Aktuálna situácia na summite

Rokovania sa skončili.

Oficiálny program summitu
    9.00 h Bratislavský hrad – príchody delegácií
    10.00 h Bratislavský hrad –prvé pracovné rokovanie
    12.45 h Bratislavský hrad – family photo
    13.30 h Dunaj - plavba loďou
    neformálny obed
    16.00 h Bratislavský hrad – druhé pracovné rokovanie
    18.30 h Incheba Expo Bratislava (Viedenská cesta) – tlačová konferencia predsedu Európskej rady Donalda Tuska, predsedu Európskej komisie Jeana-Claudea Junckera a predsedu vlády SR Roberta Fica

Čo by ste o summite mali vedieť?

 • Bratislavský summit by mal byť akýmsi počiatkom procesu, ktorý bude prebiehať šesť mesiacov.
 • Vrcholiť by mal v marci pri príležitosti osláv 60. výročia Rímskych zmlúv.
 • Ako už viacerí predstavitelia avizovali, summit by mal byť vhodným priestorom na diskusiu lídrov o tom, kde sa momentálne EÚ nachádza a kam sa má uberať.
 • Počas prvého pracovného stretnutia sa lídri budú venovať diagnóze, kde sa momentálne EÚ nachádza. Počas pracovného obeda na lodi budú rozoberať problematiku brexitu a v rámci tretej časti rokovania bude diskusia venovaná konkrétnym krokom počas nasledujúcich šiestich mesiacov.
 • Na summite sa priamo alebo nepriamo zúčastní 27 hláv štátov a premiérov členských štátov EÚ, 343 delegátov, 1320 novinárov a 75 tlmočníkov.
 • Celé dnešné dianie v Bratislave pokrývame aj bohatou fotodokumentáciou.

ONLINE spravodajstvo z dnešného summitu lídrov Európskej únie

Pozrite si VIDEO Fica obedujúceho s Merkelovou

21:30 Tento ONLINE článok sa končí. Ďakujeme vám, že ste boli pri tejto mimoriadnej udalosti s nami. Celý priebeh si môžete prečítať nižšie. Dobrú noc!

21:17  Predseda talianskej vlády Matteo Renzi vyjadril nespokojnosť s  výsledkom dnešného neformálneho summitu Európskej únie v Bratislave, informoval spravodajský portál Politico.eu.

"Nemôžem sa zúčastniť na spoločnej tlačovej konferencii s (nemeckou kancelárkou) Merkelovou a (francúzskym prezidentom) Hollandom, ak nezdieľam ich závery ohľadne ekonomiky a migrácie," povedal Renzi novinárom po skončení summitu.

Taliansky premiér opäť zaútočil na Nemecko, ako to urobil na summite EÚ vlani v decembri: "Krajiny musia rovnakým spôsobom dodržiavať pravidlá týkajúce sa deficitu, musia dodržiavať aj iné pravidlá, napríklad ohľadne prebytku obchodnej bilancie. A existuje niekoľko krajín, ktoré ich nedodržiavajú, ide hlavne o Nemecko."

21:08 Český premiér Bohuslav Sobotka sa podľa dostupných mediálnych informácií tešil zo skutočnosti, že medzi navrhovanými krokmi je množstvo krokov, ktoré presadzovala i Česká republika. Ide predovšetkým o prepojenie bezpečnostných databáz, čo by malo prispieť k evidencii všetkých osôb prekračujúcich hranice Európskej únie.

V záveroch summitu sa kladie dôraz aj na posilnenie ochrany vonkajších hraníc EÚ v záujme zvládnutia náporu migrantov. Fakt, že sa aktéri rokovaní v Bratislave zhodli na nutnosti obmedziť alebo zastaviť ilegálne prisťahovalectvo, akcentovala vo svojom vystúpení i Angela Merkelová.

21:06 Európska komisia (EK) pomôže Bulharsku pri ochrane hranice tejto krajiny s Tureckom sumou 108 miliónov eur. Po dnešnom neformálnom summite lídrov 27 krajín EÚ na Bratislavskom hrade to oznámil predseda EK Jean-Claude Juncker s tým, že v budúcnosti by malo byť vyčlenených ďalších 116 miliónov eur.

Predseda Európskej rady Donald Tusk doplnil, že vonkajšie hranice EÚ sú jedna z najdôležitejších otázok. "Členské štáty sa vyjadrili, že sú pripravené podporiť Bulharsko pokiaľ ide o účinnú kontrolu ich hranice s Tureckom. Ide o začiatok procesu pomoci Bulharsku. Krajiny sú pripravené zásadne prispieť k tejto podpore, a to formou personálnych kapacít, technického vybavenia a EK to podporí finančne.

20:54 Neformálny summit Európskej únie v Bratislave bol podľa maďarského premiéra Viktora Orbána neúspešný z hľadiska toho, že sa nepodarilo zmeniť prisťahovaleckú politiku Bruselu. Povedal to na tlačovej konferencii v slovenskej metropole, informovala tlačová agentúra MTI.

Orbán ďalej vyzdvihol, že v Únii naďalej panuje sebazničujúca a naivná prisťahovalecká politika. Aj teraz sa vraj hovorilo viac o urýchlení prerozdeľovania migrantov, ako o ich zastavení na hraniciach Schengenu.

Za úspech označil maďarský premiér fakt, že sa rozhodlo o podpore Bulharsku a zrodili sa konkrétne rozhodnutia o poskytnutí pomoci tejto balkánskej krajine, keďže práve na jej hraniciach rastie tlak migrantov a  náklady na ochranu hraníc sú enormné.

20:53 Merkelová pripustila, že Európa sa momentálne nachádza v kríze. Domnieva sa, že bolo nevyhnutné sa dohodnúť na spoločnom pláne, ktorý je politickým úmyslom lídrov krajín EÚ z hľadiska priorít na najbližšie mesiace. Mala na mysli najmä šesťmesačné obdobie, ktoré vyvrcholí na  budúci rok v marci 60. výročím Rímskych zmlúv.  "Atmosféra v Bratislave sa niesla v duchu spolupráce," uviedla, pričom zdôraznila, že všetko je možné dosiahnuť spoločnými silami. V súčasnosti potrebujeme kompromisy, solidaritu a už spomínanú spoluprácu. Práve Bratislavu označila za mesto, ktoré bude symbolizovať začiatok užšej spolupráce.

20:50 Rokovania s Veľkou Britániou po referende o vystúpení z EÚ musia viesť k stavu, kedy bude jasné, že sa oplatí byť členom únie. Po dnešnom neformálnom summite lídrov 27 krajín na Bratislavskom hrade to uviedol predseda vlády SR Robert Fico.

"Toto sme schopní dosiahnuť. Na rozdiel od Veľkej Británie vieme, čo chceme. Naše stanovisko je jasné a  bude okamžite použité, keď bude aplikovaný článok 50 Lisabonskej zmluvy," povedal Fico s tým, že EÚ chce mať s Veľkou Britániou naďalej dobré vzťahy.

Podľa Fica však odmietame politiku, že si niekto bude vyberať to najlepšie z torty, ktorá je na stole. "Ak niekto má záujem o výhody EÚ, musí garantovať všetky slobody, ktoré sú pre EÚ dôležité," zdôraznil. Slovenský premiér pripomenul, že vo Veľkej Británii pracuje asi 70.000 Slovákov.

"Nemôžem sa zbaviť dojmu, že rokovania o vzájomnom vysporiadaní vzťahov by mohli viesť v  budúcnosti k vytvoreniu zamestnancov druhej kategórie. Cítim minimálne za krajiny V4, že toto bude kruciálny bod pre nás pri vyjednávaní. Nemôžeme dovoliť, aby výsledok britského referenda smeroval k tomu, že naši ľudia by mali mať vo Veľkej Británii druhoradé postavenie len preto, aby sa naplnili politické ciele a ambície vyvolané týmto referendom. V tomto bude postoj krajín V4 nekompromisný," uistil.

20:48 Bratislavský neformálny summit lídrov 27 krajín EÚ na Bratislavskom hrade bol úspešný a jeho výsledkom je prijatá Bratislavská deklarácia a  namaľovaná bratislavská cestovná mapa, ktorá je spoločným politickým úmyslom lídrov krajín EÚ z hľadiska priorít na najbližšie mesiace. Po skončení summitu to vyhlásil predseda vlády SR Robert Fico.

"Situácia, v ktorej sa nachádza Európa a výsledok referenda vo Veľkej Británii, bol dostatočný dôvod na to, aby sme sa v EÚ zamysleli. Summit mal byť prvou odpoveďou a myslím, že bol odpoveďou správnou. Lídri mali úprimnú diskusiu o stave, v ktorom sa nachádza EÚ," povedal Fico.

20:42 Pri príprave press stánku si asi organizátori nerobili starosti so žehlením - pozrite sa na nemeckú vlajku vpravo.

Sledovali sme summit ONLINE: Pozrite si kladné aj nesúhlasné hodnotenia lídrov EÚ

Foto: TASR

20:15 Neformálny summit lídrov 27 krajín EÚ na Bratislavskom hrade bol úspešný a jeho výsledkom je prijatá Bratislavská deklarácia a namaľovaná bratislavská cestovná mapa, ktorá je spoločným politickým úmyslom lídrov krajín EÚ z hľadiska priorít na najbližšie mesiace. Po skončení summitu to vyhlásil predseda vlády SR Robert Fico.

"Situácia, v ktorej sa nachádza Európa a výsledok referenda vo Veľkej Británii, bol dostatočný dôvod na to, aby sme sa v EÚ zamysleli. Summit mal byť prvou odpoveďou a myslím, že bol odpoveďou správnou. Lídri mali úprimnú diskusiu o stave, v ktorom sa nachádza EÚ," povedal Fico.

Podľa jeho slov berúc do úvahy aj defekty, ktoré vnímame, všetci považujú EÚ za najlepší projekt pre Európu. "Sme presvedčení, že sa nedá hodiť spiatočka, ale že musíme ísť naďalej dopredu, lebo prosperita, stabilita a bezpečnosť v Európe sa nedá inak garantovať, len cez EÚ," podčiarkol slovenský premiér.

Fico priznáva, že v EÚ sú členské štáty a  tie majú často rôzne názory a nápady. "My si myslíme, že je veľmi správne byť v budúcnosti konkrétnejší a zrozumiteľnejší v plánoch, ale aj vo vysvetľovaní zmyslu EÚ najmä pre generácie, ktoré nemajú možnosť porovnávať," podotkol.

19:30 Ako posední odchádzajú Róbert Fico, Jean-Claud Juncker a Doland Tusk.

18:42 Na bezpečnostné opatrenia na hrade dozerá samotný policajný prezident Tibor Gašpar, objavil sa aj minister vnútra Robert Kaliňák.

18:33 Jedna z dodávok pre delegácie havarovala, oškrela si podvozok.

Jedna z dodávok pre delegácie havarovala.
Jedna z dodávok pre delegácie havarovala.
Zdroj: Vlado Benko

18:05 Migračná politika Európskej únie (EÚ) by mala byť založená na princípe flexibilnej solidarity. Uvádza sa to v spoločnom vyhlásení krajín V4, ktoré prezentovali na dnešnom neformálnom bratislavskom summite 27 krajín únie.

"Je potrebné zastaviť prílev nelegálnych migrantov. Štáty V4 preto zdôrazňujú, že posilnená spolupráca s tretími krajinami, vrátane Turecka, a ochrana vonkajších hraníc únie, patria medzi kľúčové nástroje. V4 považuje za účinný spôsob boja s migráciou ochranu hraníc členských štátov EÚ a tretích krajín nachádzajúcich sa na  migračných trasách," uvádza sa to vyhlásení.

Z hľadiska bezpečnosti hovorí V4 o potrebe vyrovnania sa s terorizmom a  cezhraničným zločinom. "Reakcia musí byť flexibilná a zameraná na  praktické opatrenia. Svoje úsilie by sme mali smerovať k plnej implementácii už prijatých záväzkov smerom k posilneniu bezpečnosti v  schengenskom priestore, ako aj ochrane vonkajších hraníc. V tejto súvislosti je potrebné čo najskôr zaistiť akcieschopnosť Európskej pohraničnej a pobrežnej stráže," apeluje štvorspolok na margo iniciatívy, ktorú v Štrasburgu nedávno podpísali splnomocnenec vlády pre  slovenské predsedníctvo Ivan Korčok a šéf europarlamentu Martin Schulz.

17:48 Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker predložil dnes účastníkom summitu 27 členských štátov Európskej únie (EÚ) v Bratislave "návrh harmonogramu pre pozitívnu agendu", akúsi Bratislavskú cestovnú mapu obsahujúcu 14 konkrétnych bodov. Realizáciou obsahu viac ako tucta projektov by EÚ mala podľa predkladateľa do polovice budúceho roka preukázať svoju akcieschopnosť.

Juncker zverejnil niektoré zo svojich predstáv už v stredajšom vystúpení o stave EÚ na pôde Európskeho parlamentu. Figurujú medzi nimi:

 • rýchla výstavba európskej pohraničnej a pobrežnej stráže,
 • vyslanie 200 osôb na posilnenie ochrany bulharsko-tureckej štátnej hranice
 • a vybudovanie systému ETIAS, ktorý by mal slúžiť na evidenciu vstupov na územie a registráciu v členských štátoch EÚ.

Sledovali sme summit ONLINE: Pozrite si kladné aj nesúhlasné hodnotenia lídrov EÚ

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker (vľavo) vystupuje z lode Regina Danubia v rámci neformálneho zasadnutia v Bratislave.
Foto: SITA

Spomínajú sa však aj zdvojnásobenie prebiehajúceho európskeho investičného programu, zriadenie investičného plánu pre Afriku a vybudovanie operačnej centrály civilných i vojenských misií EÚ.

17:06 Cyklomost slobody je miesto, na ktorom sa vďaka eurofondom podarilo zmeniť niekdajšie miesto plné bolesti na miesto radosti a úžitku. Priamo na cyklomoste v Devínskej Novej Vsi to skonštatovala eurokomisárka pre regionálnu politiku Corina Cretu, ktorá sa počas dnešnej návštevy Bratislavy osobne zoznámila so strategickými dopravnými projektmi, spolufinacovanými z eurofondov.

