Prezident Andrej Kiska v utorok poukázal na to, že predstavitelia cirkví a náboženských spoločností na Slovensku môžu nenahraditeľne povzbudzovať a apelovať na ľudskosť každého jedného človeka. "Myslím, že od vás spoločne ľudia najpresvedčivejšie prijmú aj šírenie vzájomnej úcty a rešpektu k inému názoru alebo vierovyznaniu," adresoval im na novoročnom prijatí v Prezidentskom paláci.

V tejto súvislosti poznamenal, že môžu prispieť nielen k tomu, s akým výsledkom sa skončí februárové referendum, ale aj s akým pocitom z neho spoločnosť vyjde ako celok. "Ako občan aj ako prezident som presvedčený, že v živote nie je dôležitý iba výsledok, ku ktorému dospejeme, ale aj spôsob, akým k nemu dospejeme," podčiarkla hlava štátu.

Prezidentovo prianie

Kiska vyslovil želanie, aby spôsob, akým ľudia dospejú k výsledku hlasovania, nech by dopadol akokoľvek, nezanechal rany na ľuďoch, na schopnosti diskutovať a počúvať sa navzájom. "Aby sa argumentovalo úctivo a pravdivo, aby sme nevyšli z referenda rozdelení na nepriateľské tábory. Aby sa pre túto tému dokonca nerozpadávali priateľstvá," vyzval.

Prezident zároveň dúfa, že po referende bude Slovensko schopné pokračovať v diskusii o viacerých podstatných príčinách rozpadu rodín, o spoločenskom a sociálnom postavení neúplných rodín a opustených detí aj nástojčivejšie pomenovať veci, ktoré môže ovplyvniť štát.

Referendum polarizuje Slovákov. Čo hovoria parlamentní lídri?