Podnikateľ Marian Kočner a zakladateľ televízie Markíza Pavol Rusko sú obvinení zo zločinu falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov a zo zločinu marenia spravodlivosti, ktorého sa mali dopustiť v súvislosti so zmenkami voči televízii Markíza. Obaja skončili za mrežami. Poslal ich tam prokurátor Úradu Špeciálnej prokuratúry Ján Šanta, ktorý podal aj návrh na vzatie do väzby.

A práve spomínaný prokurátor urobil včera prekvapivý krok. Deň pred rozhodnutím o väzbe zorganizoval tlačovú konferenciu pre vybraných novinárov, na ktorej informoval o podrobnostiach z vyšetrovania. Podľa informácií denníka Plus JEDEN DEŇ šlo o iniciatívu prokurátora, ktorú nekonzultoval so žiadnym nadriadeným. Špeciálny prokurátor Ján Kováčik bol mimo kancelárie, situáciu bude riešiť v pondelok.

Užíval si aj dom na bratislavskej Kolibe.
Užíval si aj dom na bratislavskej Kolibe.
Zdroj: archív

„Informovať týmto spôsobom pred rozhodnutím súdu nie je bežné, nerobieva sa to, ale na druhej strane ma to nevyrušilo,” konštatovala profesorka trestného práva Lucia Kurilovská. Dozorujúci prokurátor netajil radosť z toho, že Kočnera s Ruskom obvinili a poslali do cely. „Teším sa,” reagoval Šanta. Podľa neho pracujú s viacerými dôkazmi, na základe ktorých oboch obvinili.

Dnes sa vraj pokúšajú získať originály zmeniek, ktoré Kočner zatiaľ podľa neho odmietol vydať. Následne chce do prípadu prizvať aj znalca, ktorý by ich pravosť mohol posúdiť. Právny zástupca Pavla Ruska Marek Para považuje krok prokurátora za neštandardný. „Z pohľadu obsahu, ako aj načasovania budem posudzovať a zrejme aj namietať zásah do Dohovoru o ochrane ľudských práv,” reagoval na Šantu právny zástupca.

Podnikateľ sa rád ukazoval na luxusných autách.
Podnikateľ sa rád ukazoval na luxusných autách.
Zdroj: archív

Podľa spomínaného dohovoru informovať počas prebiehajúceho súdneho konania je ovplyvňovaním celého procesu. Podľa viacerých zdrojov z prostredia Generálnej prokuratúry, ale aj Špeciálnej prokuratúry Šanta považuje prípad Kočnera s Ruskom za svoj životný. Navyše by chcel podľa našich informácií nahradiť vo funkcii Jána Kováčika.

Ten už ohlásil, že chce z funkcie špeciálneho prokurátora odísť pred rokom 2021, keď sa mu má skončiť oficiálne funkčné obdobie. Šanta sa o miesto šéfa Špeciálnej prokuratúry uchádzal už aj v minulosti, no neúspešne. „Zaskočili ste ma touto otázkou, pozerajme sa na prítomnosť, nie do budúcnosti, pozrite si moju dnešnú (piatok, pozn. red.) tlačovú konferenciu,” reagoval na naše otázky Šanta.