Udiali sa udalosti 26. júla 2017 tak, ako ich mali opísať Denníku N policajti?
- Samozrejme, že sa neudiali. Nechápem, že môže denník zverejniť absolútne neoverené veci, ktoré inak ide vcelku overiť. A začať tak úmyselne zaťahovať nielen mňa a ministerstvo vnútra, ale celú krajinu do problému, ktorý nie je. V článku je jedna kopa faktických chýb a ministerstvo vnútra sa k tomu jasne vyjadrilo. To znamená, že človek, ktorý je zdrojom informácií, nebol na mieste.

Vy ako minister vnútra ste mali pomáhať vietnamskej strane dostať vietnamského občana do ich krajiny. Zahrali ste nejakú rolu v tomto prípade?
- Absolútne žiadnu, pretože žiadna takáto informácia vtedy neexistovala. Nemecká strana žiadnu informáciu neposkytla. Je otázne, na akej úrovni ju v tom čase oni mali, pretože k únosu malo predsa dôjsť v Berlíne a nejaký čas sa mal v Berlíne ešte nachádzať. Takže otázka je, ako postupovali nemecké orgány v tom čase, ale rozhodne nás na nič podobné ani neupozornili. Túto informáciu nemal nikto. Nás kontaktovali nemecké orgány až na jeseň 2017.

Sprevádzali túto zahraničnú návštevu vietnamskej vlády nejaké zvláštne okolnosti?
- Nie, na žiadne zvláštne okolnosti si nespomínam. Stretnutie na leto bolo dohodnuté ešte na jar 2017. Mali sme hovoriť o konkrétnych veciach – šlo o vietnamský industriálny park, ktorý som navštívil, a slovenské firmy tam mali pôsobiť. Úlohou tohto rokovania boli konkrétne návrhy týmto smerom.

Prečo bola táto zahraničná návšteva vybavovaná na poslednú chvíľu?
- Nie je to úplne otázka na nás. Prišlo nám oznámenie, že by sa mala táto návšteva uskutočniť a my sme súhlasili. Dali sme pracovný obed a v rámci tohto pracovného obeda sme tieto veci prediskutovali.

Je bežné, že ministerstvo vnútra poskytuje vládnu letku zahraničným delegáciám?
- Nie je to bežné, ale nie je to ani výnimočné, že by sa to predtým nestalo. V priebehu niekoľkých rokov sme takto viezli ministra obrany do Čiernej Hory alebo generálneho tajomníka OSN do Ríma a mnoho ďalších letov bolo podobného charakteru.

Zachytili ste, keď došla kolóna s delegáciou za vami do hotela Bôrik, žeby sa v nej nachádzali podozrivé vozidlá s českými evidenčnými značkami?
- Nie. V zásade aj pri prvej návšteve tohto ministra bolo prítomných množstvo áut z rôznych ambasád. Nie je to nič výnimočné, nestalo sa to prvýkrát.

Žiadali Vietnamci zaradiť do kolóny dodávku navyše?
- Takáto žiadosť nebola. Kolóna bola nastavená na 12 členov delegácie, tak ako to potvrdzuje zoznam. Bol zaslaný vopred, podľa toho sa nastavili autá.

V spomínanej dodávke sa mal viezť dobitý a opitý Vietnamec. Ako to teda bolo?
- Dnes sa ministerstvo jasne vyjadrilo, že nikto nikoho neprekladal do žiadnej dodávky, že šéf protokolu nedával nikomu žiadny pokyn. Nikto tam nezaregistroval človeka omámeného, dobitého a nejakým spôsobom obmedzeného na slobode. Do kolóny sa nepridávalo žiadne auto.

Ani vy ste nevideli takého človeka pri vládnom hoteli?
- Nie. A toto vyvracia nakoniec aj vyšetrovanie nemeckých vyšetrovateľov, s ktorými úzko spolupracujeme od jesene 2017 a terajšie vedenie MV SR v tom intenzívne pokračuje. Dokonca tu boli na výsluchu cez medzinárodnú pomoc, ktorú dozoruje Generálna prokuratúra, ktorá bola súčasťou výsluchov. Aj samotná prokuratúra uviedla, že v tých úkonoch neboli žiadne veci, ktoré by odôvodňovali začatie trestného konania. Nevznikla tam žiadna informácia, ktorá by naznačovala to, čo Denník N. Človek omámený, dobitý a inak obmedzený na slobode na palube lietadla nebol.

To, že ste mali pomáhať vybavovať potrebné cestovné doklady, je pravda?
- To je absolútny nezmysel. Ako by sme my mohli vydať vietnamský pas a ešte vietnamský diplomatický pas.

Na letisku teda nikto neriešil počet osôb, ktoré nastupovali do lietadla?
- Neviem. Podrobnosti neviem, vychádzam len zo stanoviska ministerstva vnútra. Slovensko žiadny cestovný doklad nevydalo. My nevieme vydávať zahraničné diplomatické pasy.

Nastúpil do vládneho špeciálu opitý Vietnamec, ktorého mali podopierať dvaja príslušníci tajnej služby?
- Toto je presne to, či vyplýva zo správy, ktorú si zadovážili orgány činné v trestnom konaní a podľa tých informácií žiadna takáto situácia nenastala. Vypovedala aj posádka.

Bol na palube slovenského vládneho lietadla váš ochrankár?
- Je to absolútny nezmysel. Existujú o tom, samozrejme, aj doklady. Je to výmysel.

Mal by byť postavený mimo funkciu šéf Úradu pre ochranu ústavných činiteľov?
- Nevidím medzi tým vôbec žiadnu spojitosť.

Most-Híd to žiada.
- Most-Híd si prečítal článok, nemal konkrétne informácie.

Opozícia žiada pre vás väzbu.
- Opozícia dlhodobo nepozná slovenskú ústavu. Vyjadruje to jej psychické nastavenie kriminalizovať predstaviteľov štátu. To je ich jediná úloha. My sme poskytli nemeckým vyšetrovateľom všetko, čo sme mali a mohli, pretože tam sa trestný čin stal.

Malo by sa začať vyšetrovanie aj slovenskými orgánmi?
- O tom rozhoduje Generálna prokuratúra. Takáto snaha poškodiť dobré meno Slovenska bude mať svoj ohlas. Verím, že informácie budú vyvrátené a priebeh vyšetrovania zverejnený. Som ochotný podrobiť sa aj detektoru lži.

Prečítajte si aj:

Aká je podľa vás skutočná pravda o únose vietnamského občana? Napíšte nám do diskusie...