Plánované a avizované prijatie zákona o plošnom a hromadnom zbere metadát o pohybe v zrýchlenom legislatívnom konaní vyvolalo v slovenskej verejnosti značný rozruch. Vďaka zákonu mal mať štát prístup k tomu kto, kde, kedy, s kým a ako dlho komunikuje cez telefón. Zákon v jeho pôvodnom znení podporila aj Mária Kolíková, ktorá je súčasnou ministerkou spravodlivosti.

"Je veľmi dôležité, aby to bolo postavené na tom, že váš súhlas k tomu nie je potrebný, pretože sa nám jedná práve o osoby, ktoré nebudú ochotné spolupracovať. Súvisí to s tým, že u nich bol vykonaný test, daná osoba bola pozitívne testovaná, nechce spolupracovať, preto nestačí údaj len o tom, kto to je, ale potrebujeme údaj aj s kým sa stretávala, preto nám nestačí len to, kde sa nachádzala, ale ak nebude spolupracovať, potrebujeme mať údaje, aj s kým sa rozprávala, s kým boli dlhé hovory, lebo na základe toho zistíme, kto môžu byť jej blízke osoby a s kým sa asi aj stretla. Je to aj pre ochranu tých osôb," vyjadrila sa vo večerajšej parlamentnej rozprave. Záznamy z rozpráv nájdete na stránke Národnej rady v pôvodnom znení.

Prečo by nás mali metadáta zaujímať? To pre náš denník vysvetlil Roman Hraška z Learn2code. „Keď vyfotíte fotografiu, tak samotný obrázok sú hlavné dáta, ale foťák či telefón k nej uloží údaje aj o mieste, kde vznikla. Keď sa fotíte doma a dáte to na internet, z metadát sa dá zistiť, kde presne bývate,“ vysvetlil, pričom návrh o metadátach ohľadom pohybu považuje za výrazný zásah do súkromia občanov.

 

Voči spomínanému návrhu zákona mal výhrady aj bezpečnostný analytik Juraj Zábojník. „Nie sme dostatočne odborne fundovaná a morálne prispôsobená spoločnosť, aby sme takýto typ materiálu dokázali zveriť do rúk politikom. Máme veľmi zlé skúsenosti, že sa tu zneužívala moc a politici boli v područí mafie. Dôkazom toho je aj objednávka vraždy novinára a jeho snúbenice,“ povedal pre náš denník.

Na snímke sprava ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková a ministerka pre investície a regionálny rozvoj SR, podpredsedníčka vlády Veronika Remišová (obidve Za ľudí) počas zasadnutia vlády 24. marca 2020 v Bratislave. FOTO TASR – Jakub Kotian
Na snímke sprava ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková a ministerka pre investície a regionálny rozvoj SR, podpredsedníčka vlády Veronika Remišová (obidve Za ľudí) počas zasadnutia vlády 24. marca 2020 v Bratislave. FOTO TASR – Jakub Kotian
Zdroj: Jakub Kotian

Zákon parlament čiastočne obmedzil

Pozmeňovací návrh, ktorý využívanie plošných metadát obmedzil, podal podpredseda parlamentu Juraj Šeliga. Po novom bude Úrad verejného zdravotníctva získavať len lokalizačné údaje. 

Výhrady voči pôvodnému zneniu mal aj poslanec Ondrej Dostál a parlament napokon schválil zákon, ktorý bude zbierať len údaje o polohe. Tou najdôležitejšou zmenou má byť to, že Úrad verejného zdravotníctva bude mať prístup len k menu, priezvisku a trvalému bydlisku komunikujúcich strán a k údajom o ich polohe. Obsah komunikácie by mal byť naďalej skrytý. Napriek tomu tento zákon vyvoláva veľa otázok, nakoľko nevieme, akým spôsobom sú zamestnanci Úradu schopní s dátami pracovať. Údaje o polohe pritom nie sú menej citlivé, než obsah našej komunikácie.

Tému pre náš denník rozobral aj bezpečnostný expert a etický hacker Pavol Lupták, ktorý v minulosti hackol napríklad problematickú ekasu.

Článok venovaný tejto téme nájdete zajtra na našom webe, ale aj v printovom vydaní denníka Plus JEDEN DEŇ. 

Na snímke vpravo minister obrany SR Peter Gajdoš (SNS) a vľavo poslanec NR SR Ondrej Dostál (SaS) počas mimoriadnej 58. schôdze parlamentu SR 25. februára 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Na snímke vpravo minister obrany SR Peter Gajdoš (SNS) a vľavo poslanec NR SR Ondrej Dostál (SaS) počas mimoriadnej 58. schôdze parlamentu SR 25. februára 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Zdroj: Martin Baumann

Prezidentka zákon podpísala

Urobila tak dnes a informovala o tom jej kancelária. "Dovoľte mi informovať Vás, že prezidentka Zuzana Čaputová dnes podpísala dva zákony," uviedol vo svojom vyjadrení hovorca prezidentky Matin Strižinec. 

- zákon z 25. marca 2020 o niektorých mimoriadnych opatreniach v súvislosti so šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby Covid-19 a v justícii a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony 

- zákon z 25. marca 2020, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony.

Na našu otázku, či má prezidentka informácie, ktoré by  bližšie objasnili to, kto a ako bude s dátami o tom, kde sa nachádzame a s kým hovoríme, nakladať, prišla zamietavá odpoveď. "Predmetom prejednávania bol len samotný zákom," vyjadril sa hovorca prezidentky. 

Zuzana Čaputová
Zuzana Čaputová
Zdroj: ARCHÍV

Mohlo by vás zaujímať: