Policajný prezident potvrdil, že osoby ako Antonino Vadala, či Diego Roda sú pre nich známe mená. V minulosti sa nimi údajne zaoberala SIS aj polícia. Ako je teda možné, že ak o nich vedeli, dokázali pôsobiť v tak veľkom rozsahu na východnom Slovensku?

Odpoviem protiotázkou: Prečo polícia zasiahla proti Talianom až po článku Jána Kuciaka?

Ukazuje sa, že niektoré prípady sa dostali až na súd a tam boli zastavené. Šlo tam zrejme o prepojenie od polície, cez prokuratúru až po súdy, nie?

Všetci musíme používať slovíčko zrejme, pretože nemáme dôkazy. Vyzerá to tak, že zrejme je to chobotnica, ktorá spája všetky relevantné štruktúry. Je ťažko predstaviteľné, aby to bolo možné realizovať bez toho.

Viete si predstaviť, že by dokázala takáto skupina pôsobiť na východnom Slovensku bez toho, aby o tom vedeli politické špičky? Alebo ide o zlyhanie jednotlivcov?

NKÚ každý rok prináša zistenia o chybách, prešľapoch, porušení zákona na daňových úradoch, známe sú neadekvátne prieťahy v rozhodovaní súdov, procedurálne pochybenia prokuratúry aj polície. O týchto problémoch a zisteniach samozrejme politické špičky vedia, čo automaticky neznamená, že sú ich súčasťou. Podstatné je, či okamžite aj konajú. A sú prípady, napríklad tzv. nástenkový tender, kde boli politické špičky súčasťou korupcie, obvinení boli vrcholoví politici.

Bratia Vadalovci majú zaregistrovaných až 73 firiem, z toho existuje už len deväť. O čom to svedčí?

Má to dva rozmery. Prvý je legislatívny. Množstvo tzv. protikorupčných zákonov je prijatých, Mnohé sú nápomocné. Pokiaľ je vláda pripravená novelizovať protischránkový zákon, ktorý zjavne dnes nevie zachytiť takéto situácie, tak má šancu, tak urobiť. Je tu náhla požiadavka zmeny legislatívy. Druhá línia, môžete mať najlepší zákon, vždy ho niekto konkrétny realizuje. Vždy je to o osobnom nastavení a atmosfére v spoločnosti.

Títo podnikatelia talianskeho pôvodu dostávali dotácie od štátu, ktoré nevieme, kde končili. Ako je to možné, že štát nekontroloval, ako sú peniaze využívané?

Máme množstvo mechanizmov, ktoré majú kontrolovať finančné toky. Niekoľko stupňov preverovania, kontrolu vykonávajú rôzne inštitúcie. Pravdou je, že sa často sústreďujú len na formálne náležitosti a nie na obsah, konkrétnu činnosť poberateľov dotácií. Faktom je, že stále funguje systém odvádzania „desiatkov“ za vybavenie. A prípady sa množia. Polícia je zavalená trestnými oznámeniami. Funguje aj OLAF. Veta, že Slovensko dokáže korumpovať aj eurofondy je strašná – s vážnymi zahranično-politickými dôsledkami. Miera rozkrádania sa dá zmenšiť len dôsledným precedensom viny a trestu.

Polícia urobila vo štvrtok – po tom, ako média priniesli pozadie týchto podnikateľov - veľkú raziu na východnom Slovensku. Nie je to už neskoro?

Média často suplujú prácu polície. A to je zlé. Raziu urobili až po štyroch dňoch. Nemyslím si, že aktéri pozerali tie štyri dni doma rozprávky. To je príliš veľa času. Oveľa vážnejšie však je, že sa dnes dozvedáme, že o činnosti podnikateľov na východnom Slovensku má polícia a prokuratúra informácie už niekoľko rokov.

Dostali ten čas zámerne?

Túto špekuláciu si nedovolím. To by bolo za hranicou.

Tajomník Bezpečnostnej rady SR Viliam Jasaň ako aj hlavná štátna radkyňa Mária Trošková majú kontakty na Antonina Vadalu. Je v poriadku, aby ľudia s takýmito kontaktami boli tak blízko premiéra?

Stať sa môže všeličo. Môžu sa stať, že dôverujete osobe, ktorá sa v novej situácii zachová nemorálne, v živote by ste to neočakávali a nepredvídali. Toto však je úplne iný prípad. Minister vnútra Kaliňák, prokuratúra aj polícia podľa súčasných informácií o „podnikaní“ tejto skupiny zjavne veľmi presné informácie mali.

Mohol Robert Fico nevedieť o pozadí Viliama Jasaňa, keďže prešiel bezpečnostnou previerkou?

Neviem.

Ako je možné, že Viliam Jasaň dostal takúto previerku? NBÚ musí predsa skúmať pozadie obchodných spoločníkov.

Tu je základná otázka. Ako to, že pri takýchto kontaktoch dostal najvyššiu previerku? Ako ju dostal?

Mala by to byť prekážka na to, aby ju dostal?

Stopercentne áno. Ak zlyhalo ešte aj NBÚ, tak to kde už sme. Sú to nesmierne vážne veci.

Viliam Jasaň s Máriou Troškovou oznámili svoj odchod v stredu popoludní. Ešte v utorok sa ich premiér Robert Fico na tlačovej konferencii zastal. Nemal sa už vtedy postaviť pred novinárov a oznámiť, že si odvoláva z funkcie?

Stala sa bezprecedentná vec. Títo dvaja odstúpili s vetou, že je to dočasne do vyšetrenie vraždy. Ako keby ich niekto obviňoval z vraždy. Tento zastierací manéver sa mi zdá nesmierne nevkusný. Pretože toto odstúpenie malo byť z dôvodu podozrenia z faktov, pre ktoré títo ľudia nemajú čo robiť na Úrade vlády.

Prečítajte si viac zaujímavých tém: