Útoky na Bratislavu a Slovákov v zahraničí zazneli z úst "smerákov" - premiéra Petra Pellegriniho a ministerky vnútra Denisy Sakovej a vzápätí rozpútali peklo. Od začiatku týždňa sa na oboch predstaviteľov vládnej strany sype kritika takmer z každej strany. Smer-SD na ňu zareagoval tvrdením, že sa len snaží mobilizovať voličov v regiónoch, tak ako opozičné a mimoparlamentné strany mobilizovali voličov žijúcich v zahraničí.

"Ja ako kandidátka strany Smer-SD chcem rovnako mobilizovať našich voličov z regiónov, aby o Slovensku nerozhodovala iba Bratislava, tak ako tomu bolo v prezidentských voľbách či voľbách do európskeho parlamentu, kde bol priepastný rozdiel v účasti medzi Bratislavou a regiónmi, ktorý môže byť teraz podporený hlasmi zo zahraničia. Ja skutočne apelujem na vás, nedovoľme možno takýmto ľuďom, ktorí žijú v zahraničí," vyjadrila sa súčasná ministerka vnútra. 

Ministerka potvrdila, že evidujú 60 tisíc žiadostí od ľudí, ktorí žijú v zahraničí a chcú voliť prostredníctvom pošty.  "Skutočne len apelujem na vás, nedovoľme takýmto ľuďom, čo žijú v zahraničí celý čas a čo sa o obraze Slovenska dozvedajú iba z médií, aby spolu s voličmi z hlavného mesta rozhodli o výsledku v týchto parlamentných voľbách. Prosím všetkých, aby ste prišli 29. februára voliť, nezostali sedieť doma a potom zbytočne neľutovali, že ste sa nepodieľali svojím hlasom na výsledku volieb," uviedla celé znenie vyhlásenia Denisa Saková.

Verejnosť rozhneval aj premiér, ktorý sa straníckej kolegyne rozhodol zastať.  Povedal, že voľby do parlamentu 2020 by nemali rozhodnúť občania, ktorí sa na Slovensko vracajú len kvôli návšteva lekára. "Ľudia v slovenských regiónoch, poďte voliť. Nenechajte vyhrať hŕstku ľudí zo zahraničia, ktorí sa na Slovensko ani vrátiť nemienia a navštívia ju len, keď potrebujú navštíviť zubára alebo lekárske ošetrenie," povedal premiér a vzápätí dodal:  "Odmietam nadprácu mimovládnych organizácií a médií, ktoré sa nesnažili hľadať pravdu," povedal Pellegrini. Dodal, že osobne uisťuje, že on aj ministerka Saková si vážia hlasy všetkých a urobia všetko preto, aby sa všetci mohli prejaviť. Podľa vlastných slov "odmieta strašenie opozície a neziskových organizácií".

Peter Pellegrini Denisa Saková
Peter Pellegrini Denisa Saková
Zdroj: Pavol Zachar