Na začiatku to vyzeralo ideálne. Dvaja obyčajní ľudia Matovič a Hlina sa vybrali na dovolenku do rómskych osád. Ešte krátko pred cestou sa tešili a vtipkovali. Po týždni v jednom karavane však prišlo vytriezvenie. Politici totiž nenašli spoločnú reč pri navrhovaní riešení problémov Rómov.

Podľa Hlinu jeho stranícky šéf Matovič spolu s ďalším spolustraníkom Petrom Pollákom nesúhlasia s jeho dvomi základnými návrhmi.

„Podpora štátu by sa mala končiť pri dvoch alebo troch deťoch. Ďalej je to zrušenie tzv. pôrodného a kočíkového. V niektorých komunitách sa maternica stala výrobným prostriedkom,“ povedal Hlina na svojom brífingu.

Jeden deň, jedna strana, dve tlačovky

Asi hodinu pred ním však k téme vystúpili aj Igor Matovič a Peter Pollák. Samostatne, bez Hlinu. Riešenia síce nepredstavili, zatiaľ hovorili len o zisteniach, ale jasne dali najavo, čo si o Hlinových nápadoch myslia.

„Považujeme za dôležité oznámiť, že jeho návrh síce rešpektujeme, ale sa s ním nestotožňujeme. Preto sme zvolili aj túto formu oddelených prezentácií,“ vysvetľoval Matovič, ktorý zároveň tvrdil, že vzťahy s Hlinom sú naďalej korektné.

Inak však vyzerala realita v parlamente. Pri „striedaní“ poslancov na tlačovkách sa totiž Hlina ani Matovič spolu vôbec nebavili. Oravský bača na otázku, ako teraz budú v jednej strane spolu fungovať, odvetil iba jedným slovom: „Uvidíme.“