Vaša reakcia na smrť Milana Lučanského bola plná ľútosti. Avšak vy sama ste zdieľali fotografiu, kde je preškrtnutá hlava Lučanského spolu s ďalšími zadržanými ako napríklad bývalý šéf Štátnych hmotných rezerv Kajetán Kičura či bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik s popiskou „zákon musí platiť pre všetkých rovnako”. Nemrzí vás spätne tento status?

Pôvodne to bol zoznam ľudí, ktorí by mali odísť zo svojich funkcií. Keďže boli neskôr zatknutí pre podozrenia z vážnej trestnej činnosti, niektorí z nich sa k trestnej činnosti aj priznali, naozaj nemali na svojom mieste čo robiť. Vždy som si ctila prezumpciu neviny, upozorňovala som na prebiehajúce vyšetrovanie a dôležitosť, aby mala polícia voľné ruky. To sa aj deje za našej vlády.

Lučanský nebol odsúdený, dokonca ani obžalovaný, nebolo to z vašej strany nevhodné?

Považujem za prirodzené, že zákon musí platiť pre všetkých rovnako. Polícia a súdnictvo predsa musia trestné činy vyšetrovať bez ohľadu na to, či ide o obyčajných ľudí alebo vysokopostavených prominentov. Dôležité je, aby príslušné orgány vždy postupovali podľa zákona.

Okolo jeho smrti sa teraz zdvihla vlna otáznikov a konšpirácií. Na verejnosť dokonca prenikla jeho údajná lekárska správa, ktorá dementuje oficiálne vyjadrenie rezortu spravodlivosti o prasknutej cievke. Máte o tom nejaké vedomosti?

Prístup k lekárskej dokumentácii je prísne obmedzený a nikto z vlády ho nemá. Sám pán Lučanský aj jeho právny zástupca viackrát vyhlásili, že išlo o nehodu bez cudzieho zavinenia. Hneď po prvom prípade vec prešetrovala špeciálna komisia ministerstva spravodlivosti aj prokuratúra v Prešove, teda úplne iní prokurátori ako tí, ktorí vyšetrovali samotné podozrenia z jeho trestnej činnosti. Zbor väzenskej a justičnej stráže venoval prípadu maximálnu pozornosť, ale nič nenasvedčovalo tomu, že by sa vec stala inak, ako tvrdil samotný pán Lučanský.

Vicepremiérka a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová počas tlačovej konferencie k výraznému zlepšeniu čerpania eurofondov a k novele zákona o Európskych štrukturálnych a investičných fondoch.
Zdroj: Pavol Zachar

Po všetkých tých protichodných informáciách dôverujete vy osobne verzii o samovražde?

Neviem o protichodných informáciách samotnej udalosti. Pán Lučanský bol v cele sám, služba ho cez okienko kontrolovala v pravidelných intervaloch, a teda iná možnosť ako samovražda nie je.

Zriadenie komisie zloženej z členov koalície aj opozície, ktorá má prípad prešetriť, niektorí právnici aj vyšetrovatelia kritizujú. Vidia v nej skôr politické divadlo a prízvukujú, že na vyšetrovanie majú slúžiť OČTK. Ako to vnímate vy? Nie je kontraproduktívne, že do vyšetrovania vstupujú takýmto spôsobom politici?

Niektorí politici šíria o udalosti úplné fantazmagórie, hoci vyšetrovateľom, prokuratúre, samotnej väznici aj celému Zboru väzenskej a justičnej stráže šéfovali ich ľudia, nová vláda v ozbrojených zboroch nerobila žiadne čistky. Práve naopak, chceme ich čo najviac oddeliť od politiky a nechať profesionálov robiť si svoju prácu. Vyšetrovanie však trvá zvyčajne pomerne dlho a keď časť politikov i rôzne dezinformačné médiá zverejňujú úplne vymyslené veci, je prirodzené, že vláda chce dať ľuďom aspoň základné informácie, ako k tejto nešťastnej udalosti došlo.