Po včerajšom desaťhodinovom zasadnutí poslanci Národnej rady pokračujú v mimoriadnej schôdzi, na ktorej chce opozícia odvolať ministra vnútra Romana Mikulca. V prvý deň sa na rokovaní zúčastnili aj viacerí členovia vlády, ktorí bránili svojho kolegu. Avšak po tom, ako venovali celý deň emocionálnym diskusiám s opozičnými poslancami, dnes majú plniť svoje ďalšie, vládne povinnosti. Každú stredu má vláda riadne rokovanie a majú byť na nej prítomní všetci ministri. Tento fakt však nahneval niektorých členov opozície, ktorí ostro kritizovali neprítomnosť členov vlády v parlamente.  

O prítomnosť aspoň jedného ministra počas schôdze požiadal nezaradený poslanec Erik Tomáš (46) zo strany Hlas-SD. "Pán predsedajúci, môžem vás poprosiť, mohli by ste zabezpečiť účasť aspoň jedného člena vlády? Minimálne pána Mikulca, keďže ide o návrh na odvolávanie člena vlády," poznamenal. Navrhol, aby schôdzu prerušili do momentu, kým nepríde niekto z členov vlády. Podľa Tomáša neprítomnosťou členov vláda ukazuje neslušnosť voči parlamentu a pripomenul, že je nadriadený vláde.

Podpredseda parlamentu Milan Laurenčík (62), ktorý viedol schôdzu, vysvetlil, že ministri aj s Mikulcom museli ísť na rokovanie vlády. "Pokiaľ viem, v rokovacom poriadku nie je nikde napísané, že tu povinne musí sedieť minister. Momentálne musel minister súrne odísť na vládu, ale vráti sa," odpovedal Laurenčík. Diskusia sa však pri tom neskončila, opozícia totiž trvala na prítomnosti aspoň jedného ministra a koaliční poslanci chceli pokračovať.

Na požiadavku parlamentu sa do schôdze zapojila členka vládneho kabinetu, ministerka kultúry Natália Milanová (39). Toto však nalialo olej do ohňa. Príchod Milanovej spustil obrovskú vlnu kritiky opozičných poslancov. Člen Smeru-SD Ľuboš Blaha (41) namietal, že na rokovaní diskutujú o závažných veciach, správe Slovenskej informačnej služby (SIS) a situácii v bezpečnostných zložkách. 

Slová nešetrila ani bývalá ministerka kultúry Ľubica Laššáková (60), ktorá svoju nespokojnosť zverejnila aj na sociálnych sieťach. Príchod Milanovej označila za "flagrantný výsmech do tváre poslancov" a samotnú ministerku za neschopnú "porozumieť problematike odvolávania Mikulca". V statuse použila aj ďalšie ostré vyjadrenia, ktoré iba zriedka počujete od bývalej šéfky kultúry.

Čo povedal Blaha o Mikulcovi a Milanovej? Zistíte v galérii