"SNS bude za kvázi verejnú voľbu, z pozície SNS odmietam politikárčenie," vyhlásil na dnešnej tlačovej konferencii krátko po obede. Rovnako dodal, že v koaličnej trojke nie sú žiadne dohody. Odmietol takisto niektoré scenáre, že by mali vopred dohodnuté, že sa navolia len šiesti kandidáti, z ktorých potom prezident Andrej Kiska vymenuje len troch sudcov.

Potvrdil však medializované informácie, že niektorí poslanci Smeru-SD mali rokovať o voľbe s kotlebovcami. „Zachytil som však, že tu prebiehali nejaké rokovania s ĽSNS," ozrejmil. Podraz to však podľa jeho slov nie je. 

Zároveň dodal, že má len dve kritéria pre ústavného sudcu, a tými sú odbornosť a morálka. "V utorok pred voľbou sa síce zíde klub SNS, ale poslanci budú mať voľnú ruku," avizoval.  Sedieť podľa jeho slov bude aj spoločne s koaličnými partnermi, aby hľadali prieniky na menách uchádzačov o sudcovský talár.

Za verejnú voľbu ústavných sudcov sú národniari aj bugárovci.
Za verejnú voľbu ústavných sudcov sú národniari aj bugárovci.
Zdroj: PAVOL BARTONEK

Podobne ako národniari, verejnú voľbu podporuje aj najmenšia koaličná strana Most-Híd. Strana chce podľa jej hovorkyne Kláry Debnár týmto krokom vylúčiť akékoľvek špekulácie o zákulisných dohodách s ĽSNS. Hovorkyňa tiež avizovala, že poslanecký klub Most-Híd vyvinie maximálne úsilie, aby bolo zvolených 18 kandidátov na ústavných sudcov.
      

"Strana Most-Híd s hlbokým znepokojením a rozhorčením sleduje rôzne taktické hry v pozadí, ktoré sa rozohrávajú medzi niektorými stranami. Vyhlasujeme, že do týchto hier poslanci Most-Híd neboli a ani nie sú zapájaní," napísala Debnár v súvislosti s medializovanými informáciami o rokovaní strany Smer-SD s poslancami ĽSNS.
     

Poslanci parlamentu by mali voliť kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR v utorok 12. februára. Spomedzi 39 uchádzačov majú vybrať 18 kandidátov, ktorých ponúknu prezidentovi SR. Ten z nich má vymenovať deviatich, ktorí na 12 rokov zasadnú na Ústavný súd SR.