Už pri výbere vysokej školy mal onedlho minister pôdohospodárstva Ján Mičovský jasno o svojej kariére. Vyštudoval lesnícku fakultu vo Zvolene a neskôr absolvoval štúdium lesníctva aj v Brne. Po Nežnej revolúcii pracoval vo Východoslovenských lesoch v Humennom a Medzilaborciach. Odtiaľ sa pobral do Lesov Slovenskej republiky, ktoré sídlia v Banskej Bystrici.

V roku 2010 si Mičovský všimol zlé výberové podmienky pri verejnom obstarávaní. Mohli z nich profitovať iba veľkí odvozcovia dreva, na úkor malých. Tí boli dokonca lacnejší. Pri odvoze 1,3 milióna kubíkov dreva tým prišli štátne lesy o 11 miliónov eur. Mičovský na to upozornil a onedlho za to dostal ocenenie Biela vrana. O šafárení zaslal list aj Generálnemu riaditeľovi. Ten po pár dňoch na svoju funkciu abdikoval.

Ján Mičovský sa pýšil takýmto veľavravným bilboardom.
Ján Mičovský sa pýšil takýmto veľavravným bilboardom.
Zdroj: Facebook / Ján Mičovský

Nové vedenie štátnych lesov ale Mičovskému a jeho kolegom zrušilo komunikačný odbor, na ktorom pracovali. Poslali ich do lesníckeho a drevárskeho múzea, no onedlho aj odtiaľ dostali všetci okrem Mičovského výpoveď. Krátko na to odišiel na protest aj on. Tam niekde začala jeho politická kariéra. V roku 2012 sa stal poslancom za OĽaNO.