Zaznievajú kritické hlasy k vášmu opozičnému partnerovi k Igorovi Matovičovi. Aká je momentálne spolupráca opozičných strán?

Nebudem komentovať Igora Matoviča. Nevidím na to dôvod. Ak mu chcem niečo povedať, poviem mu to priamo, nebudem mu nič odkazovať cez médiá.

Predsa len ste v opozičnej rade, stretávate sa, rokujete spolu, chodievate spolu na tlačové konferencie.

A čo máme si povieme tam.

Máte nejaké výhrady voči jeho forme robenia politiky?

Ak mám, tak mu to poviem priamo.

Igor Matovič sa postavil ako líder v kauze predražených faktúr, kus práce tam však odrobila aj SaS. Neprekážalo vám to?

My sme vystupovali spoločne aj pri odvolávaní premiéra, aj na tlačovkách sa boli spolu. Takto pre mňa vyzerá tímová práca.

Poslanci SaS sa v tejto téme snažili vystupovať odborne, Igor Matovič skôr politicky, čím zatienil prácu vašich poslancov. Neškodí vám to?

Počujem v prvom rade to, že poslanci SaS vystupovali odborne. To je o čo sa snažím a čomu som rád. A tohto sa budeme držať. My budeme vystupovať odborne. Čo robí Igor Matovič, je jeho vec, ja mu do toho nerozprávam.

S kým z opozície okrem Matoviča užšie spolupracujete, ak si odmyslíme Mariana Kotlebu?

Sme v kontakte s Borisom Kollárom od prípadu k prípadu. Teraz keď šlo o odvolávanie premiéra, požiadali sme ho podpisy, čo aj spravil. Ale tá spolupráca už nie je taká úzka.

Prečo?

Viete, to je tak. Príliš silná opozičná spolupráca nám uškodí všetkým. To len všetci komentátori a politológovia volajú po tom, že opozícia musí spolupracovať, ale to tak nefunguje. My sme v prvom rade konkurencia. My bojujeme o pravicových voličov. Smer je našim súperom, no našimi konkurentmi sú ostatné pravicové strany. Volič Smeru ťažko prejde k niektorej z pravicových strán.

Po druhé každá strana je niečím odlišná. A každá spolupráca zotiera tieto rozdiely. Keď chcete úzko spolupracovať, musíte robiť kompromisy a ústupky zo svojich pozícií. Takže príliš sa zomknúť poškodí celej pravici a otvorí to priestor pre vytvorenie novej strany.

Nesúvisí zmierlivosť pri spolupráci s Borisom Kollárom s jeho minulosťou?

Akú minulosť máte namysli.

Fotografie s mafiánmi, obchody s mafiánmi.

Samozrejme, že nie som z toho šťastný, že Boris Kollár má fotografie s mafiánmi, bol by som radšej, keby to nebolo, ale nemáme na výber sto ďalších, tak spolupracujeme s tými, ktorí v tom parlamente sú.

Ako vnímate troch nezaradených poslancov od Borisa Kollára, ktorí dnes hlasujú viac s koalíciou ako s opozíciou?

Nezaujíma ma to osobne, ale jasne, že to opozícií škodí, mohla mať o tri hlasy viac.

Stretávate sa ešte s Andrejom Dankom?

Naposledy som sa s ním stretol na tom víne, čo malo byť diskrétne a na jeho iniciatívu, čo potom vytáral. Odvtedy som sa s ním nestretol.

Prečo sa s ním už nestretávate?

Nebol dôvod.

Bavili ste sa, alebo nebavili o predčasných voľbách?

Bavili, jasné.

Budete iniciovať ďalšie stretnutie s Andrejom Dankom?

Ja som neinicioval ani to posledné stretnutie. On ho inicioval. Nemám dôvod iniciovať akékoľvek stretnutie s ním, ale ak je dôvod, ja nemám problém sa stretnúť s kýmkoľvek.

Pokiaľ ide o Andreja Danka, on bol tiež človek, ktorý bol motorom v kauze predražených faktúr, pretože šiel proti vlastnému koaličnému partnerovi. Nevideli ste v ňom v tejto kauze spojenca?

Veď my sme ho zato v rozprave aj primerane pochválili.

Viete si predstaviť bližšiu spoluprácu s SNS?

Áno, viem.

Teraz?

Bližšia spolupráca v tejto dobe nie je možno vhodný pojem, ale viem si predstaviť koalíciu s SNS po budúcich voľbách. Viem si to predstaviť so všetkými stranami okrem strany Mariana Kotlebu a SMERu.

Viete si predstaviť spoluprácu aj Bélom Bugárom, ktorého mnohí opoziční politici označovali po voľbách za zradcu, pretože sa rozhodol ísť do koalície so Smerom?

Ak to vydá tak, že nebude možné zostaviť vládu inak, tak áno, aj s ním.

Neobávate sa vlády s Igorom Matovičom, ktorý vám, ktorý ste ho dostali do parlamentu, už raz urobil problém?

Aj Igor sa poučil. Tie roky v politiky aj na ňom už zanechalo nejaké stopy.

Z klubu OľaNO-NOVA odišli dvaja poslanci Oto Žarnay a Viera Dubačová. Z SaS odišiel zakladateľ strany Jozef Mihál. Ako vnímate tieto odchody z opozičných klubov?

K prvým dvom sa vyjadrovať nebudem, to je otázka na Igora Matoviča. Akurát poviem to, čo už pri odídencoch od Borisa Kollára, že aj takéto odchody oslabujú opozíciu. A v prípade Jozefa Mihála, jeho odchod ma mrzí. Nechcem k tomu vyťahovať nejaké interné veci. Ale viete, pred pár dňami sa vyjadril, že je ochotný ponúknuť svoje služby takej strane, ktorá dokáže vystriedať Fica, tak sa možno vráti do SaS. Nebol by prvý.

Ako vnímate, že všetci, ktorí stáli pri vzniku SaS vás opustili?

Závisí od toho, čo považujeme za vznik SaS. Vznik SaS je ustanovujúci kongres, ktorého sa zúčastnilo 98 zakladajúcich členov a z nich máme dnes možno 40. Vnímam to ako prirodzenú fluktuáciu.

Viete, ktoré osobnosti mám namysli. Napríklad pána Miškova.

Ďakujem pánu Bohu, že Miškov aj s celou jeho družinou je preč. To je najsvetlejší okamih v histórii strany. Ale napríklad Juraj Droba, náš kandidát na župana v bratislavskom kraji odišiel a potom sa vrátil. Jozef Mihál, keď chce pracovať pre stranu, ktorá vystrieda Roberta Fica, sa možno vráti tiež

Znamená to, že ste s ním už hovorili na túto tému?

Nie, iba vychádzam z toho, čo povedal.

Nemôže to byť ale novovznikajúca strana?

Neviem, čo má konkrétne namysli. Ale keď vychádzame z toho, čo povedal, tak to je zatiaľ tak, ako hovorím.

Aj pán Žarnay aj pani Dubačová chcú spolupracovať s Miroslavom Beblavým. O tom sa hovorí, že má byť súčasťou novej strany Progresívne Slovensko. Čiže aj to môže byť strana, ktorú mal namysli.

Jasné, že môže. SaS urobí všetko preto, aby bola veľkou pravicovou stranou a porazila SMER

Mihál kritizoval vás ako predsedu, že vaša politika už neodzrkadľuje liberalizmus, na ktorom ste stavali túto stranu. Vstúpili ste si po jeho odchode do svedomia?

Je pravda, že sme mali s Jozefom Mihálom rozdielny názory na migrantov.

Je mi to jasné, ale poďme naspäť k liberálnym témam. Nevstúpili ste si do svedomia po odchode človeka, ktorý bol ministrom, ktorý spolu s vami tvorcom odvodovo daňového bonusu? Nie je toto impulz, žeby ste mali zmeniť váš štýl politiky?

Ja sa nad sebou zamýšľam pravidelne. Ale neviem, čo chcete teraz odo mňa konkrétne počuť.

Napríklad, že prinesiete naspäť liberálne témy.

Ale my sme liberálna strana, liberálne témy sú pevnou súčasťou nášho programu a to sa nemení. Avšak za tože nejakí kaviarenskí intelektuáli povedali, že vítať migrantov je liberálne, ja nemôžem. Vítať migrantov je postavené na hlavu. My sme liberálna strana, ja som bojovník za slobodu, konkrétne za slobodu slovenských občanov Nikomu inému slobodu neupieram, ale v mojej náplni práce je bojovať za slobodu občanov SR. SaS je platená z ich daní .

Lucia Ďuriš Nicholsonová ale povedala, že viac venujete migrantom ako straníckym veciam.

Medzičasom je moja pozícia k migrantom dostatočne známa a teda sa plánujem venovať aj iným témam.

Budete sa viac venovať strane?

To robím posledných osem rokov.

Pýtam sa na to, čo povedala vaša podpredsedníčka parlamentu.

Vybudovať stranu, dostať ju do kondície, mať 15 percent, myslíte, že to vám padne z neba? Pozrite si len ako dopadli strany ako SOP, ANO, Slobodné Fórum, SKOK...

Vysvetlíte si teda s pani Nicholsonovou ako to myslela?

Nemajte obavu, s mojimi ľuďmi komunikujem pravidelne.

Ona ma blízko k Jozefovi Mihálovi. Neobávate sa, že ho bude nasledovať.

Lucia Nicholsonová už svoj odchod zo strany vylúčila. Ona sama to považuje za vybavené, ja teda tiež. Tak ako som povedal v prípade Jozefa Mihála, že jeho odchod ma mrzí, tak isto by ma mrzel odchod Lucie Nicholsonovej.

Bavili ste sa s ňou o tom?

Áno.

A aká bola odpoveď?

Pozitívna.

Vy ste aj europoslanec. Británia urobila vážne rozhodnutie, že zavrie hranice pre migrantov, týka sa to aj Slovákov. Ako sa nás to dotkne?

Presne na to som upozorňoval. Európska únia by sa mala snažiť, aby mala dobré vzťahy s Veľkou Britániou. Tie reči, že potrestáme Britániu, sú veľkou chybou. Európska únia potrebuje Britániu viac, ako Británia Európsku úniu.

Ako si viete predstaviť bezbolestný brexit?

Tak, že sa uzavrie relatívne jednoduchá a férová dohoda o voľnom obchode. Lebo pre slovenskú ekonomiku vznikne škoda, keď Británia zavedie clo. My tam vyvážame autá.

Ako to ovplyvní Slovákov, ktorí tam žijú a pracujú dnes?

Teraz to povedať neviem, lebo nepoznáme podrobnosti a podmienky. Ale bude dôležité, aby tá dohoda fungovala.

Francúzsko čakajú voľby, vyzerá to, že vyhrať by mohla kandidátka krajnej pravice Marine Le Penová. Čo to spôsobí v Európe, ak by vyhrala?

Ak Le Penová vyhrá a zorganizuje referendum na vystúpenie z Európskej únie, ktoré sľúbila a Francúzi sa rozhodnú vystúpiť z únie, tak to bude koniec Európskej únie.

Prečo?

Lebo je to najsilnejší politický hráč. Ale konkrétne následky budeme vedieť, až keby k tomu došlo.

Ak vyhrá Le Penová, nebude Francúzsko druhá krajina, ktorá zatvorí hranice pre migrantov?

Určite áno. Ale neviem presne povedať, na základe čoho to spraví. Či sa rozhodne opustiť Schengen, alebo cez dublinský dohovor. Veď Le Penová ma na tom postavenú svoju kampaň.

Keď sa pozrieme na extrémizmus. Podľa posledného prieskumu agentúry Polis má na Slovensku Ľudová stana-Naše Slovensko 13 percent. S čím to súvisí?

Marian Kotleba rastie preto, pretože svoju politiku postavil na dvoch pilieroch. Po prvé spraviť poriadok s Rómami, po druhé odstaviť politikov od kradnutia.

Je ale zaujímavé, že Marian Kotleba je ticho, napriek tomu rastie.

Je ticho, pretože ho nikde nepozývajú. Tak potom nemá kde hovoriť. Nikto s ním nechce urobiť rozhovor. A toto považujem za chybu. Mali by byť s ním diskusie, nech obháji tie sprostosti, ktoré má v programe popísané. Veď to sú bludy.

Pôsobíte v zahraničí. Ako sa vám žije v Bruseli a v Štrasburgu?

Ja vonku nežijem. Mám tam len robotu. Ja žijem len v Bratislave a nikde inde. Nikdy som tam nemal byt ani podnájom.

Prečítajte si viac o Richardovi Sulíkovi na Pluska.sk: