Po Miroslavovi Beblavom z PS/Spolu podniká zásadný krok aj strana Za ľudí. Juraj Šeliga, ktorý je trojkou na kandidátke, sa rozhodol podať trestné oznámenie na premiéra Petra Pellegriniho. Pobúrilo ho 50 tisíc eur z rezervy, ktoré sa premiér rozhodol venovať občianskemu združeniu Slovenka. „Podali sme trestné oznámenie na premiéra Petra Pellegriniho, pretože pán premiér si pomýlil rezervu predsedu vlády so svojou vlastnou peňaženkou. Pellegrini rozdáva štátne peniaze občianskym združeniam, ktoré sú prepojené na časopis Slovenka, kde mu následne venujú veľký mediálny priestor,“ vyjadril sa Šeliga na brífingu pred Generálnou prokuratúrou. 

„Existuje dôvodné podozrenie, že premiér Pellegrini dal účelovú dotáciu z rezervy predsedu vlády vo výške 50 000 EUR, za čo potom následne mal priestor na rozhovor v časopise Slovenska, čím zneužil svoju právomoc rozdeľovať dotáciu predsedu vlády na de facto kúpu mediálneho priestoru. Občianske združenie OZ SLOVENKA a časopis Slovenka sú personálne prepojené a časť dotácie vo výške 25 000 EUR bude použitá priamo časopisom Slovenka na reklamu podujatia o krojoch. Dotácia prichádza v rovnakom čase ako bol zverejnený rozhovor,“ povedal Juraj Šeliga.

"Verím, že 50 tisíc sa môže premiérovi zdať ako nič, lebo on ten reálny život nežije, ale v Námestove toľko stojí trojizbový byt, na ktorý si ľudia musia vziať hypotéku na 30 rokov a premiér tejto krajiny to rozdáva akoby to boli drobné z cesty," pritvrdil mladý politik. 

 

„50 000 eur nie sú malé peniaze a Pellegrini si nemôže zo štátnych peňazí „kupovať“ rozhovor v Slovenke. Verím, že generálna prokuratúra začne trestné konanie a vyšetrí tieto podozrenia. Rovnako aj tento postup nám ukazuje, že do trestného zákona musíme zaviesť trestný čin „prikrmovania“, ktorý by špecificky postihoval aj situácie neoprávnených „kamarátskych“ výhod pre verejne činné osoby, ktorý má naša strany Za ľudí vo svojom programe“ uzatvoril podpredseda strany Andreja Kisku. 

Šeliga sa pre náš denník vyjadril, že reakciu na podanie trestného oznámenia očakáva ešte pred voľbami. "Pozrite, rezervu predsedu vlády nemá kto kontrolovať. Ak by takáto možnosť bola, určite by som oslovil príslušný orgán. V súčasnosti však jediní, kto túto rezervu kontolovať môže, sú polícia a Generálna prokuratúra. Verím, že do volieb príde prinajmenšom vyjadrenie, že to prokuratúra začne riešiť," povedal, pričom opäť zvýraznil, že rezerva predsedu vlády má slúžiť krízovým situáciám v krajine a nie PR službám. 

Šeliga je za to, aby sa do budúcnosti rezerva premiéra kontrolovala. "Samozrejme, že kontrola bude nevyhnutná, ale treba jasne stanoviť pravidlá, a to, na aké účely sa tieto financie môžu použiť," dodal, pričom to, že by išlo o symbolické gesto, rezolútne odmieta. Hoci sa k téme trestného oznámenia zo strany PS/Spolu vyjadriť nechcel, nakoľko ho nevidel, s jeho podaním súhlasí. "To, že vláda pravidlá skráteného legislatívneho konania zlomila cez koleno, je fakt a ak to urobí parlament, tak ich opäť zlomí cez koleno. Pritom ústavný súd sa už v minulosti vyjadril, že takýto postup je neprijateľný," dodal na záver. 

Mohlo by vás zaujímať: