Za návštevou Maďarska netreba hľadať žiadnu symboliku, tvrdí Čaputovej hovorca Martin Strižinec. „Tie prvé dve návštevy boli symbolické a tie ďalšie už sú pre časy, ktoré vyhovujú obom stranám. Je jasné, že treba ísť tam, kam treba. Napríklad v Rakúsku sa vláda menila, tak tam majú iné starosti,“ objasnil.

Čaputová tak dnes mieri do Maďarska, teda do krajiny, kde ju vládne médiá označujú ako agentku amerického finančníka Georgea Sorosa. „Určite nie je vhodné, ak sa používa takýto slovník medzi krajinami, ktoré majú k sebe blízko aj historicky,“ myslí si Peter Terem z fakulty politických vied a medzinárodných vzťahov UMB o slovníku, ktorý používajú maďarské provládne médiá. Prezidentská kancelária sa k spomínaným označeniam nechcela vyjadrovať. „Maďarsko nebudeme pred návštevu komentovať,“ napísal prezidentkin hovorca Martin Strižinec.

Orbán sa pritom svojim odporom proti Sorosovi vôbec netají. Návšteva Čaputovej v Maďarsku tak nemusí byť pre neho práve najpríjemnejšia. Naša prezidentka sa totiž po oficiálnej návšteve môže prihovoriť maďarskému ľudu a nenápadne skritizovať spôsob vládnutia maďarského premiéra. Urobila tak aj na návšteve Česka, keď povedala, že chápe plné námestia. Tie protestovali proti premiérovi Českej republiky Andrejovi Babišovi.

Návšteva ministra zahraničných vecí Čínskej ľudovej republiky Wang Yi v Prezidenskom paláci. Na fotke: Zuzana Čaputová a Wang Yi
Návšteva ministra zahraničných vecí Čínskej ľudovej republiky Wang Yi v Prezidenskom paláci. Na fotke: Zuzana Čaputová a Wang Yi
Zdroj: TONY ŠTEFUNKO