Na petičných hárkoch strany 99 % sú aj mŕtvi

Kauza okolo politickej strany 99 % naberá na obrátkach. Polícia už totiž začala trestné stíhanie vo veci podvodu, keďže na petičných hárkoch potrebných na registráciu strany sa nachádzali mŕtvi ľudia, invalidi či obyvatelia, ktorí tvrdia, že nikdy nič pre 99 % nepodpísali. Už teraz je jasné, že boli zneužité osobné údaje stoviek až tisícok Slovákov.

Náš denník už predvčerom informoval o tom, že podpisy na petičných hárkoch môžu byť falošné a preveruje ich polícia. Ozvalo sa nám totiž množstvo čitateľov, ktorí tvrdili, že sa na zoznamoch našli, pritom nič nepodpisovali. „Som šokovaný, že som sa tam objavil aj s osobnými údajmi, aj celá moja rodina,“ hnevá sa Juraj z Košíc.

Včera prípad potvrdil aj policajný prezident Jaroslav Spišiak. Podľa neho podnet prišiel spolu s písomným vyhlásením podpísaným pred notárom od človeka, ktorý pre stranu 99 % podpisy na hárky zbieral. „Osoba mala získavať tisíc až dvetisíc podpisov denne. Keď sa ohradila, že sa to fyzicky nedá, povedali jej, že to nemusí robiť osobne, ale z iných zdrojov,“ povedal Spišiak o obsahu vyhlásenia. „Vraj je to tak v  poriadku, pretože majú známosti v Policajnom zbore aj v Slovenskej informačnej službe. Keď však zistila, že konala protiprávne, všetko oznámila,“ dodal. Kto ju však na to naviedol, neprezradil. „Všetko ukáže vyšetrovanie,“ tvrdil.

Do volieb

Polícia zatiaľ preverila 70 percent približne z 15-tisíc podpisov, predbežný výsledok však Spišiak nechcel zverejniť. Povedal len, že prvé tri náhodne vybrané a preverené vzorky, na jednej bolo približne 200 ľudí, boli falošné. „Boli medzi nimi osoby už niekoľko rokov pochované alebo občianske preukazy, ktoré boli dávno skartované či vymenené za nové,“ tvrdí. Vyšetrovanie chce polícia ukončiť do volieb.

Je preto možné, že vás v nasledujúcich dňoch navštívia muži zákona. Strana 99 % je však s postupom polície nespokojná, hoci v tomto prípade zatiaľ vystupuje ako poškodená. „Je to príprava na politickú diskreditáciu a zastrašovanie ľudí. Prajeme si, aby bol prípad vyšetrený, ale nie takto narýchlo nátlakovým spôsobom,“ vyhlásil Ivan Weiss, jeden z lídrov strany. Podľa našich čitateľov sa muži zákona správajú veľmi korektne a milo. A prečo polícia koná tak rýchlo? Policajný prezident vraj chce, aby verejnosť ešte do volieb vedela, či bola strana zaregistrovaná v súlade so zákonom, či má platných 10 000 hlasov a môže sa zúčastniť na marcových voľbách.

Skončí strana?

„V našej histórii sa ešte nikdy nestalo, že by zaregistrovanú stranu vyradili z volieb,“ povedal nám politológ Ján Baránek. Otvára sa teda možnosť, že sa strana 99 % zapíše do historických análov. Ak by totiž vyšetrovanie preukázalo, že z  15-tisíc podpisov bolo len 5-tisíc falošných, slovo by mala Generálna prokuratúra. Podľa našich informácií práve ona môže dať návrh na  rozpustenie strany.

Stali ste sa obeťou podpisových hárkov? Poznáte niekoho, kto je na hárku bez svojho súhlasu?

Formulár otázok a odpovedí

05.03.2012 10:55 marek nespala:
poznam kamarata už preverovali a viem že v živote by nepodpísal žiadnej strane nič je úplne apolitický bol velmi rozcarovaný ked mu otec volal že boli unho policajti a pýtali sa na jeho podpis. Je to fraška ako si to može niekto dovolit taketo nieco ved co už obchodníci so zbranami si to asi dovolit môžu však a oni idú ludom vraviet co chcú pre nas urobit fuuuuuj hnus
02.03.2012 16:15 Emília Lovecká:
Veˇd to nie je nič nové, obidve varianty "pravdy".Stále len podvody, vždy a za každých okolností, prečo by voľby mali byť výnimkou. ˇZijeme predsa na Slovensku a nie v civilizovanom svete!!!!!!
01.03.2012 18:49 Zuzka Fialova:
tento ciernooky junak Weiss, urcite neurobil ziadny podvod.Vyzera mily a prijemny.Preto mi nijak nejde do lebene, preco taky sympaticky, rydzy Slovak, sa zechce zivit poctivou pracou svojich ruk, ale sa hrnie do jedneho stada z rise opic a goril?Taka som sklamana , ze uz nechcem vidiet zidneho ciernookeho fesaka.
01.03.2012 18:49 Juríček Alexander:
Na zaklade preverovania policie som sa dozvedel, ze som podpisal peticiu co nie je pravda.To iste sa stalo dalsim 10 kolegom z prace
01.03.2012 12:27 allyzv:
To nie je problém jednej strany, ale každej, ktorá si dala petičné hárky vyplnat cestou personalnych alebo inych ag. Brigadnik bol zainteresovany financne na pocte ziskanych podpisov, teda ci ulohu splni a dostane dohodnutu odmenu alebo nie.Kedze peticne harky podpisovali osoby trestne zodpovedne, ak si pocty obcanov zvysili aj inym sposobom ....., dopustili sa porusenia viacerych zakonov a budu za to musiet niest zodpovednost.
01.03.2012 09:26 renáta fialová:
Z nášho panaléku viem ešte o dvoch zneužití osobných údajov.
01.03.2012 09:26 EVA MRÁZOVÁ:
Ešte si aj vymysleli č. občianskeho. Včera u mňa bola polícia a ukázali mi aj môj falošný podpis.
Nájdených 7 záznamov.