Rezort diplomacie spolu s mobilnými operátormi Slovak Telekom, Orange Slovensko, O2 Slovakia a SWAN spúšťajú od 1. januára novú núdzovú SMS službu.

Ako na stredajšej tlačovej konferencii priblížil minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák, keďže narastajú riziká pre občanov, či už ide o prírodné katastrofy, alebo teroristické útoky, je dôležité včas kontaktovať ľudí na danom mieste. Túto funkciu bude plniť práve núdzová SMS. Ministerstvo naformuluje text a slovenskí operátori ju doručia. Dôležité je, aby Slováci v zahraničí mali roaming, slovenskú SIM kartu a zapnutý mobilný telefón.

U Lajčáka vysvetľujú mega nákup kravát a šatiek: Kto ich dostane?

Len v prípade núdze

Lajčák vyjadril prianie, aby sa táto služba využívala čo najmenej, keďže je určená vyslovene pre prípady núdze. "Dúfam však, že pomôže zvýšiť komfort a pocit bezpečia našich občanov," poznamenal.

Ministerstvo už predtým zaviedlo mobilnú aplikáciu Svetobežka s praktickými údajmi pre občanov, ktorí sú v zahraničí, registračný formulár a uvítaciu SMS. Na rozdiel od uvítacej SMS sa núdzová SMS bude týkať len tej skupiny občanov, ktorá sa nachádza v zóne, kde prišlo k zemetraseniu, záplavám, útokom či iným problémom.

Ako doplnil generálny riaditeľ Orange Slovensko Pavol Lančarič, ministerstvo zistí situáciu a poskytne text, do ktorého operátori nezasahujú. "Hneď ako dostaneme informáciu o probléme v danej krajine, tak vyselektujeme ľudí, ktorí sú prihlásení v niektorej z tamojších sietí, a všetkým pošleme správu," priblížil.

Podľa Lajčáka to jeho rezortu rieši zásadný problém. "Vždy keď vznikne krízová situácia, tak zisťujeme, koľkých našich občanov sa to dotýka. Na druhej strane operátori vedia, koľko ich klientov sa im prihlásilo do roamingu ich partnerov v zahraničí. Nám odpadne práca so zisťovaním, koľko je tam našich ľudí, a dokážeme ich priamo a rýchlo osloviť," konštatoval.