Osem rokov staval v blízkosti železničnej trate megalomanskú stavbu a železnice si nič nevšimli. Talapka mal od nich prenajatý strážny domček a pozemok s rozlohou 600 štvorcových metrov. Ročne za nájom platil necelých 60 eur. Akékoľvek zásahy však mohol robiť iba so súhlasom železníc. Tie však ignoroval. Priamo za domčekom na omnoho väčších pozemkoch postavil zámok a obohnal ho vysokým kamenným múrom. „Keďže doposiaľ nebol v súvislosti s nájomným a plnením zmluvy žiadny problém, nebol dôvod osobitne sa s danou nehnuteľnosťou zaoberať. O nelegálnej stavbe sme sa dozvedeli z médií,“ píše v stanovisku železníc Ivan Matúš s tým, že situáciu začali okamžite riešiť.

Stavbu nezlegalizuje

Podľa hrubých odhadov odborníkov z realitného trhu je nehnuteľnosť postavená z luxusných a drahých materiálov a môže mať hodnotu viac ako desať miliónov eur. Stavebný úrad už vyzval Talapku, aby stavbu legalizoval, čo sa mu s veľkou pravdepodobnosťou nepodarí. Pozemok nemôže totiž aktuálne odkúpiť, pretože je súčasťou železničnej dopravnej cesty a nebol vyčlenený ako prebytočný majetok štátu. V tom prípade môže dať stavebný úrad Talapkovi len smiešne malú pokutu 33 193 eur. Železnice však môžu požiadať o zbúranie stavby, čo zrejme aj urobia.

Zarobil na kšeftoch s pozemkami?

Možnosť zbúrania nám potvrdila aj starostka obce Reca Mária Vražovičová, ktorá tiež tvrdí, že o ničom nevedela, pretože v minulosti nemala obec stavebný úrad. Vedeli len, že Talapka dostal povolenie na ťažbu štrku v jame. „Prišli sme na to, až keď ho začiatkom tohto roku začala vyšetrovať kriminálka v súvislosti so skupovaním pozemkov,“ vysvetľuje starostka. Podnikateľ bol totiž podozrivý zo sprenevery peňazí. Podľa medializovaných informácií mal pre istú firmu vykupovať pôdu, prepisoval ju však na seba. Išlo vraj až o desiatky vykúpených pozemkov za vyše šesť miliónov eur. Obžalovaného podnikateľa súd oslobodil.

Obrába pôdu

Zaujímavé však je, že dnes Talapka podniká s pôdou. Vlastní družstvo v Reci, z ktorého podľa starostky prepustil všetkých zamestnancov a zameral sa len na rastlinnú výrobu. Pôdu mu má obrábať najatá firma. „Dane nám platil, pretože potreboval potvrdenia, aby mohol žiadať o dotácie,“ hovorí o podnikateľovi starostka s tým, že teraz obci dlhuje 23-tisíc eur. Na časť jeho pozemkov je dokonca uvalená exekúcia a niektoré zablokovala prokuratúra.

Talapku sme nenašli ani na družstve a nik nám neotváral ani v jeho čiernom sídle. Na adrese trvalého bydliska v Senci, kam mu chodí pošta, nám nikto neotváral a mobil nám Talapka opakovane skladal. Podľa našich informácií žije v zámku spolu so svojimi dvoma synmi.

Tromfol všetky pamiatky

Spišský hrad patrí medzi najväčšie a najznámejšie hrady na Slovensku. Teraz však dostal vážnu konkurenciu.

Zo satelitných záberov je zrejmé, že stavba pri Reci stojí na pozemku trojuholníkového tvaru. Jeho rozmery majú približne 600 x 500 x 250 metrov. Vysokánske kamenné múry tak ohradzujú priestor s rozlohou približne 70-tisíc štvorcových metrov.

Pre porovnanie múry Spišského hradu obkolesujú „iba“ 41-tisíc štvorcových metrov. Podobné rozmery má aj hradný areál na Devíne a zrúcanina Pustého hradu pri Zvolene. Aj tie stavba pri Reci hravo schová do vrecka.