Finančná správa sa v uplynulom roku borila s kauzou Baštrnák. Pocítili ste to?

Vôbec nevnímam, že mám nejaké kauzy. Ak takéto kauzy vnímate, tak mi povedzte, o ktoré ide.

Ficov kamoš Výboh v zaujímavej spoločnosti: Hľadal daňové doklady?

Verejnosť už dlho vníma kauzu Bašternák, s ktorou bolo spájané aj vaše meno.

VIDEO Viskupič prepadol kávičkujúceho Bašternáka. Dal mu darček, na ktorý dlho nezabudne!

VIDEO Viskupič prepadol kávičkujúceho Bašternáka. Dal mu darček, na ktorý dlho nezabudne!

Je dôležité vyjasniť si kompetencie a rolu Finančnej správy pri vyšetrovaní daňových podvodov. Prípad Bašternák je rovnaký prípad potenciálneho daňového podvodu ako mnoho ďalších, hlavne v roku 2012. Veľmi dobre viete, že Kriminálny úrad Finančnej správy dal trestné oznámenie v tomto prípade. Následne bola veľká mediálna diskusia, prečo nebola zo strany Finančnej správy podaná sťažnosť na uznesenie vyšetrovateľa. Nebola zaslaná, pretože vtedajší šéf Kriminálneho úradu Finančnej správy ju nezaslal.

V obkľúčení: Prečo šéfku Najvyššieho súdu SR stráži ochranka?

Existuje anonym, ktorý hovorí o tom, že vy spolu s Danielom Čechom ste zasiahli, aby sťažnosť nezaslal.

To vylúčili už pri vyšetrovaní na inšpekcii Finančnej správy samotné kontrolórky, ktoré povedali, že nikdy ich nikto neovplyvňoval. Tie kontrolórky som v živote nevidel. Keby ste mi dali mená, tak ich neviem spojiť s tvárami. Napokon bolo podané od redaktorky Denníka N trestné oznámenie na korupciu a ovplyvňovanie kontroly mnou a Danielom Čechom. Polícia v tejto veci konala a tento prípad je uzavretý s tým, že k žiadnemu ovplyvňovaniu nedošlo.

Bašternák konečne prelomil mlčanie: Prehovoril o vzťahu s Kaliňákom, Slovákom sa vysmial!

Ako si potom máme vysvetliť anonym, ktorý sa dostal do médií?

Vysvetľujem si ho ako akýkoľvek účelový anonym. Niekto napísal anonym, pretože tým sledoval svoje vlastné ciele. Anonym sa nezakladal na pravde.

Nepreverený. Šéf Kriminálneho úradu pracoval bez previerky

Už ste povedali, že Kriminálny úrad FS nepodal v prípade Bašternáka sťažnosť na uznesenie. Mala byť podľa vás podaná?

Mala byť podaná. Keby som o nej vtedy vedel, tak by bola podaná. Nevedel som o tej sťažnosti. Vtedy to bola výsadná kompetencia riaditeľa KÚFS, ktorý v tom čase dokonca odchádzal. Pán Luterán ju neposlal, pretože bol na odchode, a tak sa tejto práci aj venoval.

Výbohovo rande s Imreczem: Vieme, kto je tretí muž na fotkách

Celý prípad vratiek, ktoré Bašternák dostal, vykazujú známky daňového podvodu. Keď sa na to dnes pozriete ako prezident Finančnej správy, došlo k daňovému podvodu?

Súhlasím s tým, čo ste povedali. Všetky transakcie majú typické črty daňového podvodu. Každý daňový podvod treba dokázať. V tomto prípade máme otvorených množstvo konaní, o ktorých vás z pozície daňového tajomstva nemôžem informovať. Môžem vás informovať, že daňové konania v tomto prípadu sú otvorené a kauza rozhodne nie je uzavretá. V tomto kontexte je veľmi dôležitý fakt, že daňová správa v čase, keď sa vyplácala Bašternákovi vratka, skolabovala. Registrácie DPH sa podnikateľom rozdávali na počkanie, neboli zavedené žiadne opatrenia v boji proti daňovým podvodom, ktoré by tento prípad zachytili.

Upratovanie na finančnej správe: U daniarov skončil kľúčový človek spájaný s Bašternákom!

To, že v tom čase bol v systéme kolaps, dnes už všetci vieme. Ale po kontrole vo firme Ladislava Bašternáka kontrolórky skonštatovali, že vratku mu môže vyplatiť. Následne KÚ FS skonštatoval, že mohlo ísť o fiktívne vratky. Takže niekde sa chyba stala. Kde?

Veľmi by som sa chcel vyhnúť tomu, že kontrolórky urobili chybu. Musíme sa pozrieť na kompetencie kontrolnej dvojice, musíme sa vrátiť do roku 2012 a kontrolná dvojica na základe toho, čo v tom čase mohla skontrolovať, vyhodnotila, že vratka je oprávnená. Následným vyšetrovaním v iných prípadoch KÚ FS dospel k tomu, že to v poriadku nemusí byť a poslali trestné oznámenie. Keby existoval kontrolný výkaz DPH v roku 2012 a vidíte celý dodávateľský reťazec, tak je vysokopravdepodobné, že by to kontrolná dvojica vyhodnotila inak. Ale v roku 2012 reťazec neexistoval. Snažíme sa transakcie, ktoré sú v tomto prípade dnes otvorené, rekonštruovať, ale, samozrejme, máme to sťažené,pretože všetky firmy boli zlúčené.

Takto dnes vyzerá Bašternák! Nafotili sme ho, ako si užíva Donovaly, hoci ho naháňa prokurátor

Ladislav Bašternák dostal niekoľkomiliónovú vratku aj v roku 2011 za vlády Ivety Radičovej. Znamená to, že Bašternák mal podchytenú daňovú správu počas všetkých vlád?

Toto je absolútny nezmysel. Ak niekto chce urobiť daňový podvod, tak ho urobí a následne čaká, či daňová správa podvod odhalí, alebo neodhalí podľa toho, aké nástroje má v tom čase nastavené.

Bašternák teda iba využil systém?

Som o tom hlboko presvedčený, že Bašternák využil systém. Naozaj nikto nepotrebuje nikoho na Finančnej správe na to, aby urobil podvod.

Národná kriminálna agentúra kauzu Bašternák vyšetruje, začali niekoľko trestných stíhaní.

Bašternák na kávičke: So zaťom vysokého policajného funkcionára!

Spolupracujete s nimi?

Samozrejme, veľmi intenzívne. Všetky naše výstupy idú Národnej kriminálnej agentúre. Nevyšetrujeme podvody na DPH, dávame všetky naše podklady k dispozícii vyšetrovateľovi.

A práve podklady sú zrejme v tomto prípade najväčším problémom, pretože Bašternák mnohé firmy zrušil, prepísal na iné osoby, chýbajú doklady z účtovníctva. Ako sa vôbec dá zrekonštruovať účtovníctvo bez dokladov?

To je veľmi relevantná otázka. Práve tieto následné zlúčenia na nekontaktné osoby, cez ktoré sa neviete dostať k dokladom, sú indikátorom daňového podvodu. Vtedy prechádzate do daní podľa pomôcok, ktoré sú veľmi neefektívne.

EXKLUZÍVNE Smerácky chránenec Bašternák: Slovensko rieši jeho prehmaty, on vo veľkom štýle oslavuje na Donovaloch

Čo znamená daň podľa pomôcok?

Znamená to, že účtovné doklady, ktoré nemáte, nahrádzate pomôckami – ide napríklad o informácie z bánk alebo z katastra. Skrátka sa snažíte rekonštruovať majetkové pomery a transakcie podvodníka tak, aby ste dospeli k záveru, resp. k dorubeniu dane.

Orgány činné v trestnom konaní akceptujú takýto spôsob dokazovania?

Ak to aj vyšetrovateľ akceptuje a vznesie obvinenie, tak nemáme jediný prípad, keď by to súdy prijali ako dôkaz. Práve preto sme prijali skrátené vyrubovacie konanie. Nástroje boja proti daňovým podvodom sa vyvíjajú.

VIDEO Viskupič prepadol kávičkujúceho Bašternáka. Dal mu darček, na ktorý dlho nezabudne!

Vychádza mi z toho, že Ladislav Bašternák vyjde zo svojich obchodov čistý.

Tak to by som nechcel predbiehať. Ale vychádza vám z toho správne, že dokazovanie je mimoriadne ťažké. Ladislav Bašternák využil v oboch prípadoch, že v tom čase neexistovali opatrenia na tento typ podvodov a zneužil kolaps Finančnej správy.

