Tvrdí to poslanec NR SR a tímlíder strany Sloboda a Solidarita pre školstvo Branislav Gröhling, ktorý pochybuje, že na základe tohto dokumentu sa skvalitní slovenské školstvo a mladí ľudia budú lepšie pripravení do života.

"Ak toto má byť po dva a pol roku nosný dokument ministerstva školstva pod taktovkou SNS, je to hanba a výsmech do tvárí učiteľom," povedal Branislav Gröhling.

Na snimke je Branislav Grohling
Na snimke je Branislav Grohling
Zdroj: MATEJ KALINA

Podľa Gröhlinga je vidieť, že SNS sa nevie zaviazať ku skvalitneniu školstva a už teraz sa zbavuje zodpovednosti, ktorú posúva na ďalšie vlády. „Z dokumentu vyplýva, že z celkových výdavkov na školstvo chce SNS v rokoch 2018 a 2019 investovať v rámci reformy iba 5 percent. Zvyšných 95 percent zmien, čo predstavuje okolo 11,7 miliardy eur, majú zaplatiť ďalšie dve vlády.“

"Ak súčasná koalícia neschváli zvýšenie platov učiteľov od septembra, zostanú jedinou skupinou zamestnancov verejnej správy, ktorým sa tento rok nezvýšia platy," upozorňujú liberáli.

SaS vo svojej reforme navrhuje zvýšiť platy učiteľov o viac ako 200 eur. „Konkrétne to znamená, že napríklad v 11. triede náš návrh počíta so sumou 1115,5 eur, kým v súčasnosti je to po starom tarifne 843 eur, ide teda o navýšenie až o 272,5 eur. V 12. triede by sme zvýšili tarifný plat z 944 eur na 1249 eur, to znamená konkrétne o 305 eur," dodal B. Gröhling.