Posledné dni to v slovenskej politike vrie. Premiér Igor Matovič v pondelok na košickom letisku privítal ruské vakcíny Sputnik, čím rozpútal peklo. Na ďalší deň opustil koalíciu a aj stranu Za ľudí poslanec Tomáš Valášek. Za ľudí, ktoré bolo proti nákupu vakcíny nevylúčilo odchod z koalície. Strana SaS volá po okamžitej rekonštrukcii vlády.

_____________________________________________________________________________

Sledujte s nami situáciu ONLINE

 

8:00 Premiér Igor Matovič aj na dnešný avizuje ďalšie "prekvapenie". Zmienil sa o tom včera vo večerných hodinách v statuse na sociálnej sieti facebook. "Zajtra nás čaká deň dobrých prekvapení. Dobrú,)" napísal. Status nájdete v galérii.

Streda (3.3.)

20:00 Vo večerných hodinách mal predseda strany Sme Rodina Boris Kollár a predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová tlačovú konferenciu. Presné stanovisko, čo bude s vládou ďalej však neprezradili. V stredu (10.3.) chcú verejnosti povedať oficiálne stanovisko. Dovtedy ich čaká ešte rad dlhých rokovaní a hladaní kompromisov. Pád vlády nechce nikto z koalície dopustiť.

18:00 Premiér Igor Matovič vyzýva Richarda Sulíka a Veroniku Remišovú, aby prestali s politikárčením a nevyužívali vakcínu Sputnik V ako zámienku na rozpad vládnej koalície. „Rišo, Veronika, plne si uvedomujem, že sme nakúpili Sputnik proti vašej vôli a že hlboko nesúhlasíte s tým, že som bol na košickom letisku,“ povedal vo videu. Zároveň však dodal, že jeho povinnosť bola urobiť všetko pre maximálnu záchranu životov a zdravia ľudí na Slovensku.

17:40 Po rokovaní pred novinárov predstúpila aj prezidentka Zuzana Čaputová: "Dnes ma požiadali o stretnutie dve koaličné strany. Informovali ma o tom, ako aj oni intenzívne vnímajú potrebu zmien a spôsoby, ako je možné ju dosiahnuť. Pozitívne ma prekvapila miera zhody medzi týmito dvoma koaličnými partnermi. Ako všetci vieme, rokovania v koalícii budú pokračovať a veľmi si želám, aby takáto miera zhody o potrebných zmenách bola medzi všetkými štyrmi koaličnými partnermi," uviedla.

16:40 Skončili sa rokovania u prezidentky. Richard Sulík opät zdôraznil, že nechce predčasné voľby. Vládnu koalíciu chce zachovať, žiada len rekonštrukciu vlády, ktorá by pomohla situáciu zlepšiť a ukľudniť. Líder SaS zároveň potvrdil, že priamo z paláca idú do parlamentu na koaličnú radu, ktorá by sa mala začať o 17:00.

16:00 Kollár sa pred koaličnou radou stretol s Richardom Sulíkom a mal sa údajne stretnúť aj s Igoro Matovičom. Líder hnutia Sme rodina na rekonštrukcii vlády netrvá, ak to však bude nutné nebude v tom brániť. 

15:05 Do Prezidentského paláca dorazili predstavitelia SaS a Za ľudí. Za SaS budú rokovať traja ministri: Richard Sulík, Branislav Gröhling a Ivan Korčok. Stranu Za ľudí zastupujú vicepremiérka Veronika Remišová, ministerka Mária Kolíková a podpredseda parlamentu Juraj Šeliga.

FOTO Z ICH PRÍCHODOV NÁJDETE V GALÉRII 

14:30 Matovič si na facebook napísal ďalší status. Koaliční partneri vraj využili Sputnik ako zbraň na rozbitie vlády."Sputnikom sa zaočkujú len tí, ktorí chcú a preto zneužívať dovoz vakcíny a moju prítomnosť na košickom letisku ako dôvod na pád vlády, je mimoriadne zvláštne. 11 mesiacov obhajujem nepopulárne a ťažké rozhodnutia, ktorých cieľom je chrániť životy a zdravie ľudí. 11 mesiacov mi v tom opakovane pre percentá obľuby podrážajú nohy ľudia, od ktorých by som skôr očakával podporu," napísal. Pokračovanie nájdete TU >>>

14:00 Zástupcovia SaS sa zúčastnia na stretnutí, na ktoré koalíciu pozval Boris Kollár. Potvrdil to hovorca SaS Ondrej Šprlák. Za ľudí sa k ponuke Kollára vyjadrí po stretnutí s prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Uviedol to člen predsedníctva Roman Krpelan.

13:30 Predstavitelia SaS odišli z Prezidentského paláca. Boris Kollár v kratučkom vylásení vyzval koaličných partnerov na stretnutie dnes o 17:00, aby spoločne rokovali o vládnej kríze.

13:00 Úlohou dobrej vlády je schopnosť utíšiť krízy a nie ich vyvolávať."Premiér Matovič sa stal vyvolávačom kríz, a to nielen v rámci koaličných strán, ale aj v spoločnosti," uviedla politologička Darina Malová v reakcii na snahu SaS rekonštruovať vládu.

"Nedávam tomu veľkú šancu, lebo všetko záleží na tom, ako to vyhodnotí premiér Matovič," spresnila s tým, že premiér je podľa nej rozhodnutý neodstúpiť.

12:40 Hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová uviedla, že minister Marek Krajčí zo svojho postu neplánuje odísť. Premiér Igor Matovič zatiaľ nepožiadal o stretnutie s prezidentkou. Potvrdil to hovorca prezidentky Martin Strižinec.

12:30 Minister hospodárstva Richard Sulík, minister zahraničných vecí Ivan Korčok a minister školstva Branislav Gröhling prišli na rokovanie k prezidentke Čaputovej. Sulík má údajne v pláne žiadať výmenu premiéra aj ministra zdravotníctva.

12:00 "Stovka ľudí denne zomiera a miesto toho, aby sme sa všetci sústredili na zháňanie vakcín, kde kto vie - niektorí ľudia považujú za najväčší problém Slovenska to, že sme si z Marekom dovolili vybaviť pre ľudí na Slovensku 2 000 000 milióny účinných vakcín ... lebo majú vraj zásadnú chybu - sú z Ruska. A majú ešte jednu chybu - dovolil som si pri nich urobiť na košickom letisku tlačovku," píše premiér Matovič. Celý jeho status nájdete TU >>>

11:00 Vicepremiér a šéf SaS Richard Sulík po rokovaní vlády uviedol, že je čas sa rozprávať o rekonštrukcii vlády. Dodal, že diskutovať budú ďalej aj s partnermi. Predčasné voľby nechce.

10:30 Po rokovaní vlády premiér urýchlene opustil priestory Úradu vlády, novinárom neodpovedal na žiadne otázky. Vysvetlil, že o záveroch rokovania majú politici informovať popoludní. 

Šéf Sme rodina Boris Kollár bude mať mimoriadnu tlačovú konferenciu k aktuálnej situácii o 13:30. Veronika Remišová sa má o 15.00 stretnúť s prezidentkou Zuzanou Čaputovou.

8:00 Začalo sa rokovanie vlády, líder SaS Richard Sulík pred rokovaním s médiami nekomunikoval. Ďalšie dve ministerky - Mária Kolíková a Veronika Remišová, obe zo strany Za ľudí, na rokovanie vlády neprišli vôbec.

Remišová má podľa hovorcu Michala Dytterta rokovania a na stretnutí vlády ju zastupuje štátny tajomník Marek Antal. Kolíkovej rezort sme oslovili, článok budeme aktualizovať o vyjadrenie hovorcu. Podľa našich informácií však strana Za ľudí skončila s rokovaním nadránom a dnes v ňom majú pokračovať.

UTOROK (2.3)

Koaliční partneri - strany SaS a Za ľudí začali hovoriť o tom, že nevylučujú možný pád vlády a na poslednú chvíľu zvolali stretnutia strán. Tie sa konali večer a ich výsledky sú zatiaľ neznáme.

„Zvolal som včera na 19-tu hodinu mimoriadne stretnutie republikovej rady preto, aby sme v kľude podebatovali o vnútropolitickej situácii,“ povedal Sulík.

„Nastal čas, aby sme sa vážne bavili o rekonštrukcii vlády. Nebudem vám hovoriť žiadne detaily,“ dodal s tým, že bude diskutovať so stranou Za ľudí, lídrom Sme rodina Borisom Kollárom, s prezidentkou a „inými hráčmi“. „Ťažko môžeme takto ďalej fungovať. Nachádzame sa v ťažkej situácii a boj s pandémiou evidentne nevládzeme,“ povedal.

Matovič podľa neho poštval proti sebe všetkých – médiá, prezidentku aj širokú verejnosť. Sulík tvrdí, že strana SaS je zásadne proti predčasným voľbám, ktoré určite nepodporia.

FOTO ZO STRETNUTÍ STRÁN NÁJDETE V GALÉRII

Mohlo by vás zaujímať: