O aktuálnej situácii na politickej scéne, ale aj o závažných informáciách o pôsobení talianskej mafie na našom území sa denník Plus JEDEN DEŇ rozprával s bývalou premiérkou Ivetou Radičovou (61). Tá tvrdí, že udalosti, ktoré sa stali, sú vážnym narušením demokratických princípov a Robert Kaliňák by mal odstúpiť.

Slovenskom otriasla veľká tragédia. Bol zavraždený novinár aj so svojou snúbenicou. Polícia pracuje s verziou, že zomrel pre prácu novinára. Čo to znamená pre túto spoločnosť?

- Médiá sú významným pilierom demokracie. Jednou z nezastupiteľných funkcií médií je kontrola moci, právneho štátu a pravidiel. Ak sa potvrdí, že pre svoju prácu bol zavraždený novinár a jeho priateľka, tak je to vážne narušenie demokratických princípov. Nie je v poriadku, ak je v ohrození novinár, ktorý odhaľuje vážne kauzy oveľa viac, ako je v ohrození polícia, vyšetrovatelia alebo prokuratúra. Z toho totiž vyplýva, že novinári pracujú na vážnejších témach ako tieto inštitúcie. Teda, že novinári nahrádzajú tieto inštitúcie. Už samo osebe je toto znepokojujúci znak.

Naznačujete, že za tým, čo sa udialo, je zlyhanie orgánov činných v trestnom konaní?

- Ak klesá dôvera v tieto inštitúcie, tak to je zlyhanie týchto inštitúcii. Ak sa novinári venujú ťažkým kauzám, z ktorých viaceré v konečnom dôsledku skončia buď na polícii, alebo na prokuratúre, či na súdoch známym konštatovaním, že skutok sa nestal, tak potom naozaj platí, že síce máme vytvorené demokratické inštitúcie, ale nie sú funkčné.

Zavraždený novinár Ján Kuciak odhalil skutočnosti, že na Slovensku pôsobia podnikatelia s talianskym pôvodom a zrejme napojením na organizovanú skupinu z Kalábrie a zrejme majú napojenie aj na politické špičky.

- Ak toto je faktom, tak situácia je nesmierne vážna. Ak platí takéto prepojenie, robí politikov neslobodnými, ak robí politikov neslobodnými, tak to znamená, že tu máme oligarchickú demokraciu, kde nevolení vládnu a volení sú vykonávateľmi záujmov iných.

Policajný prezident potvrdil, že osoby ako Antonino Vadala či Diego Roda sú pre nich známe mená. V minulosti sa nimi údajne zaoberala SIS aj polícia. Ako je teda možné, že ak o nich vedeli, dokázali pôsobiť v takom veľkom rozsahu na východnom Slovensku?

- Odpoviem protiotázkou: Prečo polícia zasiahla proti Talianom až po článku Jána Kuciaka?

Ukazuje sa, že niektoré prípady sa dostali až na súd a tam boli zastavené. Šlo tam zrejme o prepojenie od polície cez prokuratúru až po súdy, nie?

- Všetci musíme používať slovíčko zrejme, pretože nemáme dôkazy. Vyzerá to tak, že zrejme je to chobotnica, ktorá spája všetky relevantné štruktúry. Je ťažko predstaviteľné, aby to bolo možné realizovať bez toho.

Bývalá premiérka Iveta Radičová.
Zdroj: MATEJ KALINA

Polícia urobila vo štvrtok - po tom, ako médiá priniesli pozadie týchto podnikateľov - veľkú raziu na východnom Slovensku. Nie je to už neskoro?

- Médiá často suplujú prácu polície. A to je zlé. Raziu urobili až po štyroch dňoch. Nemyslím si, že aktéri pozerali tie štyri dni doma rozprávky. To je príliš veľa času. Oveľa vážnejšie však je, že sa dnes dozvedáme, že o činnosti podnikateľov na východnom Slovensku má polícia a prokuratúra informácie už niekoľko rokov.

Situácia je vážna aj v koalícii. Most-Híd žiada hlavu ministra vnútra. On odstúpiť nechce. Je to v poriadku?

- Ak vníma aspoň trochu takéto podozrenia ako minister, ak mu záleží na dôveryhodnosti, ak mu záleží na vyšetrovaní, tak už len z dôvodu, aby to preukázal a aby tieto jeho slová boli dôveryhodné, tak by mal odstúpiť.

Môžu byť podozrenia okolo fungovania talianskej mafie na Slovensku vyšetrené objektívne, ak ministrom vnútra je druhý najsilnejší človek Smeru-SD a títo ľudia mali mať napojenie práve na ľudí zo Smeru-SD?

- Nepatrí sa mi komentovať postup vyšetrovania. V každom prípade platí, že stále je viacero verzií, kto mohol spáchať trestný čin dvojnásobnej úkladnej vraždy. Ak mu naozaj záleží na tom, aby to bolo vnímané ako objektívne vyšetrovanie, tak by sa mal postaviť a povedať - odstupujem.

Prečo Robert Fico stále drží Roberta Kaliňáka?

- Premiér má právo rozhodnúť, ktorého ministra si ponecháva a ktorého odvolá.

Čo by mal urobiť Most-Híd?

- Pýtate sa ma neskoro. Most-Híd sa už rozhodol. Vstúpil do tejto koalície.

Expremiérka Iveta Radičová.
Zdroj: Archívne, PLUS JEDEN DEŇ/ Matej Kalina

Mali by dnes odísť?

- Ak so štýlom vládnutia súhlasia, ak im neprekáža stav právneho štátu, ak im neprekáža stav a nálada v spoločnosti, tak zotrvávajú v koalícii.

Dotiahne to Béla Bugár do odvolania Roberta Kaliňáka, do odchodu z koalície alebo ostane?

- Nie som prorok. Neviem, ako vyhodnotí situáciu.

Poznáte ho, ako to odhadujete?

- Nepoznám. Myslela som si, že ho do volieb v roku 2016 poznám, ale nepoznám. Zatiaľ vo mne rezonuje jeho veta, že menšiny sa nemali nikdy tak dobre ako za tejto vlády, je potrebné udržať túto vládu. Neviem, či toto je okamih, keď takéto slová prestanú platiť.

Most-Híd lavíruje na päťpercentnej hranici. Ak by dnes odišli z vlády, získali by naspäť dôveru ľudí, ktorých stratili a zastavili by tak svoj pád?

- Je to nesmierne ťažké odhadnúť. Všetko závisí od toho, aká tu bude ponuka. A závisí od toho, aká časť voličov považuje zotrvanie vo vláde za zodpovednejšie a, naopak, aká časť za nezodpovedné.

V Moste-Híd silnejú hlasy za odchod. Ak ostanú, hrozí rozkol v strane?

- Táto alternatíva možná je. Vždy, keď sa blíži k voľbám, v parlamente sa menia zostavy.

Expremiérka Iveta Radičová.
Zdroj: ilustračné, Matej Kalina/Plus JEDEN DEŇ

Prezident Andrej Kiska chce začať rokovania s lídrami politických strán, aby sa ich opýtal, ako si predstavujú budúcnosť Slovenska. Čo sa dozvie?

- Dlhodobo zažívame recesiu demokracie sprevádzanú znižovaním dôvery, koaličnými krízami a dnes sme svedkami politickej krízy. Premiér túto diagnózu odmieta. Hovorí o zneužití situácie, prevrate, dokonca o možnej organizácii prevratu zvonka.

Ako jediné riešenie situácie, v akej sa krajina ocitla, je podľa neho rekonštrukcia vlády alebo predčasné voľby. Ani na jedno však nemá reálny vplyv. Čo s tým?

- Dôvera k politikom dlhodobo klesá. Vzájomné osobné útoky rozdeľujú prívržencov do znepriatelených táborov. Preto akákoľvek zmena v reprezentácii štátu dnes nebude dostatočná na obnovu dôvery. 53 % občanov si želá zmenu, z nich len tretina výmenu súčasných politikov za opozičných. Ostatní sa dožadujú buď systémovej zmeny podoby súčasnej demokracie, alebo výmeny politických lídrov.

Premiér Robert Fico prezidentovi odkázal, že nerešpektuje výsledok demokratických volieb a nepripustil de facto ani jednu z Kiskových verzií. Čo bude nasledovať?

- Problém je, že sa stali dve zásadné veci, obrovská tragédia úkladnej vraždy. A zároveň bol publikovaný investigatívny článok Jána Kuciaka so zisteniami o možných prepojeniach korupcie, mafie a štátu. Pri postoji k potrebe vyšetrenia vraždy je, samozrejme, plná zhoda všetkých. Reakcia na zistenia vytvára politický spor. Opozícia sa pokúsi o odvolanie premiéra v NR SR.

Rozhodne o budúcnosti krajiny Most-Híd?

- Rozhodnú poslanci.

Iveta Radičová bola prvá žena, ktorá na Slovensku zasadla do premiérskeho kresla.
Zdroj: Tony Štefunko

Myslíte si, že sa nájde 90 hlasov v parlamente na predčasné voľby?

- Veľmi predbiehate.

Prečítajte si tiež: