Pred voľbami mali opozičné strany silné slová. „Náš program formuluje evolučné zmeny na zlepšenie systému. Za posledné 4 roky neprišlo k zmenám a rezort je poznačený korupciou,“ básnil Bugár, ktorý sa dokonca pochválil, že jeho strana má podľa inštitútu Health Policy Institute najlepší zdravotnícky program.

Vo vyhláseniach mu kontrovala aj strana Sieť. „Dnešný stav zdravotníctva je výkladnou skriňou Smeru. Nie je dôvod myslieť si, že po 8 rokoch zlyhaní to vôbec niekedy budú vedieť alebo chcieť robiť inak,“ kritizoval len pred pár týždňami Procházka, ktorý dokonca tvrdil, že ak by bol vo vláde, chcel by pre stranu tento rezort.

Silné reči však ostali len rečami a rezort zdravotníctva ostal na koaličných rokovaniach najviac ohrdnutý. Nechať si ho tak musel Ficov Smer, ktorý sa kandidáta rozhodol hľadať medzi odborníkmi. V kuloároch sa takmer s istotou spomína meno manažéra Tomáša Druckera (39), súčasného šéf Slovenskej pošty. Či je naozaj pravda, že Drucker zasadne na miesto nového ministra z Úrady vlády neodpovedali.

Tajomná strana #Sieť: Koho nominuje na post ministra dopravy?

To, že by mal na post šéfa zdravotníctva zasadnúť nezávislý manažér, schvaľuje aj Bugárov Most. „Potrebujete manažéra, ktorý nebude mať so zdravotníctvom nič,“ vyjadril sa Bugár. Druhá jeho požiadavka, že by minister zdravotníctva nemal mať nič spoločné s politikmi, mu však akosi nevyšla.

Mladý riaditeľ pošty Drucker robil kedysi poradcu šéfovi SDKÚ Pavlovi Frešovi a v súčasnosti má vraj výborný vzťah s ministrom dopravy Jánom Počiatkom. Možný budúci minister zdravotníctva však nemá skúsenosti len s riadením podnikov. Blízko má aj k zdravotníctvu. Ako poradca pracoval na projekte zlúčenia štátnych poisťovní Všeobecnej a Spoločnej či na spojení Dôvery a Apolla.

Kto je Tomáš Drucker
Vyštudoval elektrotechniku a automatizáciu na Slovenskej technickej univerzite, neskôr skončil aj právo. Pracoval v poradenskej firme a ako poradca pracoval na projekte zlúčenia štátnych aj súkromných poisťovní. V roku 2012 vyhral konkurz na riaditeľa Slovenskej pošty. V politike mal najskôr blízko k strane SDKÚ. Za vlády Ivety Radičovej predsedal dozornej rade štátnej Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti. Neskôr bol poradcom Pavla Freša. V súčasnosti sa spomína, že má blízko k ministrovi dopravy Jánovi Počiatkovi.

V súvislosti s obsadením stoličky ministra zdravotníctva sme oslovili niekoľkých odborníkov a spýtali sme sa:
1. Mal by viesť rezort zdravotníctva lekár alebo manažér?
2. Je Tomáš Drucker dobrým kandidátom na tento post?