Separovanie bolo kedysi na dobrovoľnosti aj v Rudne nad Hronom. Podľa toho to tam ale aj vyzeralo. Vlani ale došlo k obrovskému zvratu. „Prišiel zákon, ktorý to obciam zabezpečil robiť zadarmo. To znamená, že keď separujeme, menej platíme za vývoz komunálneho odpadu. Vlani sme zaň vďaka tomu prvýkrát nedoplácali. Predtým to bolo až do 4-tisíc eur,“ hovorí starosta Marián Šurjanský.

Silná motivácia

Do vriec v štyroch farbách separujú sklo, papier, plasty a kovy. Obci veľmi pomohol žetónový systém, ktorý tam zaviedli. V rámci ročného poplatku vo výške 17 eur dostane každá domácnosť kupóny podľa počtu členov. Rozdajú ich na začiatku roka a podľa toho majú pod kontrolou, koľko vytriedia domácnosti a zároveň odvezú smetiari. „Odpad nám berie Mestský podnik služieb v Žarnovici. Ak na smetnej nádobe nie je kupón, nevyprázdnia ju. Takže tí, čo neseparujú, ich míňajú v oveľa väčšom počte. Keď ich už nemajú, musia si dokúpiť nové. Jeden stojí dve eurá,“ vysvetlil starosta.

Zdá sa, že je to dosť silná motivácia, lebo vlani v dedine stúplo separovanie v niektorých mesiacoch o neuveriteľných štyristo percent. „Najmä v lete, keď sa tu zdržujú aj chalupári, sa to zvýšilo z jednej tony až na päť,“ tvrdí.

Najlepších odmení

Ľudia v Rudne si už na triedenie zvykli a starosta je na to patrične hrdý. Tých najlepších dokonca neminie odmena. „Ten, kto na konci roka donesie na úrad viac ako päť kupónov, dostane od nás cédečko s históriou obce,“ prezradil.

Pani Ema (85) síce kupóny neušetrila, no je presvedčená, že systém je spravodlivý. „Všetky žetóny sme minuli, lebo máme veľkú rodinu a vyprodukujeme aj viac odpadu. Ale vieme, že separovať treba a nemáme s tým žiadny problém,“ povedala.