Návrat štátnych rýchlovlakov zrejme inšpiroval železničiarov k tomu, že potrebujú kvalitnejšie internetové pripojenie. Cestujúci sa totiž často sťažovali na to, že internet je pomalý alebo vypadáva.

Na tom by samozrejme nebolo nič zlé, keby cena, ktorú sa železnice za modernizáciu rozhodli zacvakať, nebola mimoriadne štedrá. Nové wifi zariadenie do 20 vozňov s dvojročnou zárukou ich totiž vyjde približne 490-tisíc eur, čo na jeden vozeň vychádza približne 20-tisíc eur bez DPH! Na svojom webe o tom informoval Denník N.

O to šokujúcejšie je zistenie, že železnice nerobili na tento projekt žiadny tender. Zákazku získala menej známa firma WDS Solutions. Keď pritom dodával internet do vlakov Slovak Telekom, štátna firma platila menej ako 3000 eur na vozeň.

“Najdôležitejším kritériom bola cena,“ odpovedal hovorca ZSSK Tomáš Kováč na otázku, prečo si za dodávateľa vybrali firmu WDS Solutions.

Odborník však tvrdí, že cena za internet je premrštená. Kým ZSSK za technológie platí zhruba 331-tisíc eur, IT-čkár Peter Mihálik z firmy Bonet Systems dospel k sume nižšej ako 100-tisíc eur a to pritom ráta s maržou 28 percent.

“Žiadne ďalšie zariadenia okrem ekvivalentov tých, s ktorými som rátal, nie sú v prílohe zmluvy špecifikované. Ak by tam aj nejaké pridali, tie, ktoré som nacenil, by určite bez problémov splnili zadanie ‚free wifi vo vlaku‘ s dostupnosťou, ktorú ZSSK požaduje,“ povedal Mihálik pre Denník N.