Tvrdé slová sudcu si radšej vypočuť neprišiel! Bývalý staviteľ komplexu Bonaparte Ladislav Bašternák sa na včerajšie pojednávanie v skorých ranných hodinách na Krajskom súde v Bratislave nedostavil. Dôvodom však nebol jeho zdravotný stav. Podľa slov jeho právneho zástupcu Petra Filipa je zdravý, nachádza sa v hlavnom meste a dal povolenie konať v jeho neprítomnosti.

Podnikateľ sa mal pred sudcu postaviť pre dvojmiliónovú vratku DPH, ktorú uplatňoval neoprávnene. Tento daňový podvod sa uskutočnil v bytovom dome Five Star Residence na Mýtnej ulici v hlavnom meste. Na výstavbe komplexu sa podieľala aj firma blízka podnikateľovi Marianovi Kočnerovi. Bašternák mal cez svoju firmu BL-202 kúpiť v spomínanej budove sedem bytov takmer za 12 miliónov eur. Ich reálna cena však mala byť nižšia. Podľa zistení vyšetrovania si chcel podnikateľ neodôvodnene uplatniť nárok na odpočítanie DPH vo výške zhruba dvoch miliónov eur.

Po tom, čo mu bolo vznesené obvinenie, si Bašternák uplatnil takzvanú účinnú ľútosť a následne daňovému úradu zaplatil dva milióny eur. Trestnému konaniu sa napriek tomu nevyhol. Vlani mu za to Okresný súd Bratislava II vymeral trest 5 rokov nepodmienečne a zákaz činnosti podnikať na 5 rokov. Po včerajšom pojednávaní mu pribudol aj prepad majetku. „Trest s prepadnutím majetku som nezažil nikdy, ani navrhovaný. Toto je prvý prípad,“ priznal Bašternákov advokát.

Podľa Filipa nebol prokurátor zaujatý a pri výške trestu hral rolu a tlak médií a verejnosti. Obvinenému podnikateľovi však toho veľa nezostalo. Majetku sa začal zbavovať už po prvom rozsudku, keď ho daroval rodinným príslušníkom. Ostal mu už iba jeden byt, v komplexe Bonaparte, kde býva expremiér Robert Fico (54). Hovorca strany SMER-SD Ján Mažgút nám na otázku, či sa predseda z bytu vysťahuje, neodpovedal. Nekonkretizoval ani to, či už má vyhliadnuté nové bývanie.

Je obvinenie Mariana Kočnera z objednávky vraždy Jána Kuciaka (†27) a 5-ročný trest pre Bašternáka v jeden deň náhoda?
Kočnera obvinili z objednávky vraždy Jána Kuciaka (†27)
Kočnera obvinili z objednávky vraždy Jána Kuciaka (†27)

Takmer okamžite po medializácii informácie, že podnikateľa Mariana Kočnera obvinili z objednávky vraždy novinára v ten istý deň, ako súd vymeral 5-ročný trest s prepadom majetku Ladislavovi Bašternákovi, sa začala verejnosť zaujímať, či je načasovanie čisto náhodné. Udialo sa to totiž len 2 dni pred prvým kolom prezidentských volieb. Bývalý elitný vyšetrovateľ, ktorý nechcel byť menovaný, tvrdí, že vylúčiť sa nič nedá. „Pri Bašternákovi bol súd stanovený už dopredu. V prípade Kočnera už môže ísť o politikárčenie v súvislosti s voľbou nového prezidenta Policajného zboru,“  doplnil exvyšetrovateľ. Politický analytik Ján Baránek sa zase prikláňa k názoru, že o náhodu určite nejde. „Malo by to verifikovať a zrejme podporiť nejakého kandidáta,“ vysvetľuje.

Mohlo by vvás zaujímať: