Peter Pellegrini: Predseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD) je spokojný s rozhodnutím Miroslava Lajčáka (nom. Smeru-SD) zostať vo funkcii ministra zahraničných vecí. "A teším sa na ďalšiu spoluprácu," uviedol premiér v reakcii na vyhlásenie šéfa slovenskej diplomacie.

Béla Bugár: Skutočnosť, že sa minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD) rozhodol zotrvať vo vládnej funkcii, je pre Slovensko lepším rozhodnutím, ako keby odišiel. Vyhlásil to líder koaličného Mosta-Híd Béla Bugár.  "Keby odišiel, bola by to pre Slovensko veľká škoda. Je garantom našej zahraničnopolitickej orientácie," poznamenal. Na druhej strane, Bugár očakáva, že Lajčák dôveryhodne vysvetlí, prečo sa napriek podanej demisii rozhodol zostať.

Jaroslav Paška: Slovenská národná strana vníma rozhodnutie ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka (nom. Smeru-SD) ako akceptáciu toho, že programové vyhlásenie vlády bude určovacím smerovaním aj pre rezort diplomacie. Uviedol to prvý podpredseda SNS Jaroslav Paška. Na otázku, či ho ministrovo rozhodnutie prekvapilo, povedal, že ho prekvapila skôr jeho demisia. "Bol to zbytočný krok," poznamenal Paška. Ministrovo rozhodnutie zotrvať vo funkcii prispeje podľa neho k upokojeniu scény.

Richard Sulík: "Podľa nášho názoru minister z Ústavy SR nemá možnosť vziať spätne demisiu, avšak toto by musel meritórne posúdiť Ústavný súd. Ale čo dokážeme spoľahlivo posúdiť, je to, že Miroslav Lajčák sa diskvalifikoval ako zodpovedný politik. Neveríme jeho slovám, že dostal nejaké zahranično-politické garancie, lebo za vlády pánov Fica a Danka žiadne garancie neexistujú. Veríme skôr tomu, že mu nakoniec došlo, že bez štátnej funkcie sú mu jeho diplomatické zručnosti a skúsenosti nanič."

Veronika Remišová: Je neprijateľné, aby sa základné princípy štátu obsiahnuté v ústave zneužívali na boj v rámci politických strán. Je to neúcta k funkcii ministra a k ľuďom. Novinárom to povedala predsedníčka poslaneckého klubu OĽaNO Veronika Remišová v reakcii na rozhodnutie ministra zahraničných vecí ostať vo vládnej funkcii napriek tomu, že podal demisiu. "Miroslav Lajčák je určite lepším ministrom, ako by bol Robert Fico (Smer-SD), ale ak raz podal demisiu, mal si dôsledky premyslieť vopred. Nemôže sa z toho robiť politické divadlo. A čudujem sa najvyšším ústavným činiteľom, že sa toho zúčastňujú," odkázala.