Táto otázka rezonuje i Lumenom, pretože aj tento jeho ročník je vo  veľkej miere postavený práve na dobrovoľnej práci zhruba 250 mládežníkov.

Premiérka povedala, že na Slovensku je dobrovoľníctvo ešte problémom a nie je vnímané tak, ako vo vyspelejších demokraciách. I medzi regiónmi na Slovensku je veľký rozdiel k postoju k dobrovoľnej práci v prospech iných. "V chudobnejších regiónoch majú ľudia menej energie na to, aby si vyšetrili čas pre takúto činnosť, pretože majú čo robiť s každodenným prežitím. Ale v oblastiach, kde je život na štandardnej úrovni, nie je ospravedlnenie na to, že sme nemali priestor na pomoc a vlastnú aktivitu. Nemyslím si, že si kúpime odpustok tým, že namiesto činu pošleme niekomu peniaze na účet," konštatovala Radičová. Podľa jej slov každá podaná pomocná ruka má ten zmysel, že "ozmysľuje" našu vlastnú existenciu.

Okrem Ivety Radičovej prijali pozvanie na diskusie s účastníkmi Lumenu aj ďalší zaujímaví hostia. Program festivalu dnes pokračuje koncertmi, posledný sa začína pred polnocou a úderom 24. hodiny by mala byť v mestskom amfiteátri záverečná omša.