Šéf vládneho hnutia OĽaNO a úradujúci minister financií Igor Matovič často kritizuje nielen opozíciu či predošlé vlády, ale aj svojich koaličných partnerov. Tradičným terčom jeho útokov je líder SaS a minister hospodárstva Richard Sulík, ktorý tiež neupustí od šance zaútočiť na Matoviča. Politickí súperi teraz šéfujú hospodársko-finančnému sektoru a ich súboj pre ekonomiku vraj nie je užitočný. Ďalšia bitka ministrov sa stala pri rokovaniach o odškodňovacom zákone, na ktorom sa koalícia nevie dohodnúť viac ako rok.

Pôvodne chcel návrh odškodňovacieho zákona na rokovaní vlády presadiť minister hospodárstva Richard Sulík, predkladal návrh celkovo trikrát. "Pointa je v tom, aby sme nemuseli na každý jeden sektor pripravovať zákon a aj schému, ktorú musí následne schváliť komisia," vysvetľoval hlavnú myšlienku návrhu Sulík. Po koaličnej kríze a vymenovaní novej vlády túto agendu napokon prevzal do kompetencie rezort financií, šéfom ktorého sa stal Igor Matovič a od apríla sa na odškodňovacom zákone nič nezmenilo. Podľa bývalého premiéra za tým je nesúhlasný postoj SaS s navyšovaním deficitu štátneho rozpočtu, a teda ani s financiami na odškodňovanie podnikateľov. "Keď chcete niekomu prispieť peniaze, musíte mať peniaze v štátnom rozpočte. Všetkým, celému Slovensku, je verejne známy postoj strany SaS, ktorá nesúhlasila s navyšovaním deficitu štátneho rozpočtu, tým neodsúhlasili ani peniaze na odškodňovanie podnikateľov," podotkol Matovič.

Saskári však tieto obvinenia zásadne odmietli a výroky Matoviča tvrdo označili za klamstvá. Hovorca SaS Ondrej Šprlák reagoval s tým, že minister hospodárstva Richard Sulík predkladal odškodňovací zákon viackrát, no bezúspešne. Zároveň zdôraznil, že strana SaS súhlasila so zvýšením výdavkov štátneho rozpočtu na všetky „covidové" položky, ale nie v predkladanej výške. "Ponúkali sme viaceré kompromisy, druhá strana nechcela ustúpiť. Igor Matovič návrh deficitu dokonca ešte cez noc pred hlasovaním  navýšil ," uvádza sa v stanovisku liberálov. Oznámili aj obrovskú sumu, na ktorú minister financií rozpočet nečakane na poslednú chvíľu navýšil. 

Univerzálny odškodňovací zákon by mal podnikateľom uhrádzať časť fixných nákladov, ktoré dosiaľ nepokrývala žiadna iná štátna pomoc počas pandémie.

Na koľko mal Matovič navýšiť štátny rozpočet a ako to celé skončilo, zistíte v galérii