V deviatom vydaní rebríčka najbohatších Slovákov ich súhrnný odhadovaný majetok prvý raz presiahol hodnotu 12 miliárd eur. Zodpovedá to napríklad trinástim percentám minuloročného HDP Slovenskej republiky. Kým teda výkonnosť ekonomiky vlani klesala, kumulované bohatstvo ľudí z rebríčka sa naopak zvyšovalo. „Pri odhade výšky majetku prihliadame predovšetkým na vývoj hodnoty firiem patriacich členom nášho rebríčka, nehovoríme o peniazoch uložených na ich účtoch v bankách,“ vysvetlil šéfredaktor Forbes Slovensko Juraj Porubský.

Ivan Chrenko
Zdroj: HB Reavis

Rovnako ako minulé roky kraľuje napriek miernemu medziročnému poklesu developer a majiteľ skupiny HB Reavis Ivan Chrenko (v roku 2020 mal 1,65 mld. eur, v roku 2021 to bolo už „len“ 1,50 mld. eur). Na druhom mieste je finančník Jaroslav Haščák z Penty, ktorého majetok tiež medziročne poklesol (z 1,07 mld. eur na 1,00 mld. eur).

Trojicu najbohatších našincov uzatvára Miroslav Trnka, spoluzakladateľ technologickej spoločnosti ESET, ktorého majetok naopak vzrástol zo 700 miliónov eur na 730 miliónov eur). Zaujímavosťou je, že ESET tradične generuje zisky pohybujúce sa v desiatkach miliónov a digitálny biznis neutrpel ani v čase zúriacej pandémie.

Zemiakovú medailu si vyslúžil ďalší spoluzakladateľ spoločnosti ESET a hlavný programátor prvej verzie antivírusového programu ešte z konca 80. rokov Peter Paško. (V roku 2020 mal majetok v hodnote 680 miliónov eur, tento rok 710 miliónov eur). Tesne na hranici majetku 700 miliónov eur sa ocitá aj  Rudolf Hrubý. Tretí z pôvodných zakladateľov spoločnosti ESET, ktorý je už vyše roka aj väčšinovým majiteľom hokejového Slovana Bratislava (v roku 2020 to bolo 670 miliónov eur, v roku 2021 700 miliónov eur).

Rudolf Hrubý - TK HC Slovan Bratislava
Zdroj: JÚLIUS DUBRAVAY

Radovan Ďurana, ekonóm z inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS), však pripomína, že stanovenie ceny majetku je vždy spojené s veľkou mierou odhadovania, ktoré prináša aj nepresnosti. „Väčšina majetku slovenských milionárov nie je obchodovaná na trhu, informácií o majetku, ktorý je neobchodovaný, je nedostatok. Preto sa nechcem vyjadrovať k medziročným zmenám. Treba rozlišovať medzi majetkom a príjmami. Napríklad vlastník nehnuteľností, ktorý pre pandémiu nemohol uzavrieť kontrakt s novým nájomcom v administratívnej budove, môže mať vďaka rastúcim cenám nehnuteľností na konci roka vyšší majetok,“ vysvetľuje Radovan Ďurana.

Radovan Ďurana
Zdroj: archív

Možný mierny nárast celkového bohatstva aj počas pandémie ho však neprekvapil. „Neprekvapuje ma to z dvoch dôvodov. Napríklad online svet počas pandémie fungoval, pribudlo používaných počítačov, tabletov, ktoré využívajú antivírovú ochranu a medzi najbohatšími ľuďmi sú práve ľudia s výbornými investičnými a obchodníckymi schopnosťami. Pandémia znamená pokles výkonu ekonomiky, ale nie jej úplné uzavretie,“ uzavrel renomovaný ekonóm.

Poznámka: Denník Plus JEDEN DEŇ a portál pluska.sk sú súčasťou vydavateľstva News and Media Holding, ktoré patrí finančnej skupine Penta.