Prieskum, do ktorého sa zapojilo 1 200 ľudí, odhalil škandalózny fakt: lekári si vyžiadali úplatok takmer od každého piateho pacienta! Peniaze si od bezmocných chorých ľudí najčastejšie pýtali s argumentom, aby bolo o nich lepšie postarané (28 percent), aby sa dostali ku kvalitnému odborníkovi (16 percent) a aby im vôbec liečbu poskytli (14 percent)!

 

Rebríček úplatkov podľa čitateľov Plus JEDEN DEŇ

Na portáli pluska.sk sme našich čitateľov viackrát vyzvali, aby nám napísali svoje skúsenosti s lekármi hyenami, ktorí sa na ich úkor obohatili. Tu je rebríček „všimného“, ktoré si doktori nehanbili od vás vypýtať.

  • 700 € operácia

Adela: Môj manžel má rakovinu. Za pomerne ťažkú operáciu som zaplatila 700 eur, za ďalšiu 500 eur, k tomu bonboniéry, kávy, kvety pre sestry a aj tak sa správali hrozne. Sme dôchodcovia a už teraz si odtŕhame od úst, lebo mu hrozí ďalšia operácia.

  • 500 € pôrod

Viera: V košickej nemocnici sa na pôrod ide za 500 éčiek, to je nepísané pravidlo. Zadara idú len Rómky a ženy v sociálnej núdzi.

  • 400 € výber chirurga

Patrik: Otec mal rakovinu hrubého čreva. Chcel som, aby ho operoval konkrétny chirurg. Šiel som za ním a za prísľub, že ho bude operovať, som dal 400 eur. Po operácii sa však ani neukázal.

  • 400 € za stehenný kĺb

Ľubomír: Pred operáciou stehenného kĺbu mi dal doktor najavo, že treba platiť. Stálo ma to 4 stovky eur. Skúste si to spočítať??? A to sú tí, ktorí štrajkovali za vyššie platy! Ozaj „chudáci“.

  • 300 € objednanie na operáciu

Tatiana: Môj otec bol pred rokom na operácii s hrubým črevom. Už ležal pár dní v nemocnici a lekári si ho nevšímali. Odišiel za jedným, že čo sa deje, prečo čakajú. Vraj nie je voľný termín. Doniesol mu 300 eur, na druhý deň mu oznámili termín.

  • 200 € gynekológ

Vladka: Ja som dala len gynekologičke pri liečení na neplodnosť celkovo cca 200 eur.

  • 50 € kontrola

Vladka: Moja mama, ktorá má svoj vek a musí chodiť pravidelne po odborných lekároch, dáva v obálke pri každej návšteve 50 eur a zoberú si to bez problémov. A to chodí vlastne len na kontroly. Ani jeden to zatiaľ neodmietol.

  • 50 € vyšetrenie u neurológa

Jano: Ešte koncom minulého roka som mal ísť na vyšetrenie k neurológovi, všetci mi povedali, že už neberú ľudí. Za 50 € ma nakoniec vyšetrili. Inak by som musel čakať do nového roka.

Pacienti dávajú aj sami od seba

Podľa ďalšieho prieskumu, ktorý robil Transparency International v roku 2012, každý štvrtý pacient dá lekárovi „niečo pomimo“. Iba od štyroch percent pacientov si však lekári úplatky vyžiadali.

Diskusia: Akú taxu má váš doktor?

Formulár otázok a odpovedí

Nenašli sa žiadne záznamy.