Keď sme oslovovali banky na Slovensku, dozvedeli sme sa, že pri podnikateľských úveroch zvyknú niektoré z nich požadovať ručenie až do 100 percent výšky úveru. To by v Procházkovom prípade znamenalo, že za 800-tisícovú pôžičku by banka žiadala zábezpeku v rovnakej hodnote. Lenže politik založil pozemky v dvoch obciach – Bátorových Kosihách, ktoré sa nachádzajú v blízkosti Komárna, a vo Vyšnej Boci, ktorá patrí do okresu Liptovský Mikuláš.

Ide síce o veľké nehnuteľnosti, no podľa dostupných informácií je ich spoločná trhová hodnota možno okolo 250-tisíc eur, čo nie je ani polovica hodnoty úveru. Procházka aj hovorca strany Ján Orlovský sa odpovedi na otázku, do akej výšky politik zabezpečoval úver, vyhli. Oslovili sme preto banku, ktorá takmer miliónový úver Sieti poskytla. Ale ani tej nebolo veľmi do reči. „Podnikateľské úvery banka posudzuje vždy individuálne,“ uviedol hovorca banky Zdeněk Kovář.

Osemstotisícovú sekeru plánuje Sieť splatiť zo štátneho príspevku za výsledok v parlamentných voľbách 2016. Na otázku, či majú v strane vymyslený už aj plán B, keby nedosiahli dobrý výsledok a z príspevku by nič nebolo, odpovedal hovorca Orlovský s chladnou hlavou: „Sme presvedčení o tom, že potenciál Siete je taký, aby k plánu B nedošlo.“

Toto sú pozemky, ktorými ručí banke

Vyšná Boca


LÚKA: Procházka vlastní jej časť, približné hranice sú vyznačené červenou čiarou.
Foto: Archív

„On má u nás pozemky? A aké?“ čudovali sa domáci, keď zistili, že Procházka ručí za úver strany Sieť pozemkami vo Vyšnej Boci. Podľa katastrálnej mapy ide o 5 431 štvorcových metrov. Je to lúka pod cestou smerom na Čertovicu. Blízko pozemku sa nachádza horský potok, obklopuje ho les, v ktorom už veľa chatárov nestavia.

„Áno, sem-tam sa v dedine zastaví, keď ide okolo, popýta sa, čo je nové. Stavať tu nejde a za pozemok poriadne platí dane,“ dozvedeli sme sa na obecnom úrade. Pozemky v tejto liptovskej obci s vlekom sa pohybujú od 7 do 24 eur za štvorcový meter. Cena závisí od toho, či sú na pozemku vybudované siete a prístupová cesta.

Bátorove Kosihy


MAL BY S TÝM NIEČO ROBIŤ: Miestnym sa nepáči, že pozemky v Bátorových Kosihách pustnú.
Foto: Archív

Ľudia z Bátorových Kosíh v Komárňanskom okrese vedia, akého prominentného suseda majú. Akurát, že ho ešte nikdy naživo nevideli. Politik a exkandidát na prezidenta Radoslav Procházka podľa nich na svoje pozemky nechodí, ale rozhodne by mal začať. Zakladateľ strany Sieť nadobudol väčšinu pozemkov po svojej príbuznej.

„Odkázala mu časť majetku. Ale pokiaľ viem, tak tu ešte ani nebol pozrieť, čo to vlastne vlastní,“ vravela jeho suseda. Spolu vyše 13-tisíc štvorcových metrov pôdy a pozemkov stojí na konci obce v tichej a málo obývanej časti. Čo plánuje bývalý poslanec robiť s pozemkami, tu nik netuší.

„Hlavne by s tým mal niečo začať robiť. Veď to tam len zarastá a pustne,“ zhodli sa viacerí Procházkovi susedia.

O tom, že v obci je majiteľom pôdy a záhrad známy politik, vedia aj na obecnom úrade. Dozvedeli sme, že všetky náležitosti a poplatky má vybavené a zaplatené. Podľa informácií na internete sa ceny pozemkov vhodných aj na výstavbu rodinného domu pohybujú okolo 8 až 9 eur za štvorcový meter.