Keď sme pri chýbajúcom účtovníctve, mohli by sme sa baviť aj o účtovníctve firmy Igora Matoviča regionPress, kde účtovníctvo chýba rovnako. Dá sa povedať, že v tomto sú tie prípady podobné?

Poviem vo všeobecnej rovine. Každý prípad zlúčenia firmy, kde následne zmizne účtovníctvo, má úplne totožný znak podvodu bez ohľadu na to, kto to urobil. V prípade, ak po zlúčení alebo predaji firmy zmizne účtovníctvo, väčšinou sa tým sleduje nejaký cieľ a je to typický znak podvodu.

Vysmiaty Kali: Minister vnútra si po kauze Bašternák užil na utajenej žúrke

Zaoberali ste sa aj spoločnosťou regionPress?

Opäť zachádzame do daňového tajomstva. Zaoberáme sa každým podnetom, ktorý dostaneme alebo o ktorom sa dozvieme.

Keď sa teda pozrieme na prípad Bašternáka alebo aj prípad Matoviča, v oboch je problém chýbajúce účtovníctvo po prepise firmy. Práve to bráni objektívnemu vyšetrovaniu. Je to teda na Slovensku také jednoduché, ak chcem oklamať štát na daniach?

Nezjednodušil by som to až takto, ale v novom akčnom pláne je adresovať zlučovanie firiem, ktoré je účelové. Legislatíva doteraz myslela na to, že ak dôjde k zániku firmy konkurzom, vtedy je o tom Finančná správa informovaná. Zánik firmy zlúčením s inou firmou legislatíva nevnímala, že sa to bude zneužívať na krytie daňových podvodov. Najprv to boli zlúčenia firiem v rámci Slovenska, neskôr sa začali zlučovať firmy s firmami z iných krajín, kde je dokazovanie ešte zložitejšie.

Kauzy horšie ako Gorila či Baštrnák? Minister Richter čelí tvrdým obvineniam!

Čo však s tým idete urobiť?

Ideme prijať, že pred zlúčením bude musieť firma informovať o tomto plánovanom kroku Finančnú správu. Následne to preveríme.

Na základe čoho však dokážete, že to konkrétne zlúčenie je účelové?

Dnes máme veľa nástrojov, na základe ktorých dokážeme rýchlejšie urobiť rizikový profil.

Podľa toho, čo hovoríte, to vyzerá, že na prijatie týchto opatrení bolo už včera neskoro.

Určite. Ale postupovali sme podľa toho, ako sa vtedy vyvíjali podvody. A toto masívne zlučovanie firiem prepuklo v roku 2015. Reagovali sme na to už v legislatíve. Ale, samozrejme, mohlo sa stať, že ľudia ako Bašternák využili zlučovanie firiem ešte skôr, ako sme to vyhodnotili ako rizikové. V legislatíve už máme od 1. 1. superzaisťovací príkaz a skrátené vyrubovacie konanie, ktoré nám pomáhajú už teraz pri zasahovaní proti podvodom tohto typu.

Na Finančnú správu ste dostali nového viceprezidenta Dušana Pátka, ktorý bol doteraz šéfom Daňového úradu v Bratislave. Práve tento úrad vyplácal Bašternákovi vratky. Dostal funkciu za odmenu?

Je to absurdné. Dušan Pátek je riaditeľom Daňového úradu veľa rokov, má veľa skúsenosti s riadením tímu, má veľa skúsenosti s legislatívou. Daňový úrad v Bratislave je navyše z hľadiska prípadov najväčší a ak si myslíte, že nejaký riaditeľ má kapacitu riešiť nejakú konkrétnu kontrolu, tak sa naozaj mýlite. Riaditeľ do kontroly absolútne nezasahuje. Pod ním sú ďalšie tri úrovne, ktoré riadia kontrolórov, nie výkon kontroly. Spájanie pána Pátka s kauzou Bašternák je naozaj absurdné.

Viceprezidentom Finančnej správy sa stal po prevalení kauzy Bašternák.

Na pozíciu viceprezidenta nastúpil v čase, keď sa bývalá viceprezidentka stala štátnou tajomníčkou a potreboval som funkciu obsadiť.