Mnohí čakajú po voľbách zmenu. Asi by bolo úprimné povedať, že tá zmena tak rýchlo nepríde.
- Celkom s vami nesúhlasím. Naivne sa mnohí domnievajú, že ak by sme voľby vyhrali a zostavili vládu, neporadíme si s deficitom a obrovským verejným dlhom. My sme však predstavili náš program a hovoríme, že po prvé treba zabudnúť na vyrovnaný štátny rozpočet v rokoch 2023 až 2027. Po druhé znížime tempo konsolidácie zo sedem na pol percenta. Ak bude tento rok deficit sedem percent, na budúci bude šesť a pol percenta. To nám vytvára dostatok zdrojov na udržanie existujúceho sociálneho štandardu. Hovoríme aj o solidarite, čo znamená mimoriadne odvody odvetví, ktoré majú nadštandardné zisky, odmietame zvyšovať zbrojné výdavky. Plus európske fondy, na budúci rok sme v polovičke obdobia čerpania, keď môžeme urobiť revíziu. Tieto peniaze chceme tlačiť na vyššie územné celky, mestá, obce a podnikateľom. A určite chceme zjednodušiť verejné obstarávanie. Preto sa neobávam, že by bolo potrebné uvažovať o okresávaní výdavkov v sociálnej sfére.

Hovoríte o mimoriadnych odvodoch. Kritici však hovoria, že napríklad bankový odvod zaplatia ľudia v poplatkoch.
- Protiargument je silnejší: Keď sme zaviedli bankový odvod, tiež to všetci hovorili. Vláda Igora Matoviča ho zrušila, ale banky vymýšľajú nové poplatky. Nie je v tom súvis. Ak banky idú zarobiť v roku 2023 v čistom miliardu, tak polovičku zoberieme na sociálne účely. Máme aj ďalšie zdroje, chceme robiť masívne verejné investície, aby išiel hospodársky rast hore.

Ste pripravený na kompromisy?
- Ak by sme netlačili na solidaritu silných so slabými a bohatých s chudobnými, tak sa krajina nepohne. Ak by sme mali ísť do vlády, kde nám povedia partneri, že nesúhlasia s pomocou pri hypotékach, tak tam nepôjdeme. Aké mám robiť kompromisy pri mimovládnych organizáciách? Ak pomáhajú chudobným, slabým, chorým, zvieratám, prírode, ochraňuje historické pamiatku, tak ich podporme. Ale ak mimovládna organizácia robí politiku, tak nedostane žiadne peniaze. Ak chce niekto robiť politiku, nech si založí politickú stranu.

Môžete byť konkrétny?
- Treba zobrať americký zákon o tzv. zahraničných agentoch, ktorý hovorí, že pokiaľ je nejaká mimovládna organizácia financovaná zo zahraničia, musí byť označená ako zahraničný agent. Tento zákon treba prijať.

Keď sa vrátime k sociálnym opatreniam, sú kritizované za to, že sú plošné. Európska komisia upozorňuje, že na budúci rok by to tak už nemalo byť.
- Na Slovensku však žije veľmi málo ľudí, ktorí majú vysoké príjmy. Možno jedno percento má plat vyšší ako tritisíc eur, bežne ľudia zarábajú v hrubom tisícsto, tisícdvesto eur. Títo ľudia nedokážu zo svojich platov utiahnuť drahotu, ktorú tu máme. Môže sa stať, že pri plošných sociálnych opatreniach, môže z toho profitovať aj skupina ľudí, ktorá to nepotrebuje. Vyzerá to morálne zle, ale ako odhadnúť, kto je bohatý a kto je chudobný? Ten finančný dopad je zanedbateľný.

Tak sa pozrime na regionálne rozdiely.
- Slovensko bude regionálne rozdielne. Budú regióny viac zamerané na poľnohospodárstvo, turistiku, ale budú aj regióny, kde to bude viacej o priemysle. Čo sme sa napresviedčali zahraničných investorov, aby išli na stredné alebo východné Slovensko! Prvá taká lastovička je automobilka Volvo na východnom Slovensku. Musíme sa pripraviť na pestrosť regiónov a potom je už na vláde, aby vyrovnávala tie rozdiely. Aj preto chceme robiť revíziu eurofondov a peniaze nasmerovať do regiónov.

Ľudí najviac trápi zdravotníctvo, čo potvrdzuje nielen naša anketa. Ako by ho chcel Robert Fico zlepšiť čítajte na ďalšej strane.