Zdravotný analytik Martin Smatana poriadne zavaril svojmu bývalému šéfovi. Na sociálnej sieti upozornil na medializovaný nákup samotestov. Slovensko ich nakúpilo dokopy 35 miliónov kusov, za ktoré sme zaplatili takmer 140 miliónov eur. „Keď tu tie testy budú, tak dôjde k obrovskej zmene testovacej stratégie na území Slovenska, o ktorej budeme potom informovať," povedal o nich Krajčí na utorkovom brífingu.

Podľa zmluvy sme tak nakúpili dva druhy testov. „Jeden poznáme veľmi dobre. Ide o „Standard Q Covid AG test“ od Biosensoru. Tento test nie je samotestovací ani nazálny. V žiadnom prípade. Je to štandardný AG test, tak ako je aj registrovaný a používaný masovo u nás," vysvetlil Smatana na sociálnej sieti. Tých budeme mať 20 miliónov. Analytik upozorňuje, že firma síce uviedla na trh aj nazálne testy, no ani tie nie sú vhodné na samotestovanie.

Problémových je podľa Smatanu aj zvyšných 15 miliónov kusov.  „V druhom prípade síce ide o nazálne testy (CLINITEST® Rapid COVID-19 od SIEMENSu), ale nie sú na samotestovanie," dodal. Vysvetlil, že ster síce môže spraviť aj bežný človek pri asistencii, no na vyhodnotenie je potrebné nakvapkať vzorku, teda opäť nejde o samotest. V oboch prípadoch sa pritom odvoláva na príbalové letáky testov.

Rezort zdravotníctva však tvrdí presný opak. „Výrobca testov ešte pred podpisom zmluvy predložil potvrdenia, podľa ktorých je produkt technicky zhodný s nazálnym typom testov. Na základe doloženej dokumentácie je teda zrejmé, že testy sa môžu použiť na výter zo špičky nosa, ktorý je komfortnejší a menej nepríjemný, než sú testy, ktoré sa v súčasnosti používajú napríklad v mobilných odberných miestach," informovala nás hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Smatana však v prípade samotestov vidí viacero problémov. Akých? Zistíte v galérii

 

Mohlo by vás zaujímať: