudcov. TASR o tom informoval Kiskov hovorca Roman Krpelan.

"Je to vec základného fungovania štátu a dôvery ľudí," tvrdí hlava štátu. NR SR v utorok nezvolila kandidátov na ústavných sudcov. Neprešiel ani jeden z kandidátov. Vo štvrtok (14. 2.) o 11.00 h budú poslanci voliť opäť.

19:35 Béla Bugár tvrdí, že koalícia získala stredu na to, aby rokovala o kandidátoch na ústavných sudcov.  Ako informujú noviny.sk predseda strany Most-Híd povedal, že jemu jeho strane, ani Slovensku nepomohlo, keby dnes povedal, čo mu prekáža na krokoch koaličného partnera.

18:56  Výsledok prvého kola voľby kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR vytvára priestor na ďalšie rokovania. Uviedol to poslanec Smeru-SD Erik Tomáš v reakcii na to, že snemovni sa nepodarilo zvoliť ani jedného kandidáta.
Hlasovanie bolo verejné, čo Smer-SD od začiatku odmietal.

Hlasovanie o voľbe ústavných sudcov.
Hlasovanie o voľbe ústavných sudcov.
Zdroj: TASR

"Svojou voľbou sme vyjadrili svoj odmietavý postoj k nedemokratickej verejnej voľbe a zároveň sme testovali, či funguje vládna koalícia," doplnil. Druhé kolo voľby sa uskutoční vo štvrtok dopoludnia. Ľubomír Petrák zo Smeru-SD nevylúčil, že pokiaľ bude opäť verejné hlasovanie, znovu odovzdá prázdny hlasovací lístok. Ak by bola voľba tajná, nevylučuje iný spôsob hlasovania.

18:30 Vo verejnom hlasovaní neodovzdalo lístok 13 poslancov, 53 bolo neplatných a 66 platných.

18:24
Ďalšia voľba ústavnych sudcov bude 14. februára. Viacerí poslanci Smeru-SD odovzdávali pri voľbe kandidátov na ústavných sudcov prázdne hlasovacie lístky. TASR to potvrdili viacerí poslanci. Podobne mali údajne postupovať aj národniari z SNS. Most-Híd vraj prázdne lístky nevhadzoval.

Hlasovanie prázdnym lístkom priznal napríklad Ľubomír Vážny zo Smeru-SD. Konal tak preto, že sa nestotožňuje s kandidátmi. Neprekáža mu, že by mal byť ústavný súd nefunkčný mesiac či dva, ak sa nezvolia kandidáti. Povedal, že sociálni demokrati mali pri hlasovaní voľnú ruku.

18:20 Jana Cigániková na svojom facebooku zverejnila hlasovanie poslancov. Nezvolili ani jedného kandidáta na ústavného sudcu.

Pozrite si, koľko dostali jednotliví kandidáti hlasov v našej galérií.

18:14 Predseda vlády SR Peter Pellegrini (Smer-SD) je presvedčený, že voľba kandidátov na ústavných sudcov by mala byť tajná a nie je spokojný s tým, že bola vybraná verejná voľba. Povedal to pre TASR po výjazdovom rokovaní vlády v Revúcej.

18:11 Poslancom nepodarilo zvoliť žiadneho kandidáta na ústavného sudcu.

17:58 Medzi poslednými hlasoval aj Robert Fico. Výsledky by sme mohli poznať najneskôr o hodinu a pol.

17:49 Podľa Hnonline Fico ostro skritizoval novinárov. "Vy ste urobili toľko zla pre túto krajinu, že sto kubanských tornád toľko neurobilo." Na otázku, či hlasoval expremiér neodpovedal.

17:39 Poslanci stále hlasujú.

Hlasovanie o voľbe ústavných sudcov.
Hlasovanie o voľbe ústavných sudcov.
Zdroj: grab P1D

17:27 Spravodajca Jozef Ježík povedal, že výbor obdržal späťvzatia návrhu na voľbu kandidáta Ústavného súdu Radovana Hrádeka a Roberta Fica.

17:21 Hlasovanie o voľbe ústavnych sudcov bude verejné. Za tajnú voľbu hlasovalo 52 poslancov zo 132, proti bolo 64. 

Voľba sudcov bude verejná.
Voľba sudcov bude verejná.
Zdroj: grab RTVS

17:19  Podpredseda Národnej rady SR Andrej Hrnčiar z Mosta-Híd nevylúčil možnosť pádu vlády a predčasných volieb pre voľbu kandidátov na ústavných sudcov. "Vždy, keď je problém, môžu byť aj pád vlády, aj predčasné voľby," povedal s tým, že hoci je napätie v koalícii, zo strany Mosta-Híd rozpad vládnej koalície nehrozí. Vládny Most-Híd trvá na verejnej voľbe kandidátov na ústavných sudcov. Smer-SD verejné hlasovanie odmieta.

17:08 Čoskoro sa začne hlasovanie o voľbe ústavných súdcov.  Najskôr prebieha hlasovanie o prerokovaných návrhoch zákonov.

Mohlo by vás zaujímať: