Richter chce od budúceho roka pomôcť zamestnávateľom prepustiť dôchodcov, ktorí poberajú dôchodok minimálne tri roky a pracujú na trvalý pracovný pomer.

„Dôvodom na prepustenie môže byť, že zamestnanec najmenej pred tromi rokmi dosiahol dôchodkový vek a je poberateľom starobného, invalidného, výsluhového alebo invalidného výsluhového dôchodku,“ napísal hovorca ministerstva práce Michal Stuška. Zmeny majú pomôcť najmä mladým.

„V Slovenskej republike je vyššia miera nezamestnanosti mladých. Miesta sú obsadené zamestnancami, ktorí sú poberateľmi dôchodku,“ dodal Stuška. Návrh podľa Jednoty dôchodcov Slovenska penzistom neublíži. Na trvalý pracovný pomer ich pritom pracuje približne 60- tisíc.

„Našou prioritou sú najmä dohodári. A v návrhu nie je slovo musí, iba môže. Čiže súkromník sa rozhodne. A keď budú dôchodcu naozaj potrebovať, tak mu jednoducho zmenia formu z trvalého pomeru na dohodu,“ povedal predseda Jednoty dôchodcov Ján Lipiansky, ktorý ešte nevedel zhodnotiť, či mladým návrh pomôže. Inak to však vidí analytik Vladimír Baláž, ktorý sa vyjadril pre Hospodárske noviny. „Dôchodcovia obsadzujú miesta, kde by mladí aj tak robiť nešli,“ myslí si odborník .