Počet prvých tried na gymnáziách majú pod palcom odbory školstva na okresných úradoch. Tie zas spadajú pod ministerstvo vnútra. V prípade takmer likvidačného zatvárania ročníkov v Bratislave sa ministerka školstva Martina Lubyová dostala do situácie, ktorú nemôže priamo ovplyvniť. Podľa nezaradeného poslanca Miroslava Beblavého je najvážnejším problémom, že okresný úrad pri zatváraní tried nebral do úvahy kritérium kvality škôl.

Na zozname gymnázií, ktoré museli obmedziť svoje kapacity, sa tak ocitla aj škola pre mimoriadne nadané deti na Teplickej ulici. Jej riaditeľka Jolana Laznibatová sa proti rozhodnutiu okamžite ohradila a pre najlepšie gymnázium na Slovensku si vybojovala výnimku. „Takže nás sa to už netýka. Verím, že išlo o technickú chybu v systéme,“ povedala nášmu denníku.

Osud ďalších kvalitných škôl v Bratislave je však stále neistý. Aj preto ministerka školstva Martina Lubyová inciovala na minulý piatok stretnutie so šéfom Bratislavského kraja Jurajom Drobom (SaS). „Sme jedným z aktérov diania okolo gymnázií a s ministerkou stále komunikujeme,“ uisťuje župan.

Rezortu školstva nám prezradil, že na spoločnom rokovaní vznikla pracovná skupina, ktorú tvoria zástupcovia ministerstva a župy. Zaoberať sa má aj tým, aby v budúcnosti bola kľúčom pre škrty v školách ich kvalita. „Pracuje sa na úprave kritérií a nevyhnutná bude novelizácia zákona, na ktorej základe bude môcť byť zákonným spôsobom uplatnená 10-percentná kvóta,“ avizovalo ministerstvo s tým, že momentálne hľadá cestu, ako vyjsť v ústrety rodičom a deťom.