Prezidentka v najnovšom podcaste prezradila napríklad aj to, ako a pre koho zvláda pandémiu. "Mám okolo veľa skvelých ľudí, ktorí sú mi oporou," hovorí. Rovnako víta otvorené terasy a návrat do "normálneho" života. 

Podľa jej slov jej najviac pomáha dlhoročná meditácia, ktorú hľadala nie len v prírode ale aj počas mesiaca koaličnej krízy. Okrem toho rada číta knihy, pri ktorých relaxuje a preferuje aj jazdu na bicykli. Hovorí, že podľa nej najväčším poznaním počas koaličnej krízy boli klamstvá koaličných partnerov. 

Od jej mandátu prezidentky uplynuly takemr dva roky. "Snažila som sa hľadať, čo by bolo najužitočnejšie pre krajinu," hovorí. "Skôr byť počas pandémie hlasom pokoja, zmierenia. A mala som pocit, že by som mala byť hlasom rozumu," komentuje. "A zvládnuť ako byť element, ktorý nerozdeľuje a zároveň byť konzistetná, najmä ak sa deje niečo, čo nie je správne, je vec formy," dopĺňa.

Opisuje, ako pri niektorých situáciach, napríklad koaličnej kríze musela častokrát vážiť slová - či má niečo povedať, alebo byť naopak ticho. "Prezidentka by mala byť aktívna, ale keď hovoríme o zdržanlivosti tak len v tom, ako sa verejne vyjadrujem," komentuje. Podľa nej by sa podobnými hodnotami mali riadiť všetci politici. Dodáva, že je bežné, že sa dá sľub v politike, ktorý sa nedodrží, alebo sa zneguje slovo, ktoré sa povie. 

Hlava štátu hovorí, že je smutné, že ľudia vnímajú energiu na konšpirácie. "Chcem hovoriť pravdu, čo je moja povinnosť. Ale všetkých aj tak nikdy nepresvedčím," tvrdí. Podľa nej idú tieto teórie proti sebe, lebo na jednej strane ľudia tvrdia, že je ovplyvňovaná Ruskom a na druhej USA. "Keď si niekto chce vymyslieť, tak má obrovskú výhodu, lebo priestor klamstiev je nelimitovaný," dodáva.

Za veľmi pozitívny krok počas pandémie považuje, keď si pomáhali firmy, nemocnice, drogérie a iné odvetvia, ktoré aktuálne potrebovali. "Som neskutočne vďačná, že sa to podarilo premostiť. Bolo to také dobro v šistej podobe," tvrdí. 

Ako prezidentka vníma vyhostenie ruských diplomatov sa dočítate v galérii >>>

Podľa prezidentky vjadrenie ako "hungarofób" alebo "rusofób" sú čisto na získanie voličských preferencií. "Vnímam to ako absolútnu účelovosť a ako absurdné aj preto, lebo poznám tých ľudí na ktorých tá nálepka smerovala," hovorí. Podľa nej sú to len účelové lži. "Táto ilúzia o svete formuje životy a umožňuje im zanadávať si, ale v zásade táto pseudorealita je veľká miera neslobody," dodáva.

Zaujímavosťou je, že podľa nej je v politike preto tak málo žien, lebo samé nechcú. "Časť tých príčin bude na vôli žien, ale prostredie nie je niekedy prajné. Hlavne v súvislosti s inými povinosťami napríklad materstvom - je to náročný job. Takže je to kombinácia faktorov," hovorí. 

Prečítajte si tiež: