Generálny riaditeľ Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) Marcel Forai bude pred parlamentným výborom pre nezlučiteľnosť funkcií vysvetľovať, akým spôsobom nadobudol svoj byt v bytovom komplexe River Park v Bratislave. Na to, že je jeho majiteľom upozornil týždenník Plus 7 DNÍ.

Návrh na začatie konania voči šéfovi poisťovne podá na najbližšie rokovanie výboru jeho predseda Viliam Novotný (SDKÚ).

Vyplatil Forai byt v hotovosti?

Ako povedala hovorkyňa SDKÚ Jana Zvončeková, na liste vlastníctva Foraiovho bytu údajne nie je uvedené záložné právo banky, čo znamená, že byt mohol Forai platiť aj v hotovosti a podľa zverejnených cenníkov na internete cena štvorizbového bytu mohla byť zhruba 700-tisíc eur.

„Pán Forai si musí byť vedomý skutočnosti, že pracuje v štátnej inštitúcii, a teda je povinný preukázať pôvod svojho majetku. Inak môže vzniknúť podozrenie, či nedošlo k zneužitiu funkcie na získavanie výhod. Znepokojuje ma, že pán Forai doteraz nevysvetlil, akým spôsobom tento byt získal," povedal Novotný.

"Myslím si, že vysvetlenie záležitosti je aj v jeho vlastnom záujme. Rovnako ma prekvapuje, že takúto požiadavku na pána generálneho riaditeľa nevyslovila ani ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská, ktorá pána Foraia uviedla do funkcie,“ myslí si Novotný. Výbor pre nezlučiteľnosť funkcií by mal rokovať 25. marca.

Rozprávkový plat

Na prípad upozornil týždenník Plus 7 DNÍ, keď informoval, že Marcel Forai zarába lepšie ako prezident. Do funkcie ho dosadila vláda Roberta Fica ihneď po tom, ako sa chopila moci. V kuloároch sa hovorí, že rodený Košičan je veľmi dobrý známy šéfa parlamentu Pavla Pašku (Smer). 


Forai kúpil pár dní pred Vianocami byt v jednom z najluxusnejších bytových komplexov hlavného mesta, v River Parku na nábreží Dunaja. Jeho apartmán je na deviatom poschodí, kde sú byty vyššej kvality, s terasami a nádherným výhľadom.

Nehnuteľnosti tu začínajú pri cenách 150-tisíc eur a končia pri milióne. Komplex postavila finančná skupina J&T.