Pedagógovia stupňovaným štrajkom od 13. septembra do 19. októbra po- ukázali na to, že ich požiadavky neboli splnené. Trvajú preto na tom, aby vláda a parlament zabezpečili nárast tarifných platov všetkých zamestnancov v regionálnom školstve o 140 € v tomto roku a o 90 € od začiatku budúceho. Šéf rezortu školstva Peter Plavčan ich chlácholí a sľubuje im nárast miezd aj v následujúcich rokoch.

Učitelia nám ukázali svoje výplatné pásky: Ficovi posielajú jasný odkaz

Opiera sa pritom o programové vyhlásenie vlády. „Minister splnil svoj sľub a vyrokoval pre rezort školstva rozpočet vyšší o 206 mil. €. Ďalší splnený sľub sa týka zvýšenia platov,“ uvádza sa v stanovisku ministerstva. To tvrdí, že platy o 6 % bude zvyšovať učiteľom aj v septembri 2017. „Ponuka na zvýšenie platov z rozpočtu rezortu zostane v platnosti aj v prípade, ak sa odborárom podarí vyrokovať ďalšie financie aj v rámci kolektívneho vyjednávania,“ tvrdí rezort.

Pedagógovia cez prázdniny bez žiakov: Na toto sa premenili učitelia!

Pedagógovia žiadajú vyššie mzdy o 140 € už v tomto roku, v budúcom o ďalších 90 €.
Zdroj: reg

Pedagógovia žiadajú vyššie mzdy o 140 € už v tomto roku, 
Foto: reg

Učitelia odkazujú Draxlerovi: Toto je pravda o našich platoch!

Učitelia však celú vec vidia inak. „Táto vláda neohodnotí učiteľov tak, ako by mala. Mám 2 vysoké školy, ale keby ma moja práca nebavila, tak to v živote nerobím,“ povedala nám učiteľka Ivana (39) z Dubnice nad Váhom, ktorá pôsobí v školstve 12 rokov. Okrem zvýšenia platov by podľa nej školstvu pomohla lepšia vybavenosť škôl, ale aj iné učebnice.

„Je pravdou, že niektoré pripravujú ľudia, ktorí neboli v praxi. Keby skúsili učiť, tak zistia, že sa to nedá aplikovať,“ dodala. Podľa Ervína (37), učiteľa ZŠ v Leviciach, by sa mal plat pedagogických zamestnancov pohybovať okolo 1 000 € nahor. Problém vidí aj v spôsobe ohodnotenia práce. „Ak o odmenách pre učiteľov rozhoduje len riaditeľ, je to často neobjektívne,“ povedal.

Pedagógovia žiadajú vyššie mzdy o 140 € už v tomto roku, v budúcom o ďalších 90 €.
Zdroj: reg
Pedagógovia žiadajú vyššie mzdy o 140 € už v tomto roku.
Foto: reg

Paradoxne nižšiu sumu po avizovanom zvýšení na výplatnej páske mala Natália (40) z Bratislavy. Keďže jej škola má na tento školský rok menej peňazí na osobné ohodnotenie ľudí, jej čistý príjem je v skutočnosti nižší, než mala na konci minulého školského roka. Učitelia a ich rodiny preto vnímajú zvýšenie platov s rozpakmi. Očakávali viac najmä po tom, čo v polovici septembra premiér Robert Fico (Smer) informoval, že priemerný plat učiteľa by sa mal pohybovať okolo 1 100 €.

Vladimír Crmoman: Náš protest nie je len o platoch

Postaveniu slovenských učiteľov sa venuje od roku 2012 a viedol tohtoročné štrajky. Vladimír Crmoman z Iniciatívy slovenských učiteľov vidí problém v slabom ohodnotení, ale aj v nastavení systému. Podľa Crmomana sa štrajk nesprávne vzťahuje len na platy. „My nikdy nehovoríme len o platoch, ale o systémových zmenách, napríklad prečo rodičia platia dvakrát,“ povedal.

„Hneď ako sa začne september, rodičia platia za učebnice, v materských školách sa skladajú na mydlo, toaletný papier. Na toto stále upozorňujeme,“ tvrdí. Štrajkovanie by nebolo nutné, ak by sa za učiteľov postavil minister, ako to bolo v Česku. Podľa Crmomana len 10 % absolventov ide po škole učiť. Absurdne je vraj nastavený i spôsob financovania školstva.

„Peniaze pre školy idú veľkým procesom, prechádzajú cez kopu úradov a nakoniec sa stane, že tam neprídu,“ objasnil. Zákon umožňuje napríklad starostovi použiť peniaze pre školu na zlé cesty v obci.

Vladimír Crmoman
Zdroj: reg

Vladimír Crmoman
Foto: reg

Branislav Kočan: Vláda sa správa ako absolutistický monarcha

V strednodobom horizonte môžeme v rámci investovania do školstva získať. Vláda sa napriek takýmto analýzam správa ako absolutistický monarcha, tvrdí Branislav Kočan zo Slovenskej učiteľskej komory. Pripomína premiérov sľub, že vláda chce zvýšiť platy učiteľov na 1,2 násobok až 1,6 násobok priemernej mzdy. 

Aj po septembrovom zvýšení je to len 1,1 násobok. „Medzinárodné štúdie jednoznačne ukazujú, že ak sa investuje do školstva, tak môžeme očakávať väčšiu atraktivitu povolania, konkurenciu, kvalitu učiteľov a vzdelania,“ dodal. „Len to má ten problém, že efekt sa prejaví tak za 20 až 50 rokov,“ tvrdí.

Branislav Kočan
Zdroj: reg

Branislav Kočan
Foto: reg

Čo hovoria učitelia na septembrové zvýšenie svojich platov?

Ivana (39), učiteľka ZŠ Pavla Demitru, Dubnica nad Váhom, učí 12 rokov:

„Zvýšenie platu príliš necítim. Primerané by bolo navýšenie o 15 %. Školstvu by pomohol väčší prísun peňazí na učebné pomôcky a vybavenosť škôl, čo by sa určite prejavilo na lepších vedomostiach žiakov. Prospelo by aj to, keby rodičia viedli svoje deti k úcte k učiteľom. Všetko by bolo oveľa jednoduchšie.“
Tarifná mzda: Pred zvýšením 750 €, dnes 795 €, nárast 45 €
Nárast čistej mzdy:  41 €. 

Ivana (39), učiteľka ZŠ Pavla Demitru, Dubnica nad Váhom.
Zdroj: reg

Ivana (39)
Foto: reg

Veronika (23), učiteľka ZŠ Československej armády, Prešov, učí 3 roky:

„Rozdiel v plate mám po zvýšení ani nie 10 €. Môj čistý plat začínajúcej učiteľky nedosahuje ani 500 €. Myslím si, že adekvátne by bolo, keby som aspoň o 3 stovky mala viac.“ 
Tarifná mzda: Pred zvýšením 581 €, dnes 593 €, nárast 12 €
Nárast čistej mzdy: 3,07 €. 

Veronika (23), učiteľka ZŠ Československej armády, Prešov.
Zdroj: reg

Veronika (23)
Foto: reg

Natália (40), učiteľka ZŠ Vajnory, Bratislava, učí 17 rokov:

„Keďže naša základná škola má tento školský rok nižšie finančné prostriedky na osobné ohodnotenie zamestnancov, môj čistý príjem je teraz v skutočnosti nižší aj po septembrovom 6 % zvýšení tarifných platov, než som mala minulý školský rok.“
Tarifná mzda: Pred zvýšením 750 €, dnes 795 €, nárast 45 € 
Nárast čistej mzdy: -11,45 €

Natália (40), učiteľka ZŠ Vajnory, Bratislava.
Zdroj: reg

Natália (40)
Foto: reg

Aké voľno majú učitelia?

Ako nás informoval rezort školstva, učiteľ si môže počas obdobia prázdnin alebo ich časti čerpať dovolenku, náhradné voľno alebo po dohode so zamestnávateľom môže prísť aj do zamestnania. Dovolenku, ktorú si môžu čerpať, majú v rozsahu 9 týždňov, t. j. 45 dní. Tú si spravidla čerpajú v období letných prázdnin, ktoré trvajú v mesiacoch júl – august. Riaditeľ môže 3-krát počas školského roka udeliť riaditeľské voľno.