Novým generálnym riaditeľom RTVS bude Ľuboš Machaj. Poslanci Národnej rady SR ho do funkcie zvolili vo štvrtkovom hlasovaní. Za Machaja hlasovalo 89 poslancov zo 122 prítomných. Proti bolo 12, zdržalo sa 21 zákonodarcov. Parlament vyberal šéfa medzi Machajom a súčasným šéfom RTVS Jaroslavom Rezníkom. Výsledky oznámili priamo na pôde Národnej rady. Rezníka vo voľbe podporilo 29 poslancov, proti bolo 49, zdržalo sa 44.

VIDEO Aký majú rituál hviezdy RTVS pred živým vysielaním? 

RTVS bude Machaj viesť najbližších päť rokov, šéf parlamentu Boris Kollár (56) informoval, že funkčné obdobie mu začína plynúť 2. augusta. Machaj v minulosti zastával manažérske pozície, v RTVS bol na na poste programového riaditeľa televízie i rozhlasu, s telerozhlasom naďalej externe spolupracuje, podieľa sa dramaturgicky na programe Trojky.

Ľuboš Machaj - rozhovor

Aké zmeny by ste pripravili a čo považujete v rámci RTVS za mimoriadne dobré už dnes?

RTVS ponúka veľmi kvalitné programy, i keď ponuka by mohla byť aj kvalitnejšia či pestrejšia. V televízii bude potrebné riešiť problémy v spravodajstve, ktoré už pretrvávajú dlhší čas, no sústrediť sa treba napríklad aj na vlastnú tvorbu. Rozhlas spĺňa aj náročné kritériá verejnej služby.

Kandidáti na post šéfa RTVS
Zdroj: Jaroslav Novák

Čo by ste teda rád zmenili?

Už v rámci svojho projektu som sa zmienil, že bude potrebné riešiť čas medzi 18. a 20. hodinou na Jednotke, keďže nábehový cyklus pred spravodajstvom je problémový, no v tejto chvíli ešte nepoznám všetky zmluvy, a tak je predčasné o tom hovoriť. Uvažoval som aj o skrátení spravodajstva, ktoré považujem za pridlhé, a ktoré by sa mohlo začínať o niečo skôr. Sústrediť sa chcem aj na spravodajský kanál :24, aby bol tento program skutočne spravodajský a poskytol divákom aktuálne informácie.

Ako vnímate súčasné nastavenie koncesionárskych poplatkov?

ČLÁNOK POKRAČUJE NA ĎALŠEJ STRANE