Rokovanie o novele zákona o organizácii ústavného súdu v skrátenom legislatívnom konaní vyvoláva podľa politológa Jána Baránka rôzne podozrenia. "Evokuje mi to podozrenie, že je tam snaha dosadiť nejakého kandidáta Smeru," povedal Baránek.

Politológ nerozumie, čo sa za tých pár dní stalo, keďže premiér Robert Fico minulý týždeň avizoval, že zákon pôjde v riadnom legislatívnom procese. "Sú tu rôzne podozrenia, pretože nič sa za tých pár dní nestalo, a ak áno, tak o tom nevieme," poznamenal.

Rozhodne podľa jeho slov nejde o štandardnú situáciu. "Skrátené legislatívne konanie by malo byť v akútnych prípadoch," myslí si Baránek.

Situácia na súde

Politológ Michal Horský je presvedčený, že ak sa kauza generálnej prokuratúry ťahá už dva roky, jej riešenie by malo prejsť podrobnou analýzou a diskusiou s politickými oponentmi aj verejnosťou.

"Vláda však vie, že v tejto diskusii by len ťažko získala nejaké pozitívne body. Preto sa to rozhodli urýchliť," konštatoval. Vláda schválila návrh na skrátené legislatívne konanie o novele zákona o organizácii Ústavného súdu SR.

Tým sa má vyriešiť patová situácia na ústavnom súde, ktorá vznikla v súvislosti s procesom voľby generálneho prokurátora.

„Vzhľadom na závažnosť problematiky, ktorú uvedený vládny návrh novely zákona o Ústavnom súde Slovenskej republiky upravuje, navrhuje vláda prerokovať tento vládny návrh zákona v skrátenom legislatívnom konaní," píše sa v schválenom vládnom návrhu.

Zaujatosť sudcov

Predsedníčka ústavného súdu Ivetta Macejková sama navrhovala uplatňovať doktrínu nevyhnutnosti. Ústavný súd SR čelí situácii, do ktorej sa dostal po námietkovej vojne, keď Jozef Čentéš a prezident republiky Ivan Gašparovič postupne namietali zaujatosť jednotlivých sudcov.

Ústavná sudkyňa Marianna Mochnáčová ostala jediná, voči ktorej ani prezident ani Čentéš nevzniesli námietku.

Ficove tajné informácie

Vláde sa hromadia informácie o generálnej prokuratúre, ktoré naznačujú, že tam musí nastať výmena vo vedení. „Zdá sa, že nefunkčnosť tejto inštitúcie ako takej nadobúda pomerne významný rozmer," konštatoval premiér Robert Fico po rokovaní vlády. Fico však odmietol konkretizovať informácie, ktorými disponuje, lebo je viazaný tajomstvom.

Práve neudržateľnou situáciou na generálnej prokuratúre a zablokovaným ústavným súdom v prípade sťažnosti nevymenovaného zvoleného kandidáta za šéfa prokuratúry Jozefa Čentéša vyargumentoval Fico, prečo jeho kabinet schválil zrýchlené konanie o novelizácii zákona, ktorá ÚS odblokuje.

Minulý týždeň totiž hovoril, že vládna novela pôjde riadnym legislatívnym procesom. „My sme očakávali, že náš návrh zákona zdynamizuje situáciu, ale keď sledujeme vývoj okolo tejto kauzy, mám taký pocit, že bude trvať niekoľko ďalších mesiacov, kým sa ústavný súd rozhýbe,“ povedal Fico.

Bangalórske princípy

Zmena zákona prinesie pravidlo, že sa v prípade zablokovania ÚS námietkami účastníkov voči jeho sudcom bude uplatňovať doktrína nevyhnutnosti vyplývajúca z tzv. Bangalórskych princípov správania sa sudcov.

Doktrína umožňuje pojednávať a rozhodovať vo veci sudcovi, ktorý by bol inak vylúčený, lebo ak by sa tak nestalo, viedlo by to k nespravodlivosti, respektíve odopretiu spravodlivosti.

Predsedníčka ústavného súdu Ivetta Macejková sama navrhovala uplatňovať doktrínu nevyhnutnosti. ÚS však túto medzinárodne známu doktrínu doteraz nevyužil. Teraz ju bude mať asi priamo v zákone, keďže poslanci by mali takúto zmenu veľmi rýchlo schváliť.

Čentéšova sťažnosť

V prípade, že parlament schváli novelu zákona o organizácii ústavného súdu, tak by o Čentéšovej sťažnosti aj návrhu na predbežné opatrenie, ktorým chce zabrániť novej voľbe kandidáta na šéfa prokuratúry, rozhodoval pôvodne prvý vyžrebovaný senát.

Tento bol v zložení Peter Brňák, Milan Ľalík a Marianna Mochnáčová, pričom Brňák a Lalík boli pôvodne na základe Čentéšovej námietky z rozhodovania vylúčení.

Fico pritom odmieta delenie ústavných sudcov na „prezidentových“ a „neprezidentových“. Hovorí, že Smer počká, ako sa rozhodne o Čentéšovom návrhu na predbežné opatrenie a dovtedy k novej voľbe kandidáta na šéfa prokuratúry nepristúpia.

Ak návrh senát ÚS zamietne, nová voľba bude, ak predbežné opatrenie ÚS príjme, bude Smer čakať na verdikt o podstate Čentéšovej námietky proti tomu, že ho prezident nevymenoval za generálneho