"SNS bude za kvázi verejnú voľbu, z pozície SNS odmietam politikárčenie," vyhlásil na dnešnej tlačovej konferencii krátko po obede. Rovnako dodal, že v koaličnej trojke nie sú žiadne dohody. Odmietol takisto niektoré scenáre, že by mali vopred dohodnuté, že sa navolia len šiesti kandidáti, z ktorých potom prezident Andrej Kiska vymenuje len troch sudcov.

Potvrdil však medializované informácie, že niektorí poslanci Smeru-SD mali rokovať o voľbe s kotlebovcami. „Zachytil som však, že tu prebiehali nejaké rokovania s ĽSNS," ozrejmil. Podraz to však podľa jeho slov nie je. 

Zároveň dodal, že má len dve kritéria pre ústavného sudcu, a tými sú odbornosť a morálka. "V utorok pred voľbou sa síce zíde klub SNS, ale poslanci budú mať voľnú ruku," avizoval.  Sedieť podľa jeho slov bude aj spoločne s koaličnými partnermi, aby hľadali prieniky na menách uchádzačov o sudcovský talár.

Za verejnú voľbu ústavných sudcov sú národniari aj bugárovci.
Za verejnú voľbu ústavných sudcov sú národniari aj bugárovci.
PAVOL BARTONEK

Podobne ako národniari, verejnú voľbu podporuje aj najmenšia koaličná strana Most-Híd. Strana chce podľa jej hovorkyne Kláry Debnár týmto krokom vylúčiť akékoľvek špekulácie o zákulisných dohodách s ĽSNS. Hovorkyňa tiež avizovala, že poslanecký klub Most-Híd vyvinie maximálne úsilie, aby bolo zvolených 18 kandidátov na ústavných sudcov.
      

"Strana Most-Híd s hlbokým znepokojením a rozhorčením sleduje rôzne taktické hry v pozadí, ktoré sa rozohrávajú medzi niektorými stranami. Vyhlasujeme, že do týchto hier poslanci Most-Híd neboli a ani nie sú zapájaní," napísala Debnár v súvislosti s medializovanými informáciami o rokovaní strany Smer-SD s poslancami ĽSNS.
     

Poslanci parlamentu by mali voliť kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR v utorok 12. februára. Spomedzi 39 uchádzačov majú vybrať 18 kandidátov, ktorých ponúknu prezidentovi SR. Ten z nich má vymenovať deviatich, ktorí na 12 rokov zasadnú na Ústavný súd SR.