Situácia na slovenskom trhu práce sa nevyvíja priaznivo, nie je však pravdou, že ide len o problém Slovenska a zodpovedná je za to súčasná vláda Roberta Fica (Smer). Na začiatku mimoriadnej schôdze Národnej rady SR venovanej téme vysokej nezamestnanosti to vyhlásil minister práce Ján Richter (Smer).

Opozícia podľa neho nemôže poprieť, že problémy s nezamestnanosťou má celá Európa a ich rozsah je taký, aký tu v minulosti ešte nebol.

"Celá táto schôdza je výsledkom opozičnej snahy vytĺkať politický kapitál, politikárčiť a naprázdno rečniť vo chvíli, keď treba konať. My konáme," podčiarkol šéf rezortu práce s tým, že predstavitelia opozičných strán len zavádzajú a manipulujú so štatistikami.

Podnikateľské prostredie

Po predchádzajúcej nevyhnutnej konsolidácii verejných financií vláda podľa Richtera pripravuje súbor prorastových opatrení, ktoré podporia podnikateľské prostredie, nie však na úkor zamestnancov.

"Pôjde o verejné investície, priamu podporu v rámci aktívnej politiky trhu práce, investičné stimuly a ďalšie opatrenia, ktoré prinesú desaťtisíce nových pracovných miest," avizoval.

Žiadne zázraky nečakajme

Minister práce pripustil, že v súlade s celoeurópskym trendom sa na trhu práce nedajú už v tomto roku očakávať "zázraky". Možné zmeny negatívneho trendu však podľa Richtera už úrady práce priebežne hlásia.

"Nepozeráme sa na to fatalisticky, máme záujem a usilujeme sa hľadať riešenia, ako podporiť hospodárstvo, a tým aj vytváranie nových či udržanie existujúcich pracovných miest," dodal.

Skóre 3:1

Vláda SR na tri zlikvidované pracovné miesta vytvára alebo "memoranduje" len jedno nové. Skóre je teda 3:1, neprehráva však opozícia, ale Slovensko a jeho občania. Počas dnešnej mimoriadnej schôdze NR SR, ktorá je venovaná problematike nezamestnanosti, to vyhlásil líder opozičného KDH Ján Figeľ.

"Smer berie všetkým, ale dáva len niektorým vybraným. Dane a odvody sa zvýšili všetkým firmám, ale dáva sa len niektorým," podotkol na margo dotovania niektorých pracovných miest podľa neho vysokými sumami.

Sľuby o istotách

Figeľ pripomenul, že vládna strana pred rokom sľubovala istoty, no aktuálne sme v situácii, ktorá ani náhodou nie je o istotách. "Bol to rok rastu neistoty a nezamestnanosti. Slovensko sa posunulo k skupine krajín, ktoré sa nazývajú prasiatka (PIGS) - nezodpovedné alebo neudržateľné ekonomiky," upozornil.

Figeľ sa domnieva, že vláda nevykročila dobrou cestou ani dobrým smerom.

"Trendy sú veľmi zlé a treba ich otočiť. Ľudia si zaslúžia pravdu. Pravda je, že máme vládu neistoty, pravda je, že vláde nepatria verejné financie, patria občanom, pravda je, že máme vládu stimulov. Robert Fico teatrálne oznamuje nové pracovné miesta aj dnes. Ľudia však platia krutú daň za rekordné dotácie," odkázal kabinetu.

Snaha o riešenie

Šéf kresťanských demokratov doplnil, že opozícia sa svojimi aktivitami a návrhmi snaží aktuálne vysokú nezamestnanosť riešiť.

"Vláda stimulov nie je riešením, a to je súčasný problém Slovenska. Stimuly nemôžu byť hlavným riešením, ale len doplnkom. Najlepší stimul je zachovanie dobrého, zdravého podnikateľského prostredia, ktoré je prajné všetkým pracovitým a iniciatívnym. Musíme vytvárať podmienky, aby sa lepšie a viac pracovalo, nie menej a horšie. Ľuďom treba prácu dať, nie brať," vyhlásil.