Aj napriek tomu, že odborníci neustále zdôrazňujú dôležitosť nosenia rúšok, verejnosť začína byť z rôznych reštrikcií a obmedzení otrávená. Preto mnoho ľudí nenosí rúška ani tam, kde to kážu usmernenia hlavného hygienika. K bežným ľuďom sa však pridávajú aj poslanci Národnej rady, nie všetci totiž nosia povinné rúška.

Povinnosť nosiť rúška v interiéroch sa týka aj budovy Národnej rady a aj rokovaní, ktoré sa v nej pravidelne dejú. Niektorí poslanci však už od začiatku volebného obdobia majú problém to rešpektovať. Stačí si len spomenúť na ivh prvý deň v práci, keď skladali svoje poslanecké sľuby a viacerí z nich ich skladali bez rúšok.

Tento trend sa udržiaval aj neskôr a v parlamente preto aj poslanci museli upozorňovať kolegov, aby dané nariadenie dodržiavali. "Kancelária NR SR zabezpečuje hygienické opatrenia, stanovené Rozhodnutím Úradu verejného zdravotníctva pre pobyt a pohyb osôb v interiéroch objektov NR SR. Uvedené opatrenia sú zabezpečované kontrolou oprávnených zamestnancov Kancelárie NR SR pri vstupe do uvedených objektov,"napísali nám z tlačového odboru Národnej rady. Kontrolovať majú každého, kto vstúpi do budovy. Zamestnanci si majú všímať najmä povinnosť nosiť ochranné rúška, dezinfikovať si ruky alebo používať ochranné rukavice.

Čo však v prípade, ak si poslanci dajú dole rúško až po vchode do parlamentu? "V prípade zistenia nerešpektovania uvedených opatrení sú osoby na porušenie povinností upozorňované a vyžaduje sa zjednanie nápravy. Uvedené opatrenia platia v plnej miere aj pre rokovania schôdzí NR SR a zasadnutí výborov. Dodržiavať tieto ochranné opatrenia v plenárnej sále počas rokovania NR SR opakovane poslancov vyzývajú predseda NR SR a podpredsedovia NR SR, a to najmä v čase keď vedú schôdze parlamentu," dodali. Problém si teda očividne všimlo aj vedenie budovy Národnej rady.

Poslancom, ktorí nariadenie nerešpektujú, by tak mala hroziť pokuta. Na dodržiavanie opatrení by mal dohliadať Úrad verejného zdravotníctva, do uzávierky nám však na otázky neodpovedal.

Mohlo by vás zaujímať: