Prokuratúra tak splnila, čo sľúbila! Len pred niekoľkými dňami avizovala, že Kočnera chce obžalovať do konca tohto mesiaca, aby mu nemusela predlžovať väzbu v kauze falšovania zmeniek. Žaloby voči Kočnerovi, Zsuzsovej, Marčekovi a Szabóovi sú už na stole. „Obžaloba bola podaná pre šesť skutkov, z toho dve úkladné vraždy,“ uviedla hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová.

Jeden skutok sa týka vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej z roku 2018. Druhý vraždy Petra Molnára z roku 2016. „Výsledky práce vyšetrovacieho tímu a dozorových prokurátorov hovoria za všetko,“ povedal generálny prokurátor Jaromír Čižnár.

Marián Kočner
Marián Kočner
Zdroj: TASR

Advokát Kuciakovcov, Daniel Lipšic, je nateraz spokojný. „Domnievam sa, že existujú aj dôkazy, ktoré ešte neboli zverejnené, ktoré potvrdzujú obžalobnú verziu, ako sa mala udiať, vrátane toho, kto je alebo bol objednávateľom tohto otrasného činu,“ podotkol.

Správu o smrti Jána Kuciaka a jeho partnerky sa Slovensko dozvedelo 26. februára 2018. Ako najpravdepodobnejší motív sa od začiatku javil ten, ktorý sa odvíjal od práce novinára, ktorý písal o nekalých obchodoch oligarchov prepojených na politickú špičku.

Martinina mama Zlatica Kušnírová však tvrdila, že dvojica prišla o svoje životy skôr. To sa napokon aj potvrdilo. Ján a Martina poslednýkrát vydýchli 21. februára 2018.

Už o niekoľko dní krajinu zasiahla vlna protestov, ktoré boli najväčšie od nežnej revolúcie v roku 1989. Expremiér Robert Fico (55) spolu s vtedajším ministrom vnútra Robertom Kaliňákom (48) a exšéfom Policajného zboru Tiborom Gašparom (57) sľubovali, že budú trvať na dôkladnom vyšetrovaní. Na stole pred nimi bol vtedy uložený milión eur. Dostať ho mal ten, kto by polícii poskytol relevantné informácie o vražde.

MARIAN KOČNER-KAUZA ZMENKY
MARIAN KOČNER-KAUZA ZMENKY
Zdroj: MIROSLAV MIKLAS

Ľudia boli zhrození a na námestiach žiadali odchod spomínanej trojice aj špeciálneho prokurátora s „extra špeciálnym skóre“ 61:0 Dušana Kováčika. Ten dozoroval 61 prípadov a nepodal žiadnu obžalobu. Polícia sa medzitým zaoberala aj verziou, že za vraždou stojí mafián Antonino Vadala, o ktorom Kuciak písal svoj posledný článok. Stopa na talianskeho mafiána prepojeného cez vtedajšiu hlavnú štátnu radkyňu Máriu Troškovú na Úrad vlády sa nepotvrdila.

Požiadavky ulice boli sčasti splnené, odstúpil Fico, Kaliňák a nakoniec aj Gašpar a po výmene vedenia polície a Národnej kriminálnej agentúry postupne prichádzal aj posun vo vyšetrovaní.

27. septembra 2018 zatkla polícia v Kolárove Tomáša Szabóa, Miroslava Marčeka, Zsoltána Andruskóa a o deň neskôr Alenu Zsuzsovú (45). Obvinili ich z účasti na vražde. V polovici marca 2019 obvinili Mariana Kočnera z objednávky vraždy Jána Kuciaka. A včera padli aj obžaloby. Len Andruskó čaká na potvrdenie dohody o vine a treste.

Dohodu musí potvrdiť súd: 

Zoltán Andruskó spolupracuje s políciou, a preto sa s prokurátorom dohodol na vine a treste. Tú musí odobriť súd. „Na Špecializovaný trestný súd bol dňa 21. októbra 2019 podaný návrh na schválenie dohody o vine a treste medzi prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry a osobou Z.A., ktorá je obvinená v trestnej veci obzvlášť závažného zločinu úkladnej vraždy,“ napísala hovorkyňa Špecializovaného trestného súdu Katarína Kudjáková.

PREHĽAD ĎALŠÍCH ŽALÔB A OBVINENÍ  KOČNERA NÁJDETE NA DRUHEJ STRANE

Obžaloby: Spolu s exministrom hospodárstva Pavlom Ruskom je Kočner obžalovaný z falšovania zmeniek televízie Markíza v celkovej hodnote 69 miliónov eur. V kauze Gatex je obžalovaný pre porušovanie povinností pri správe cudzieho majetku.

Podľa informácii, ktoré uverejnil Denník N si mal Kočner vziať ešte v novembri roku 2006  úver cca 829-tisíc eur na kúpu nehnuteľnosti v Kučišdorfskej doline pri Pezinku. Zo sumy mal previesť  531-tisíc eur na účet predávajúceho Adolfa Gyuríka. Ten však ešte nemal vypracovanú kúpnu zmluvu na čo Kočner reagoval tým, že mu má teda sumu poslať späť a znova sa celý proces zrealizuje po podpise. Peniaze poslal Gyurík späť v dvoch častiach, no tentokrát už priamo na osobný účet Kočnera.

Marián Kočner je dlhoročný Ruskov podnikateľský rival.
Marián Kočner je dlhoročný Ruskov podnikateľský rival.
Zdroj: anc

Nasledujúci deň si mal obžalovaný vybrať z firemného účtu ďalších 150-tisíc eur, čo odôvodnil ako jeho províziu za sprostredkovanie pôvodného úveru. Na ďalší deň však už za firmu Gatex zodpovedala nová majiteľka. Tá sa o celej sieti transakcií podľa informácii organizácie "Zastavme korupciu" dozvedela, až keď uzatvorila spomínanú kúpnu zmluvu a peniaze nedostal ani predávajúci a neboli ani na firemnom účte. Kauza sa všeobecne považuje považuje za jeden z najväčších realitných škandálov na Slovensku. 

Obvinenia Mariana Kočnera: V kauze Donovaly je obvinený z daňového podvodu. Na vratkách DPH mal okradnúť štát o 8 miliónov eur. Obvinený je aj za podozrivé nadobudnutie golfového areálu v Báči. Kauza je známa ako Welten. V súvislosti s nekalými prevodmi bytov je obvinený aj v kauze Five Star Residence. Kočnera obvinili v prípade motákov z pokusu o zločin marenia spravodlivosti.

S advokátom: Michal Mandzák, advokát Mariana Kočnera, si myslí, že Tóthova výpoveď bola len jeho konštrukciou.
S advokátom: Michal Mandzák, advokát Mariana Kočnera, si myslí, že Tóthova výpoveď bola len jeho konštrukciou.
Zdroj: TASR

Tzv. motáky boli lístočky s odkazmi, ktoré Kočner posielal z väzenia prostredníctvom svojho obhajcu. Adresátom týhto odkazov bol Peter Tóth, dnes utajený svedok v kauze dvojnásobnej vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. „Chcem vedieť, prečo zlyhal Mamojka! RF to mal vybaviť." citoval Denník N jeden z mnohých lístočkov.

Tento typ komunikácie Kočner využíval od júna roku 2018, pričom „Zlyhanie Mamojku" spomínaného v motáku súviselo s  nevyhovením jeho žiadosti Ústavným súdom, ktorý Kočnera aj naďalej ponechal za mrežami.

Prečítajte si tiež: