V politike ste začínali ako číslo 149 na kandidátke SaS. Očakávali ste, že o pár rokov dosiahnete takýto úspech?

- Ambíciu stať sa župankou som vtedy určite nemala. Prekvapením pre mňa bolo, že sa mi zo 149. miesta vôbec podarilo vstúpiť do politiky.

Aký je to pocit byť prvou župankou?

- Zatiaľ to príliš nevnímam, hovorí o tom najmä moje okolie. Zrejme je to úplne rovnaký pocit, ako keď zvíťazí muž, ale som rada, že môžem byť úplne prvou župankou. Nech to slúži na povzbudenie všetkým ostatným ženám. Sme totiž starostlivé a pevne verím, že túto starostlivosť dokážeme preniesť aj na kraj.

Čo si myslíte o výsledkoch volieb v ostatných krajoch?

- Považujem to za zlomový moment na Slovensku. Som veľmi rada, že aj kandidáti, ktorým nedával nikto ani najmenšiu šancu, sa stanú predsedami vyšších územných celkov.

Takže úspech pravice a nezávislých kandidátov ste neočakávali?

- Určite nie v takejto miere. Vychádzala som len z čísel, ktoré nám ponúkali prieskumné agentúry.

Erika Jurinová stála pri vzniku hnutia OĽaNO Igora Matoviča.
Erika Jurinová stála pri vzniku hnutia OĽaNO Igora Matoviča.
TASR

Politickí analytici tvrdia, že hnutiu OĽaNO pomohlo hlavne stiahnutie sa Igora Matoviča. Stotožňujete sa s takým výkladom vlastného úspechu?

- Hnutiu OĽaNO pomohlo to, že médiá si okrem káuz začali všímať reálne riešenia, ktoré hnutie predstavuje už dlhodobo. A vo voľbách si ľudia jednoznačne vybrali dôveryhodnú protikorupčnú alternatívu proti zabehnutým a „osvedčeným“ stranám a politikom.

Slováci významu krajov príliš nerozumejú. Plánujete im v úrade približovať prácu župana?

- Samozrejme. V kampani sme sa pohybovali medzi ľuďmi a to, čo hovoríte, sa nám potvrdilo. Rozumiem, že ľudia kompetencie župana do hĺbky neskúmajú, ale oni napríklad netušia ani to, ktoré cesty a školy majú na starosti vyššie územné celky. Takže práce na zviditeľňovaní župy je viac než dosť. A ja chcem byť tá, ktorá župu otvorí a sprístupní ľuďom.

Ako konkrétne?

- Jedna vec je stransparentnenie. Zistili sme, že VÚC nezverejňujú všetky zmluvy, čo chceme napraviť. Budeme pokračovať v pravidelných stretnutiach, zavedieme hodiny, počas ktorých budú môcť občania voľne prísť. Vytvoríme také podmienky, aby ľudia cítili, že sme tu pre nich.

Počas kampane sa Erika Jurinová často stretávala s ľuďmi v kraji.
Počas kampane sa Erika Jurinová často stretávala s ľuďmi v kraji.
archív Erika Jurinová

Na čom chcete pracovať ihneď, ako sa ujmete funkcie?

- Mám štyri priority. Zlepšiť cestnú infraštruktúru. Cesty budeme opravovať rovnomerne bez ohľadu na nejaké politické väzby. Mali sme totiž echá, že v Žilinskom kraji sa cesty opravovali na základe toho, kto je s kým kamarát. Ďalej chceme rozšíriť dostupnosť zdravotnej starostlivosti na vidieku. V sociálnej oblasti sa popasujeme s nárastom počtu penzistov tak, že budeme rozširovať pobytové služby. Školy zas plánujeme preskupovať, aby boli viac prístupné na miestach, kde je najviac detí.

Ak chcete zabezpečiť dostatočné financie pre župu, budete musieť spolupracovať s viacerými ministrami Smeru. Viete si predstaviť také debaty?

- Prirodzene. Verím, že ak ide o prácu pre ľudí, tak nájdeme spoločnú reč a cesty na vyriešenie problémov.

Plánujete sa vzdať poslaneckého mandátu. Nebude vám parlamentná práca chýbať?

- Priznám sa, že za tých sedem rokov som si prešla všeličím a istým spôsobom mi tá práca určite bude chýbať. Už viac ako päť rokov som však v opozícii. Takže to vnímam ako zadosťučinenie, že konečne budem mať možnosť urobiť pre ľudí reálne veci.

Kedy sa vzdáte mandátu?

- V krátkom čase po tom, ako budem vymenovaná do novej funkcie.

Na záver jedna otázka z iného súdka. Pred dvoma rokmi ste v parlamente podporili kontroverzný zákon, ktorého súčasťou bola aj hrozba väzenia pre ženy, ktoré by sa dali umelo oplodniť. Nezmenili ste odvtedy názor?

- Vysvetľovala som to viackrát. Ústrednou myšlienkou zákona bola ochrana života od počatia. Chápem, že takto postavený zákon je pre spoločnosť neakceptovateľný, ale je mi veľmi ľúto, že v súčasnosti život chránime až od narodenia. Život je predsa najväčšia hodnota. A čo sa týka tých prísnych trestov, jasne sme sa viacerí vyjadrili, že ak by nedošlo k zmenám, v druhom čítaní by sme takto postavený zákon nepodporili.