Šanta patrí medzi najznámejších slovenských prokurátorov, no z úplne iných dôvodov ako bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka, špeciálny prokurátor Dušan Kováčik, či prokurátor Ladislav Tichý. V relácii "Na rovinu" na aktuality.sk prezradil, či mu koronavírus sťažuje situáciu: „Prokurátori preskúmavajú vyšetrovacie spisy, čiže mi je jedno, či to robím zo domu, alebo v práci.“ Počas tohto obdobia už dokonca stihol podať obžalobu na 10 obvinených!

 

Obyvatelia sa ale obávajú toho, či nebudú známe kauzy pozastavené. „Koronavírus ohrozuje súdny proces, ale nie extrémne. Keď sa jedno pojednávanie neuskutoční, ďalšie už áno. Samozrejme za prísnych zdravotných opatrení a s vylúčením verejnosti,“ povedal Šanta. Podľa neho bude sklz vo väzobných veciach minimálny. Dá sa to vidieť na sledovaných kauzách vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice, kde ďalšie pojednávanie s Miroslavom Marčekom, ktorý sa k vražde priznal, bude už v pondelok.

Prokurátor sa vyjadril aj k jeho doteraz najsledovanejšej kauze: „Súdny proces v kauze zmenky trval štandardne. Svedkovia boli ľudia s vysokými statusmi, tak nerobili obštrukcie.“ A ako Šanta vnímal Kočnera s Ruskom, respektíve celú kauzu? „Nevnímal som týchto súperov ako ťažkých. Zažil som ťažšie prípady čo do rozsahu a zložitosti,“ povedal Šanta s tým, že z pomsty strach nemá, lebo prokurátor nemôže podľahnúť emóciám. Zároveň podotkol, že prípad bol z jednej strany predsa len náročný: „Ťažká bola miera zodpovednosti a spoločenského záujmu.“

Marian Kočner a Pavol Rusko sa stretli na spoločenskej akcii. Od júna 2018, od kedy je Kočner väzobne stíhaný, sa stretávajú už len na súde.
Marian Kočner a Pavol Rusko sa stretli na spoločenskej akcii. Od júna 2018, od kedy je Kočner väzobne stíhaný, sa stretávajú už len na súde.
Zdroj: repro foto TV markiza

Počas pojednávania bol prokurátor tvrdý, no niekedy sa aj zasmial. Napríklad pri Ruskovom obhajovaní svojej neúčasti na súde. Podľa Šantu má každý právo byť chorý, alebo zranený, ale trestno-právny poriadok hovorí, kedy sa má obžalovaný zúčastniť pojednávania a kedy nie. Šanta napriek trestu 19 rokov nepodmienečne pre oboch zatiaľ neprávoplatne odsúdených podal odvolanie: „Prioritne mi ide o trest prepadnutia majetku Kočnera.“ Šanta sa domnieva, že Najvyšší súd vytýči pojednávanie v septembri.