Ako eurokomisárka priznala, prechádzka po moste, spájajúcom štáty, ktoré kedysi delil ostnatý drôt, je pre ňu emotívny zážitok. "Pochádzam z krajiny, kde sme poznali, čo to znamená železná opona, takže sa viem vcítiť do histórie tohto miesta, kde na úteku a s nádejou na lepší život zahynulo mnoho ľudí," priznala rumunská politička, zastupujúca Európsku komisiu.

15:32 Lídri sa už vracajú späť na hrad, kde budú pokračovať v druhom rokovaní.

Sledovali sme summit ONLINE: Pozrite si kladné aj nesúhlasné hodnotenia lídrov EÚ

zdroj: ČTK15:30 Most v jednom pruhu odstavili o 20 minút skôr, ľudia vystupujú z autobusov a idú peši.
Sledovali sme summit ONLINE: Pozrite si kladné aj nesúhlasné hodnotenia lídrov EÚ

zdroj: tip čitateľa
Napriek tomu, že na Slovensko kvôli summitu pricestovala vyše tisícka zahraničných novinárov, organizátori si s prezentáciou slovenskej kuchyne nedali veľa námahy. Na novinárskom menu by ste márne hľadali napr. tradičné halušky či pirohy.

14:15 Strana Sloboda a Solidarita (SaS) podporuje vznik európskej armády. Tá by v spoločných operáciách spolupracovala s NATO, ale mohla by konať aj individuálne. Uviedol to podpredseda SaS Ľubomír Galko v súvislosti s dnešným neformálnym summitom lídrov Európskej únie v Bratislave.

14:07 Predstavitelia štátov sa už plavia po Dunaji. Policajti ich strážia zo všetkých strán.

Sledovali sme summit ONLINE: Pozrite si kladné aj nesúhlasné hodnotenia lídrov EÚ

foto: TASR

14:00 Na obchvate sa už začínajú tvoriť kolóny.

Sledovali sme summit ONLINE: Pozrite si kladné aj nesúhlasné hodnotenia lídrov EÚ

foto: Martin Domok

13:30 Loď Regina Danubia vyplávala a policajti postupne zatvárajú bratislavské mosty. Po mostoch Lafranconi, SNP, Apollo a ani po Prístavnom moste neprejdú autá ani chodci. Politici sú sprevádzaní menšími loďami a policajné hliadky na nich dozerajú aj z vrchu.

Eurolídri pána fotografa za tento snímok asi veľmi nepochvália.
Eurolídri pána fotografa za tento snímok asi veľmi nepochvália.
Zdroj: TASR

Po konci rokovania bola naplánovaná spoločná fotka účastníkov, pravdepodobne si ju však ani jeden ako spomienku na nástenku nezavesí. Pán fotograf mal zjavne naponáhlo a zabudol im dať signál, a tak sa nakoniec pozerá každý niekde inde a fotka nevyzerá veľmi reprezentatívne. Predstavitelia asi v tom momente ani netušili, že ich fotí.
foto:TASR

Sledovali sme summit ONLINE: Pozrite si kladné aj nesúhlasné hodnotenia lídrov EÚ
Zdroj: TASR

Usmievavá nemecká kancelárka Angela Merkelová (druhá zľava) spolu s dánskym premiérom Lars Lokke Rasmussenom (vľavo). Napravo belgický premiér Charles Michel a taliansky premiér Matteo Renzi.
foto: TASR

12:17"Želám si, aby bratislavský summit EÚ odštartoval obnovenie dôvery. Naša spoločná Európa nám za to stojí," vyhlásil Kiska. Pripomenul "zvláštnu náladu", pesimizmus a kritiku voči únii. "O únii sme zabudli povedať pekné slovo a Brusel sa stal nadávkou," zdôraznila hlava štátu.

11:27 Jean-Claude Juncker a francúzsky prezident Francois Hollande

Sledovali sme summit ONLINE: Pozrite si kladné aj nesúhlasné hodnotenia lídrov EÚ

Zdroj: SITA

12:25 Po bilaterálnych rokovaniach pred summitom som naladený optimisticky a dúfam, že na summite v Bratislave zvíťazí jednota a dialóg, uviedol dnes na tlačovej konferencii predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz. Jeho vyjadrenie zaznelo počas neformálneho summitu európskych lídrov v Bratislave.

12:09Slovenských europoslancov bezpečnostná situácia v Bratislave nepotešila, práve naopak. Mnohí ju kritizujú, pretože summit vraj vystrnadil ľudí z ulíc.

12:05 Rokovania na hrade pokračujú.

Sledovali sme summit ONLINE: Pozrite si kladné aj nesúhlasné hodnotenia lídrov EÚ

Zdroj: SITA

12:00 K summitu sa vo videu vyjadril aj prezident Andrej Kiska.

11:48 V Bratislave akoby sa zastavil čas.

11:44 Zvyčajne preplnené bratislavské lokality dnes zívajú prázdnotou.

Sledovali sme summit ONLINE: Pozrite si kladné aj nesúhlasné hodnotenia lídrov EÚ

Zdroj: SITA

Sledovali sme summit ONLINE: Pozrite si kladné aj nesúhlasné hodnotenia lídrov EÚ

Zdroj: SITA

Sledovali sme summit ONLINE: Pozrite si kladné aj nesúhlasné hodnotenia lídrov EÚ

Zdroj: Matej Kalina

11:32 Prvé foto z rokovacej sály Bratislavského hradu.

Sledovali sme summit ONLINE: Pozrite si kladné aj nesúhlasné hodnotenia lídrov EÚ

Zdroj: SITA

11:30 Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker na Bratislavskom hrade.

Sledovali sme summit ONLINE: Pozrite si kladné aj nesúhlasné hodnotenia lídrov EÚ

Zdroj: SITA

11:10 Krajiny Vyšehradskej štvorky (V4) majú pripravené spoločné vyhlásenie, kde sa hlásia k otázke posilnenia bezpečnosti, lepšej kontroly vonkajších hraníc, zachovania politiky súdržnosti, voľného trhu a schengenského priestoru. Po príchode na neformálny summit lídrov EÚ na Bratislavskom hrade to vyhlásil predseda vlády ČR Bohuslav Sobotka.

Sledovali sme summit ONLINE: Pozrite si kladné aj nesúhlasné hodnotenia lídrov EÚ

Český premiér Bohuslav Sobotka

11:09 Bratislavský summit európskych lídrov je úspechom slovenskej diplomacie, ale zároveň premárnená príležitosť na riešenia, ktoré mohlo ponúknuť Slovensko v čase, kedy ho Európa a svet počúva viac ako inokedy. Myslí si to hnutie OĽaNO-NOVA.

11:07 Niektorí Bratislavčania zareagovali na summit svojsky a prázdne cesty využili napríklad na hranie futbalu.

11:00Fico popri summite nezabudol na svoje narodeniny. Čo odkazuje Slovákom?

10:50 Na nábreží Dunaja v početnom množstve hliadkuje polícia.

Sledovali sme summit ONLINE: Pozrite si kladné aj nesúhlasné hodnotenia lídrov EÚ

Zdroj: Matej Kalina

10:30 Ostreľovači hliadkujú aj na Starom moste. Situáciu z výšky monitorujú aj z Mostu SNP.

Sledovali sme summit ONLINE: Pozrite si kladné aj nesúhlasné hodnotenia lídrov EÚ

Zdroj: Matej Kalina

Sledovali sme summit ONLINE: Pozrite si kladné aj nesúhlasné hodnotenia lídrov EÚ

Zdroj: Matej Kalina
>> Merkelovej telefón na summite rozosmieva internet

10:13 Členovia Európskej únie musia ukázať, že sa vedia zlepšovať. Po príchode na neformálny summit 27 lídrov krajín EÚ na to apelovala nemecká kancelárka Angela Merkelová.

Sledovali sme summit ONLINE: Pozrite si kladné aj nesúhlasné hodnotenia lídrov EÚ

"Sú pred nami neľahké úlohy. Ide o to ukázať, že sa vieme zlepšovať. A to v oblasti vnútornej i vonkajšej bezpečnosti, ale aj pri vytváraní pracovných miest," zdôraznila spolková kancelárka.

10:10 Slová luxemburského ministra zahraničných vecí Jeana Asselborna o vylúčení Maďarska z Európskej únie nie sú oficiálnym názorom vlády Luxemburska, vyhlásil dnes luxemburský premiér Xavier Bettel. Povedal to pri príchode na stretnutie únijných lídrov na Bratislavskom hrade.

Sledovali sme summit ONLINE: Pozrite si kladné aj nesúhlasné hodnotenia lídrov EÚ

09:59 Príchod oficiálnych delegácií na summit aj bežná prevádzka, všetko prebieha na Bratislavskom letisku tak, ako bolo plánované. Podľa hovorkyne Letiska Milana R. Štefánika Veroniky Ševčíkovej sa zatiaľ nevyskytli žiadne komplikácie.

09:57 Európska únia nemôže nahradiť NATO. Na margo diskusií o spoločnej európskej armáde to počas dnešného príchodu na neformálny summit lídrov 27 krajín EÚ na Bratislavskom hrade vyhlásila prezidentka Litvy Dalia Grybauskaite.

09:55„Krajiny V4 pripravujú (text) a predložíme ho... ako spoločný návrh Vyšehradskej štvorky Európskej rade, toto bude významný okamih v živote týchto štyroch krajín," citovala z vyjadrení Viktora Orbána agentúra Reuters.

09:51 Situácia na Moste SNP.

09:50 Aktuálna situácia v meste pred Grassalkovičovým palácom.

09:35 Na rokovanie na Bratislavskom hrade prichádzajú delegácie.

Sledovali sme summit ONLINE: Pozrite si kladné aj nesúhlasné hodnotenia lídrov EÚ

Zdroj: Matej Kalina

Sledovali sme summit ONLINE: Pozrite si kladné aj nesúhlasné hodnotenia lídrov EÚ

Zdroj: Matej Kalina

Sledovali sme summit ONLINE: Pozrite si kladné aj nesúhlasné hodnotenia lídrov EÚ

Poľská premiérka Beata Szydlová
Sledovali sme summit ONLINE: Pozrite si kladné aj nesúhlasné hodnotenia lídrov EÚ

Maďarský premiér Viktor Orbán

Sledovali sme summit ONLINE: Pozrite si kladné aj nesúhlasné hodnotenia lídrov EÚ

Premiér Robert Fico

Sledovali sme summit ONLINE: Pozrite si kladné aj nesúhlasné hodnotenia lídrov EÚ

Predseda Európskej rady Donald Tusk

Sledovali sme summit ONLINE: Pozrite si kladné aj nesúhlasné hodnotenia lídrov EÚ

Luxemburský premiér Xavier Bettel

Sledovali sme summit ONLINE: Pozrite si kladné aj nesúhlasné hodnotenia lídrov EÚ

Dánsky premiér Lars Lokke Rasmussen

09:30 Oficiálny program summitu

 1. 9.00 h Bratislavský hrad – príchody delegácií
 2. 10.00 h Bratislavský hrad –prvé pracovné rokovanie
 3. 12.45 h Bratislavský hrad – family photo
 4. 13.30 h Dunaj - plavba loďou
 5. neformálny obed
 6. 16.00 h Bratislavský hrad – druhé pracovné rokovanie
 7. 18.30 h Incheba Expo Bratislava (Viedenská cesta) – tlačová konferencia predsedu Európskej rady Donalda Tuska, predsedu Európskej komisie Jeana-Claudea Junckera a predsedu vlády SR Roberta Fica

09:25 Boj proti nelegálnej migrácii a hrozbe terorizmu je jednou z dvoch priorít, na ktoré sa chce Česko sústrediť pri rokovaniach na dnešnom neformálnom summite lídrov EÚ v Bratislave. Český premiér Bohuslav Sobotka to vyhlásil pred odletom do Bratislavy, informoval český spravodajský server Novinky.cz.

"Európa musí byť schopná vyrovnať sa s nelegálnou migráciou," zdôraznil Sobotka a podčiarkol aj nutnosť aktívne čeliť hrozbe terorizmu. Pripomenul tiež, že "do budúcnosti treba uvažovať o vzniku spoločnej európskej armády".

09:15 Lídri 27 krajín EÚ chcú preukázať jednotu a ukázať, že EÚ je jedinečný projekt v ktorom chceme pokračovať. Počas príchodu na neformálny summit lídrov Európske rady na Bratislavskom hrade to vyhlásil predseda vlády SR Robert Fico.

09:10 Európska únia ako projekt stráca podporu svojich občanov, ľudia ju zvyknú kritizovať, preto je potrebná reflexia. Po príchode na dnešný neformálny summit 27 lídrov krajín EÚ to vyhlásil minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák.

09:00 Bratislava momentálne žije len policajtmi a turistami.

Sledovali sme summit ONLINE: Pozrite si kladné aj nesúhlasné hodnotenia lídrov EÚ

Zdroj: Matej Kalina

09:00 Posledné prípravy na príchod eurolídrov.

Sledovali sme summit ONLINE: Pozrite si kladné aj nesúhlasné hodnotenia lídrov EÚ

Zdroj: TASR

08:55 Na bezpečnosť v meste dohliadajú na Moste SNP ostreľovači.

Sledovali sme summit ONLINE: Pozrite si kladné aj nesúhlasné hodnotenia lídrov EÚ

Zdroj: Matej Kalina

08:50 Aktivisti organizácie Greenpeace počas protestu Nepredávajte Európu!

Nepredávajte Európu je odkaz, ktorý aktivisti organizácie Greenpeace vyslali počas dnešného neformálneho zasadnutia lídrom členských krajín Európskej únie v Bratislave. Dvadsaťdeväť aktivistov zo Slovenska, Česka, Chorvátska, Maďarska, Slovinska a Poľska rozprestrelo dnes ráno pri Dunaji transparent s nápisom „Don´t trade away Europe (Nepredávajte Európu)“. Ako ďalej informovala hovorkyňa Greenpeace Miroslava Ábelová, dobrovoľníci v tričkách s písmenami zároveň vytvorili slová „solidarita“ a „mier“.

Sledovali sme summit ONLINE: Pozrite si kladné aj nesúhlasné hodnotenia lídrov EÚ

Zdroj: TASR

08:45 Bratislavský summit má prvého „narušiteľa“.

Sledovali sme summit ONLINE: Pozrite si kladné aj nesúhlasné hodnotenia lídrov EÚ

Zdroj: Matej Kalina

08:40 Predseda Európskej rady Donald Tusk vyzval lídrov krajín Európskej únie na "triezvy a brutálne úprimný" pohľad na problémy celého bloku v čase po šokujúcom hlasovaní Británie za vystúpenie z únie.

08:35 Zdá sa, že aj bratislavskí smetiari si na dnes vybrali voľno. Snaha o dokonalú prezentáciu Bratislavy má trhliny už z rána.

Aktuálne FOTO spravodajstvo z Bratislavy

Sledovali sme summit ONLINE: Pozrite si kladné aj nesúhlasné hodnotenia lídrov EÚ

Nezvyčajne prázdna Einsteinova ulica.
Zdroj: Maťo Kalina

Sledovali sme summit ONLINE: Pozrite si kladné aj nesúhlasné hodnotenia lídrov EÚ

Obrnené vozidlo pri Redute.
Zdroj: Maťo Kalina

Sledovali sme summit ONLINE: Pozrite si kladné aj nesúhlasné hodnotenia lídrov EÚ

Na bratislavských mostoch hliadkuje polícia.
Zdroj: Maťo Kalina

Sledovali sme summit ONLINE: Pozrite si kladné aj nesúhlasné hodnotenia lídrov EÚ

Na bezpečný priebeh summitu dohliadajú aj policajné vrtuľníky.
Zdroj: Maťo Kalina

Sledovali sme summit ONLINE: Pozrite si kladné aj nesúhlasné hodnotenia lídrov EÚ

Lodná doprava na Dunaji zatiaľ funguje.
Zdroj: Maťo Kalina

08:30 Predseda parlamentu Andrej Danko na summite nebude.

08:00 K summitu sa vyjadril aj člen hnutia Sme rodina, poslanec Peter Pčolinský.

27 lídrov, 343 delegátov a 1320 novinárov

07:50"Bude to predovšetkým téma bezpečnosti, nielen v duchu migrácie a  terorizmu, ale aj ekonomickej a sociálnej. Budeme hovoriť o novom postavení Európskej únie ako svetového hráča, pokiaľ ide o globálnu politiku. Budeme hovoriť o nových formách komunikácie, pretože ako keby sa Únia ako celok nevedela predať," informoval premiér Fico.

07:45„Zhruba 500 dodávateľov sa podieľa na zabezpečení fungovania tohto podujatia. Bude tu 75 tlmočníkov a niekoľko desiatok osobných strážcov. Toto podujatie nemá na Slovensku obdobu, môže sa porovnávať iba so summitom Bush-Putin,“ povedal minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák.

Sledovali sme summit ONLINE: Pozrite si kladné aj nesúhlasné hodnotenia lídrov EÚ

Bratislavský hrad oblečený do slovenských farieb.
Zdroj: TASR

07:40 Na dnešnú neformálnu schôdzku 27 hláv štátov a premiérov členských štátov EÚ okrem Veľkej Británie príde 343 delegátov, 1 320 novinárov, z toho 1 096 zahraničných. Bezproblémovú komunikáciu medzi lídrami bude zabezpečovať 75 tlmočníkov. O ich bezpečnosť sa okrem niekoľko desiatok osobných ochrankárov postará aj niekoľko tisíc policajtov, vojakov, ale aj záchranárov.

Na Bratislavskom summite sa zúčastní 29 delegácií – 27 predstaviteľov členských štátov, delegácia Európskej rady vedená jej predsedom Donaldom Tuskom a delegácia Európskej komisie vedená jej šéfom Jeanom-Claudom Junckerom. Počet členov delegácií sa pritom pohybuje od päť do 30 v závislosti od veľkosti krajiny.

Sledovali sme summit ONLINE: Pozrite si kladné aj nesúhlasné hodnotenia lídrov EÚ

Predseda Európskej rady a premiér Robert Fico
Zdroj: SITA

Lídri prídu svojimi špeciálmi aj komerčnými linkami. Na bratislavskom letisku pristane 17 lietadiel, sedem premiérov alebo prezidentov príde komerčnými linkami a tri delegácie autami.

07:35 Dnešný summit lídrov EÚ neobmedzí pacientov, upozornili bratislavské nemocnice i záchranári. Fungovať budú v štandardnom režime. Na dnešný deň sú však zdravotnícke zariadenia pripravené, a to organizačne, personálne i kapacitne.

07:30 Oslavy 60. výročia podpísania Rímskych zmlúv, ktoré predstavujú základný kameň zjednocovania Európy, by mali byť príležitosťou pre "združenie sa do užšieho kruhu" členských krajín, ktoré sú pripravené postupovať rýchlejšie v rámci EÚ, a to najmä v oblasti bezpečnosti a obrany. V rozhovore pre časopis Le Débat to uviedol francúzsky prezident Francois Hollande.

„Oživenie Európy sa musí spoliehať na obranu, ochranu a bezpečnosť. Pridávam sem i priemysel, ekológiu, životné prostredie, kultúru a vedu. Najbezprostrednejšími prioritami sú však obrana, ochrana hraníc a boj proti terorizmu.“

Sledovali sme summit ONLINE: Pozrite si kladné aj nesúhlasné hodnotenia lídrov EÚ

Bratislava pred summitom
Zdroj: TASR

07:00 Belgický europoslanec a predseda politickej skupiny liberálov a demokratov (ALDE) v Európskom parlamente (EP) Guy Verhofstadt v predvečer summitu v Bratislave vyzval 27 lídrov EÚ, ktorí v hlavnom meste Slovenska budú rokovať o budúcnosti EÚ, aby „znovu vynašli Európu".

„Je jasné, že lídri majú veľmi odlišné predstavy o budúcnosti Európy. Niektorí ju chcú posunúť vpred, zatiaľ čo iní chcú menej spolupráce. Výsledkom tejto patovej situácie je najmenší spoločný menovateľ a je čoraz ťažšie pohnúť v Európe vecami dopredu. Takto to už nemôže pokračovať."


Summit očami Fica: Musíme lídrom pripraviť dôstojné podmienky, aby mohli rokovať

Začína sa hovoriť o Bratislavskom procese, čo je veľmi dôležité, pretože summit sa takto dostane do politických dejín EÚ. Slovenský premiér Robert Fico to vyhlásil na kontrolnom dni pred začiatkom tohto významného podujatia.

"Je to summit, ktorý by som nazval summit - sebareflexia, summit - hľadanie východísk. Tento Bratislavský proces by mal pokračovať na Malte a potom na jar v Ríme, kde sa budú konať oslavy výročia podpisu Rímskych zmlúv," uviedol Fico.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák informoval, že na summit sa zaregistrovalo 343 delegátov, 1350 novinárov, z toho 1100 zahraničných. "Zhruba 500 dodávateľov sa podieľa na zabezpečení fungovania tohto podujatia. Bude tu 75 tlmočníkov a niekoľko desiatok osobných strážcov. Toto podujatie nemá na Slovensku obdobu, môže sa porovnávať iba so summitom Bush-Putin,“ povedal.

Bratislava je dnes podľa jeho slov nielen hlavným mestom Európy, ale mestom, na ktoré sa upiera pozornosť celého sveta. Dokazujú to podľa neho akreditovaní novinári z celého sveta - zo Spojených štátov, Mexika, Južnej Afriky i z Japonska.

"Našou úlohou je byť hostiteľmi, vytvoriť dôstojné podmienky preto, aby mali lídri možnosť v pokoji rokovať a hovoriť o budúcnosti Európskej únie. Robili sme všetko preto, aby sme takého podmienky vytvorili," dodal šéf rezortu diplomacie.

Najvýznamnejšou úlohou summitu podľa slovenského premiéra je zastaviť vlnu pesimizmu a súčasne eliminovať riziko ďalšej možnej série referend alebo pokusov o oslabovanie. "Ak odštartujeme v Bratislave proces a povieme si, že EÚ je jedinečný projekt, na ktorom nám záleží, rovnako si priznáme nejaké chyby a súčasne pomenujeme konkrétne témy, na ktoré sa chceme v nasledujúcich mesiacoch sústrediť, tak to bude mimoriadne úspešný summit," konštatuje Fico.

Zároveň upozorňuje na to, že lídri musia hovoriť o tom, čo dnes ľudí najviac zaujíma. "Bude to predovšetkým téma bezpečnosti, nielen v duchu migrácie a terorizmu, ale aj ekonomickej a sociálnej. Budeme hovoriť o novom postavení Európskej únie ako svetového hráča, pokiaľ ide o globálnu politiku. Budeme hovoriť o nových formách komunikácie, pretože ako keby sa Únia ako celok nevedela predať," informuje premiér.

Podľa neho sa dá predpokladať, že diskusia bude aj kritická. "Veď inak by to nemalo význam. My nepozývame premiérov a prezidentov na výlet, my ich pozývame na veľmi vážnu diskusiu. Áno, môžeme očakávať, že budú aj vyjadrenia a diskusia, ktorá bude veľmi tvrdá," upozorňuje Fico.

On sám by prijal, ak by do sveta vyslali tzv. Bratislavský list, proces, memorandum, ktoré pomenuje fakt, že stojíme za Európskou úniou, nič lepšie nemáme, a že je to mimoriadne pozitívny projekt, čoho príkladom je podľa neho aj Slovensko.

Minister Lajčák upozornil na výnimočnosť summitu. "Summit je historický aj tým, že doteraz sa lídri stretávali v Bruseli, aby riešili otázky finančnej krízy, bezpečnosti, migrácie. Toto je prvýkrát za desať rokov, čo sa stretávajú mimo Bruselu, prvýkrát vo formáte 27 a prvýkrát, čo sa budú venovať Európskej únii ako takej," vysvetľuje.