Vláda sa po týždni debát dohodla – celoplošné testovanie bude. Rozhodnutiu vlády však predchádzali štyri uskutočnené a jedno zrušené rokovanie. Verdikt o skríningu napokon podporil aj minister hospodárstva Richard Sulík. Jeho hlas proti testovaniu bol pritom od začiatku rokovania najvýraznejší, v stredu dokonca spôsobil hádky medzi členmi vlády. Na sociálnej sieti nakoniec vystúpil s vyhlásením, v ktorom vysvetlil, prečo sa rozhodol testovanie podporiť.

Keďže hlas troch ministrov za SaS by výsledok nedokázal zvrátiť, dali hlavy dokopy a pokúsili sa prísť s riešením, ktoré by bolo čo najrozumnejšie. „Vďaka tomu sme dostali prísľub, že toto celoplošné testovanie je posledné aže testovacích miest bude viac, aby sme sa tam netlačili anečakali dlhšie, ako je nevyhnutné. Pridali sme pár dní, aby sa nevytvárali zbytočné rady atlak na ľudí,“ napísal Sulík o návrhoch, ktoré koaličná SaS presadila.

Nezabudol však podotknúť, že s konečným rozhodnutím napokon spokojní aj tak nie sú. „Keby sme si založili ruky a povedali suché nie, bolo by to oveľa horšie. O tom je spolupráca, o tom je demokracia. Môžeme vyskakovať potiaľ, pokiaľ nám volebný výsledok dovoľuje,“ dodal.

Konečný plán v záverečnom hlasovaní ako jediná nepodporila ministerka investícií Veronika Remišová. Tá už pred sobotným rokovaním vlády uviedla, že s plošným testovaním nesúhlasí. Rozhodla sa tak na základe debát s odborníkmi-lekármi, čo deklarovala aj na sociálnej sieti po oznámení finálneho rozhodnutia. „Na otázku celoplošného testovania máme v strane Za ľudí iný názor, ale som rada, že sme presadili, aby starší ľudia a deti mali výnimky z testovania, keď chcú ísť na prechádzky von,“ napísala. Dodala, že podľa jej návrhu by sa malo testovať dokopy 30 – 40 najohrozenejších okresov podľa výsledkov PCR a antigénového testovania.

Kritiku plošného skríningu Kollára nájdete na nasledujúcej strane