Post ministra vnútra ste prebrali pred dvoma rokmi po odchode Roberta Kaliňáka. Ako hodnotíte túto „jazdu”? Bolo to pre vás náročné obdobie?

Kreslo ministra vnútra bolo pred dvoma rokmi tým najhorúcejším od čias vzniku samostatného štátu. Keď som nastúpila do funkcie, išla som zdôveryhodniť prácu ministerstva aj prácu policajného zboru. V uliciach boli davy nespokojných ľudí plných emócií, ktorých bolo treba upokojiť a presvedčiť, že Slovensko nie je zatratená krajina. Bola to ťažká skúška, ktorú sa mi podarilo podchytiť najmä vďaka kvalitnému tímu ľudí.

Na snímke bývalá ministerka vnútra Denisa Saková
Zdroj: Michal Svítok

Mnohí vás po prevzatí ministerskej stoličky označovali za Kaliňákovu „pravú ruku”. Radili ste sa s ním niekedy o pracovných postupoch po prebratí rezortu?

S Kaliňákom som pracovala viac ako 10 rokov. Pod jeho vedením sme zrealizovali viacero zaujímavých a úspešných projektov pre verejnosť, napríklad vstup do Schengenu, vydávanie biometrických dokladov, vybudovanie klientských pracovísk a iné… Vždy mi dal priestor pre kreatívny pracovný život. Nebolo jednoduché pod ním pracovať, je veľmi náročný. Ale vo svojej práci som sa vyznala, a tak sme viedli často konštruktívne debaty. Keď odišiel z postu ministra, vystriedal ho Tomáš Drucker a jeho Peter Pellegrini. V tom čase už nebol čas sa pripravovať a naučiť sa, ako byť ministrom vnútra. Vytvorila som si vlastný tím kolegov-odborníkov, s ktorými sme viedli konštruktívne debaty, ako kedysi minister Kaliňák s nami.

 

Záver vášho funkčného obdobia sa zase niesol v znamení boja proti koronavírusu. Ako členka krízového štábu ste mali všetky informácie z prvej ruky, takže dovoľte osobnú otázku. Máte z toho všetkého strach?

Situácia sa neustále vyvíja, informácie, s ktorými sme pracovali my, sú už oveľa ďalej. Osobne však musím povedať, že najdôležitejšie je podchytiť takúto situáciu včas a prvotné kroky sú zásadné pre ďalší vývoj. Tie sme zvládli spoločne s Petrom Pellegrinim ukážkovo a išli sme príkladom ostatným krajinám. V celosvetových výsledkoch sme boli na treťom mieste. Strach nemám. A nemajte, prosím, strach ani vy. Spoločne to zvládneme.

Denisa Saková
Zdroj: Pavol Zachar

Ako vnímate situáciu v tejto chvíli? Má Slovensko šancu zvládnuť pandémiu, aká sa na nás ženie?

Pandémiu zvládnu postupne všetky krajiny, záleží len s akými následkami. Od začiatku hovoríme, že koronavírus zvládneme, len keď budeme všetci zodpovední, disciplinovaní a tolerantní jeden k druhému, to je kľúč k dosiahnutiu priaznivého výsledku. Touto cestou by som chcela poďakovať všetkým Slovenkám a Slovákom za ich zodpovedný prístup v boji proti pandémii.

Ako vyzeral váš bežný pracovný deň počas posledného mesiaca?

Tým mesiacom bol marec, čo bol jeden kolotoč. Všetko sa točilo okolo prvotných opatrení proti šíreniu koronavírusu. Boli to dlhé sedenia na štáboch plné sústredenia, vyhodnocovania výsledkov a rozmýšľania. Na začiatku bolo nesmierne dôležité všetko podchytiť, urobiť prvé rozhodnutia, zobrať politickú zodpovednosť. A nesmierne dôležitá a najpodstatnejšia úloha bola správna komunikácia s verejnosťou napriek tejto hrozbe šírenia koronavírusu, ktorá začala naberať rozmery pandémie.

ČLÁNOK POKRAČUJE NA ĎALŠEJ STRANE